Inwestowanie w nieruchomości dla początkujących – praktyczne
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 30 grudnia 2021

Inwestowanie w nieruchomości dla początkujących – praktyczne porady

Inwestowanie w nieruchomości dla początkujących – praktyczne porady

Początek roku to dobry czas na nowe wyzwania. Inwestowanie w nieruchomości jawi się jako świetna i bezpieczna alternatywa dla innych form zarabiania. Jak jest w rzeczywistości? Co warto wiedzieć jako początkujący? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania.

 

Inwestowanie w nieruchomości – czy jest dla każdego?

 

Zaczniemy od tak postawionego pytania. Inwestycja w nieruchomość może się udać każdemu. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że pomocne będzie kilka cech, a także posiadanie przydatnej wiedzy. Związanej nie tylko z samym procesem, ale także znajomości – na przykład – rynku nieruchomości.

 

Warunkiem koniecznym jest oczywiście posiadanie odpowiednich środków finansowych lub możliwości ich pożyczenia. W tym konkretnym wypadku przyda się Wam wiedza na temat zdolności kredytowej. Jak również tego w jaki sposób się ją ocenia. Co banki biorą pod uwagę. Taka wiedza pozwoli się Wam również odpowiednio przygotować do wzięcia kredytu. Mamy tutaj na myśli między innymi uregulowanie dotychczasowym zobowiązań finansowych. Wasza historia kredytowa ma bowiem niebagatelny wpływ na decyzję o pożyczce.

 

Kwestią mającą bezpośredni wpływ na powodzenie inwestycji w nieruchomość jest „chłodna głowa”. Wydaje się to dość oczywiste, ale szczególnie początkujący powinni o tym pamiętać. Takie racjonalne podejście oznacza przede wszystkim ocenę plusów i minusów danego rodzaju inwestycji, miejsca w którym chcecie kupić nieruchomość, jej potencjału, ale także możliwego ryzyka. A to jedynie niewielki wycinek tego z czym przyjdzie się Wam zmierzyć.

 

Jaki rodzaj inwestycji w nieruchomość jest najlepszy dla początkujących?

 

Na to pytanie odpowiedź możecie znaleźć w naszych poradnikach. Dość jasno stoimy po stronie, że z punktu widzenia osób początkujących najlepszy jest wynajem długoterminowy. Bezpieczny (oczywiście trzeba w tym kontekście pamiętać o kilku sprawach – o nich potem), oferujący stały zysk, a jednocześnie w zasadzie nie wymaga specjalnych zdolności, czy poświęcenia mu ogromnej „dawki” czasu. Inaczej niż na przykład przy najmie krótkoterminowych (ten przede wszystkim jest obecny w rejonach o charakterze turystycznym), gdzie gotowi do działania musicie być właściwie 24/7.

 

Wynajem długoterminowy – szczególnie w miastach wojewódzkich, takich jak Rzeszów – to również spore pole manewru. Wspomniana stolica Podkarpacia to ogromny rynek potencjalnych najemców. Studenci, młode osoby rozpoczynające swoje dorosłe zawodowe życia, a także rodzice z małymi dziećmi – to trzy największe grupy osób szukających nieruchomości do wynajęcia. Rzeszów w przeliczeniu liczby studentów na mieszkańców jest wyżej niż między innymi Poznań, czy Wrocław. Jeśli chodzi o pracowników – stolica Podkarpacia to naturalne miejsce, gdzie lokują się firmy z różnych branż. Nie można nie wspomnieć o strefie ekonomicznej wokół Rzeszowa. Parku Naukowo – Technologicznym gdzie znajduje się wiele firm (m.in. Cadway Automotive, ServoCode i VeraShape).

 

Początkujący inwestorzy w nieruchomość powinni raczej unikać kupowania mieszkań, które wymagają remontu, a następni ich sprzedaży z zyskiem. To tak zwany flipping nieruchomości. To rodzaj inwestycji w przypadku którego niezbędna jest ogromna wiedza. Nie tylko na temat oceny stanu danego mieszkania i kosztów jego remontu.

 

Jak zacząć inwestycję w nieruchomość pod wynajem długoterminowy?

 

Przede wszystkim musicie określić cel i możliwości. W tym pierwszy wypadku chodzi o stwierdzenie komu chcecie wynajmować kupione mieszkanie. To z kolei pociąga za sobą kolejne pytanie precyzujące Waszą inwestycji (lokalizację, metraż itp.). Możliwości - przede wszystkim oczywiście finansowe. Tutaj wracamy do wspominanej wyżej oceny zdolności kredytowej, a także własnego wkładu.

 

Załóżmy, że wybieracie miasto ze dużą liczbą studentów i to właśnie w wynajem mieszkania dla nich celujecie. To w pewnym stopniu wskazuje lokalizację w której najlepiej będzie szukać nieruchomości. I to będzie kolejny krok. W jakiej lokalizacji najchętniej mieszkają studenci? Można wskazać dwa takie miejsce. Po pierwsze – blisko centrum miasta. Naturalnego miejsca życia towarzyskiego i rozrywkowe praktycznie każdej miejscowości. Taka lokalizacja ma z punktu widzenia studentów wiele zalet. Ale nie oznacza, że godzą się na nią bez negocjacji. Zwykle dotyczą one ceny za najem i kaucji. Warto też w momencie, kiedy będziecie szukać lokalizacji właśnie w centrum szczególną uwagę zwrócić na infrastrukturę drogową w pobliżu i transport publiczny. Nie tylko w sytuacji w której uczelnie nie znajdują się w pobliżu Waszej inwestycji.

