Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
wtorek, 30 listopada 2021

Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość

Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość

To jedna z najbezpieczniejszych form lokowania oszczędności. Aby jednocześnie była zyskowna, warto skorzystać z poniżej opisanych porad dla inwestorów w nieruchomość. Wiedza na temat całego procesu i jego kroków jest nieodzowna.

 

Najważniejsza porada dla inwestorów w nieruchomość

 

Każda forma lokowania środków finansowych celem zarobienia na nich powinna się opierać na chłodnej kalkulacji i „odcięciu” emocji. Zwłaszcza z tą drugą kwestią – szczególnie w przypadku początkujących inwestorów – może być trudno. Przede wszystkim dlatego, że zwykle zakupów dokonujemy właśnie pod wpływem emocji. Niezależnie od tego czy dotyczy to kosmetyków, żywności czy na przykład samochodu. Natomiast w tym drugim przypadku zdecydowaną rolę powinna grać właśnie chłodna głowa. Wybrany przez nas samochód winien być bezpieczny i niezawodny. To jest w nim najważniejsze.

 

I w podobny sposób należy podejść do inwestycji w nieruchomość. Zanim dojdzie do zakupu lokalu należy określić pewne wytyczne jaki ma on spełniać. Będą się one różnić zależnie od tego jaki rodzaj inwestycji wybierzecie. A tych jest kilka.

 

Wybierz rodzaj inwestycji w nieruchomość adekwatny do możliwości i doświadczenia

 

Przykładowo, jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z taką formą lokowania środków finansowych, to najbezpieczniejszym wyborem będzie wynajem długoterminowy. To też przy okazji – jedna z najpopularniejszych form inwestycji w nieruchomość. Oczywiście będzie od Was wymagał pewnego przygotowania i wiedzy dotyczącej poszczególnych kroków (między innymi tego na co zwrócić uwagę w przypadku lokalizacji mieszkania pod wynajem). Tę możecie zdobyć między innymi przeglądając nasze poradniki.

 

Kolejny rodzaj inwestycji wymagający zdecydowanie większego zaangażowania (czasu i finansów) to najem krótkoterminowy. Dużą popularność zyskał dzięki portalom typu Airbnb. Sprawdza się w regionach o charakterze turystycznym i w miejscach, gdzie jest sporo pracy sezonowej. W tym pierwszym przypadku – zwłaszcza w popularnych rejonach należy się spodziewać sporej konkurencji.

 

Następny typ inwestycji w nieruchomość – wymagający doświadczenia i jednocześnie bardziej ryzykowny – to tak zwany flipping mieszkań. Sam proces wydaje się być prosty. Znajdujecie mieszkania przeznaczone do remontu. Kupujcie w okazyjnej cenie. Odświeżacie i sprzedajecie z zyskiem. Można również handlować nieruchomościami z długiem, niekoniecznie takimi, które potrzebuje remontu. Warto wiedzieć, że w tym wypadku należy zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać od zysków podatki. Szczególne znaczenie ma oczywiście sam remont. Można go oczywiście wykonać samemu, albo znaleźć dobrą i sprawną ekipę. To trzy najpopularniejsze formy inwestowania w nieruchomości. Warto jeszcze wspomnieć o kupowaniu lokali, a następnie wynajmowaniu przestrzeni biurowej.

 

Rozpoznanie rynku nieruchomości w miejscu inwestycji

 

Zanim w ogóle podejmiecie decyzję o zakupie mieszkania lub innego lokalu. I tutaj eksperci są zgodni. Najlepiej pierwszą inwestycję przeprowadzić blisko swojego miejsca zamieszkania lub w niewielkiej odległości od niego. Po pierwsze dlatego, że znacie specyfikę rynku nieruchomości i samego miasta. To zdecydowanie ułatwia cały proces. A przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo Waszej inwestycji.

 

Często w kontekście wyboru miasta pojawiają się stolice województw. Również i my polecaliśmy już to rozwiązania. Stolice województw to miejsce do którego przeprowadzają się młodzi ludzie w poszukiwaniu pracy lub rozpoczynający studia. To dobra informacja dla tych, którzy chcą kupić mieszkanie i postawić na wynajem długoterminowy. Kolejna sprawa – w dużych ośrodkach miejskich rynek nieruchomości jest bardzo bogaty i też daje szerokie perspektywy. Chociażby z punktu widzenia osób stawiających na flipping mieszkań.

 

Rozpoznanie rynku nieruchomości daje nie tylko odpowiedź na pytanie, czy inwestycja w danym mieście będzie bezpieczna i zyskowna. Pozwala też znaleźć idealne mieszkanie lub lokal. To także informacje na temat specyfiki rynku nieruchomości. Na przykład tego jak w danym mieście wygląda nowoczesne budownictwo. Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Czy nowe osiedla znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach? To tylko kilka z pytań na które uzyskacie odpowiedzi.