 

Czas na drugą lokalizację. To miejsce położone niedaleko wspomnianych uczelni. To można powiedzieć naturalne lokalizacja mieszkań pod wynajem dla studentów. Jednocześnie nierzadko jest ona też pełna konkurencji. Dlatego początkujący inwestorzy powinny o tym pamiętać szukając lokalizacji dla swojej nieruchomości pod wynajem.

 

Jeśli określiliście miejsce w którym kupicie mieszkanie, kolejnym krokiem jest wybór tego ostatniego. Mamy tutaj na myśli określenie pewnych cech takiej nieruchomości. I znowu za przykład posłużą nam studenci. Jeśli decydujecie się na taką właśnie grupę najemców, prawdopodobnie będziecie chcieli większą ilość osób naraz. Zapomnijcie o rozwiązaniach typu kawalerka 35 metrów i 4 osoby. Studenci – jeśli nie mieszkają w akademikach – nie chcą się „gnieść” w takim małym domu. Warto zadbać o standard. Wbrew temu co kiedyś funkcjonowało, czyli student, któremu potrzebny jest tylko sufit i łóżko, obecnie wygląda to zdecydowanie inaczej. Po pierwsze nowe fale żaków (osób urodzonych już w XXI wieku) cenią sobie wysoki standard. Zarówno tego w jakim stanie jest samo mieszkanie, jak i to, co znajduje się na jego wyposażeniu.

 

Dlatego coraz większą popularnością wśród najemców cieszą się mieszkania z rynku pierwotnego. Inwestorzy zauważyli ten trend, dlatego nowoczesne nieruchomości są tak chętnie kupowane. Wracając jeszcze do standardu mieszkania. Musicie zdać sobie sprawę, że niezależnie od tego jak duży jest rynek chętnych na najem, wiadomości i opinie o właścicielach bardzo szybko się rozchodzą. Jeśli na przykład będziecie chcieli upchnąć na niewielkim metrażu dużą liczbę studentów (oferując prawie zerowy komfort), to w krótkim czasie może się okazać, że będziecie mieli ogromną trudność w znalezieniu chętnych. Dlatego również należy dbać o samo mieszkanie i najemców. Dotyczy to również oczywiście przejrzystości umowy i kwestii finansowych.

 

Jak powinna wyglądać aranżacja mieszkania pod wynajem?

 

Przy tworzeniu wystroju nieruchomości pod wynajem z jednej strony powinniście się tymi samymi zasadami, co przy urządzaniu swojego domu. Mowa tutaj o trzech podstawowych wymogach. Aranżacja mieszkania pod wynajem musi być praktyczna, funkcjonalna i bezpieczna. Ta ostatnia zasada szczególnego znaczenia nabiera w przypadku, gdy decydujecie się na wynajem rodzinie z małymi dziećmi. Warto też wprowadzać pewne rozwiązania wraz z nimi. A także pozwolić na pewne zmiany aranżacyjne dostosowujące mieszkania do wymogów konkretnej rodziny.

 

Funkcjonalność i praktyczność wystroju będzie się wyrażała między innymi w pewnym defaultowym rozmieszczeniu mebli, sprzętu AGD, a także uśrednieniu ich wysokości. I tutaj za przykład posłuży kuchnia. Aby pomieszczenie to było funkcjonalne, musi być dostosowane do domowników, którzy będą z niej korzystać. W przypadku najmu ciężko było zmieniać wystrój przy każdej nowej osobie. Jednocześnie mieszkańcy mogą bardzo się od siebie różnić. Dlatego w kuchni najlepiej postawić na wysokość mebli biorąc pod uwagę średni wzrost. To jedynie przykład, ale wskazujący jak powinniście podejść do dwóch najważniejszych zasad aranżacji wnętrz.

 

Jest jeszcze jedna sprawa. Można ją nawet określić nadrzędną zasadą aranżacji mieszkania pod wynajem długoterminowy. Urządzając Waszą inwestycję postawcie na neutralność. Po pierwsze będzie się ona wyrażać w całkowitym braku Waszych rodzinnych pamiątek. Kto miał okazję wynajmować mieszkanie w latach dziewięćdziesiątych i na początku XXI wieku zapewne miał tę wątpliwą przyjemność żyć w takim prywatnym muzeum. Nie jest to przyjemne i negatywnie wpływ na komfort.


Po drugie neutralność będzie się wyrażać w doborze stylu aranżacji. W tym wypadku najlepiej postawić na minimalizm. Dobrze sprawdzi się również styl skandynawski. Nie przesadzajcie z ilością dodatków w mieszkaniu. Nie tylko w sypialniach, ale również częściach wspólnych. Ze szczególnym uwzględnieniem kuchni i łazienki.

 

Jeśli chcecie kupić mieszkanie z rynku pierwotnego w Rzeszowie celem jego wynajmu, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku (w godzinach 8 do 17) w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (Skyres).

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestowanie w nieruchomości dla początkujących – praktyczne porady
Ocena 4.90/5 na podstawie 201 Opinii.