 

Jeszcze jedna kwestia dotycząca znajomości rynku mieszkaniowego w danym mieście. To także odpowiedź na pytanie o konkurencję z którą przyjdzie się Wam mierzyć, na przykład przy inwestycji w nieruchomość pod wynajem długoterminowy. Co oczywiste w Krakowie, czy Warszawie – powinniście nastawić na spore wyzwanie. Mniejsze miasta wojewódzkie – takie jak chociażby Rzeszów – mogą okazać się lepszym rozwiązaniem.

 

Sprawdzenie lokalizacji inwestycji w nieruchomość

 

Ze skali makro przechodzimy do mikro. Sprawdzenie lokalizacji to nie tylko zaznaczenie jej na mapie miasta. Chociaż oczywiście to w której jego części się znajduje ma niebagatelne znaczenie. Podobnie jak skomunikowane jej z innymi rejonami miasta. To kwestia na którą zwrócą uwagę zarówno najemcy, jak i osoby chcące od Was kupić odświeżone mieszkanie.

 

To co znajduje się (lub czego brakuje) w danej lokalizacji też ma znaczenie. Oglądając okolicę zwróćcie po pierwsze uwagę na miejsca „pierwszej potrzeby”. Mamy tutaj na myśli zaplecze handlowo – usługowe. Czy spełnia te podstawowe, codzienne potrzeby? Jak bardzo rozbudowane jest? Pytanie te są istotne chociażby z punktu widzenia tego, czy Wasze mieszkanie pod wynajem będzie cieszyło się popularnością i dużą liczbą potencjalnych chętnych. Tak przy okazji jeszcze jedna rada. Oglądaj okolicę patrzcie pod kątem najemców ( i ich cech) niż swoich wymogów. Wydaje się to być oczywiste, ale to częsty błąd u początkujących inwestorów.

 

W najbliższej okolicy mieszkania nie może zabraknąć:

 

  • rozbudowanego zaplecza handlowo – usługowego,

  • terenów rekreacyjnych i zielonych,

  • jednostka ochrony zdrowia,

  • przystanek transportu miejskiego,

  • jednostek oświaty (przedszkola, szkoła).

     

Ten ostatni aspekt nie jest istotny dla każdej grupy najemców, jeśli już na tym rodzaju inwestycji w nieruchomość się skupiliśmy, ale powinien być obecny w lokalizacji. Lub w niedalekiej odległości od niej.

 

Jak wybrać odpowiednią nieruchomość?

 

Tak, aby przynosiła zysk. Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Po pierwsze wszystko zależy od tego jaki jest cel Waszej inwestycji. I ponownie skupimy się na wynajmie długoterminowym. W takim wypadku musicie rozważyć na jaką grupę docelową się decydujecie. Jeśli na przykład chcecie wynajmować nieruchomość rodzinom z małymi dziećmi, to ważny będzie nie tylko ogólny stan mieszkania, ale też metraż i jego kubatura. Ale i grupa najemców znajdująca się na drugim biegunie, czyli studenci również mają swoje wymogi. Trudno będzie Wam znaleźć chętnych na mieszkanie o metrażu poniżej 50 metrów z pięcioma sypialniami – klitkami (być może widzieliście ostatnio informację w mediach na temat takiego lokalu). Studenci lubią przestrzeń – to po pierwsze. Od kilku lat widać wyraźny trend wybieranie przez nich mieszkań o wysokim standardzie. Jednocześnie są oni w stanie płacić więcej za wynajem.

 

I tutaj pojawia się kolejne pytanie. Czy kupić mieszkanie z rynku wtórnego czy jednak zdecydować się na nowoczesne budownictwo? W ostatnich latach wśród inwestorów w nieruchomość wygrywa to drugie rozwiązanie. Daje ono nie tylko szansę na wyższy zysk, ale jest też bardziej perspektywiczne. Mieszkanie z rynku wtórnego to duże prawdopodobieństwo remontu. Oczywiście z punktu widzenia osób decydujących się na wspominany wyżej flipping to akurat nie jest problemem. Jeśli jednak chcecie wynajmować potem takie mieszkanie, powinniście wziąć pod uwagę koszty jakie przyjdzie Wam ponieść na jego odświeżenie. To w przypadku rynku wtórnego szczególnego znaczenia nabiera wiedza na temat tego w jaki sposób powinno się sprawdzać mieszkanie. I to w tej sytuacji częściej poleca się zleceniu to fachowcom. Firmom, które w profesjonalny sposób zajmują się oceną nieruchomości.

 

Jeśli chcecie zainwestować w mieszkanie z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy także dostępni w biurowcu Skyres (dwunaste piętro) od poniedziałku do piątku (w godzinach 8-18).

 

 

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość
Ocena 4.94/5 na podstawie 236 Opinii.