Jak rozpocząć inwestowanie w nieruchomości?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 21 listopada 2021

Jak rozpocząć inwestowanie w nieruchomości?

Jak rozpocząć inwestowanie w nieruchomości?

Wiele osób zadaje sobie takie właśnie pytanie. W jaki sposób rozpocząć inwestowanie w nieruchomości? Czy cały proces wymaga odpowiedniego przygotowania? A także czy taka forma zarabiania jest bezpieczna? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

 

W jaki sposób rozpocząć inwestowanie w nieruchomości?

 

Przede wszystkim należy wyposażyć się w odpowiednią wiedzę, zanim w ogóle przejdziecie do oceny Waszych finansowych możliwości (jak również rozwiązań, które pozwolą uzyskać dodatkowe środki) i wyboru rodzaju inwestycji. Wiele na temat całego procesu i przygotowania do niego przeczytacie w naszych poradnikach.

 

Warto też – w trakcie zdobywania podstawowej wiedzy – odpowiedzieć sobie na pytanie czy inwestycja w nieruchomość jest dla Was. To proces wymagający przygotowania, poświęcenia czasu i oczywiście odpowiednich środków finansowych. Ale to nie wszystko. Przy inwestowaniu – nie tylko w nieruchomości – liczą się spokój i chłodna kalkulacja. Przede wszystkim jednak musicie określić cel. Wybór ścieżki na której końcu będzie stały i długoterminowy zysk. Możliwości jest co najmniej kilka.

 

Jakie są rodzaje inwestycji w nieruchomość?

 

I teraz się nimi zajmiemy. Jednym ze sposobów inwestowania jest zakup mieszkania po niskiej cenie i odsprzedanie go z zyskiem. Zwykle są to lokale przeznaczone do remontu. Ten rodzaj inwestycji w nieruchomość określa się mianem flippingu. Jednym z kluczowych elementów jest określenie stanu danego lokalu i kosztów remontu.

 

Kolejnym – często wybieranym przez początkujących – rodzajem jest wynajem długoterminowy. Jest to sposób inwestowania w nieruchomości, który w ostatnich kilkunastu latach, zyskał ogromną popularność. Coraz więcej osób decyduj się na zakup mieszkania (zarówno z rynku pierwotnego i wtórnego) i wynajmowania go. Kluczowe w tym procesie jest wybór miasta i lokalizacji. Jak również odpowiednia aranżacja samego lokalu.

 

Kolejny rodzaj jest popularny przede wszystkim w rejonach turystycznych. To najem krótkoterminowy. W tym wypadku jako inwestor będziecie musieli trzymać rękę na pulsie w zasadzie przez 24 godziny na dobę. 7 dni w tygodniu. Niezwykle ważne jest dbanie o bezpieczeństwo osób, które zdecydują się wynająć u Was pokój lub mieszkanie. W przypadku, gdy zdecydujecie się założyć hostel praca jaką przyjdzie wykonać będzie jeszcze większa. Istotny w tym wypadku jest wybór budynku w którym on powstanie. Musi on między innymi spełniać funkcjonujące obecnie standardy sanitarne, przeciwpożarowe i budowlane. A to jedynie początek drogi.

 

Ostatnim rodzajem inwestycji w nieruchomość jakim się tutaj zajmiemy jest wynajem komercyjny. Zyskuje on na popularności w związku z pewnym trendem wśród firm. Coraz więcej z nich nie decyduje się na zakup lub budowę własnej „bazy”. Wolą wynajmować przestrzeń biurową czy magazynową.

 

Jakie miasto wybrać na inwestycję w nieruchomość?

 

Na potrzeby odpowiedzi na tak postawione pytanie skupimy się na wynajmie długoterminowym. Jednak poszczególne kroki i działania jakie przyjdzie Wam wykonać są podobne dla pozostałych wyżej opisanych rodzajów inwestycji.

 

W przypadku wynajmu długoterminowego promowane są duże ośrodki miejskie. Ze szczególnym uwzględnieniem stolic województw. Są to po pierwsze naturalne miejsca do których ściągają mieszkańcy z regionu. Za pracą, ale również na studia. I to właśnie pod kątem tych dwóch kierunków powinniście sprawdzić miasto. Jak wygląda w nim sytuacja, jeśli chodzi o miejsca pracy. Czy miasto się rozwija? Jakie są perspektywy na najbliższe lata? Kolejna sprawa to ilość ośrodków akademickich. Studenci i młode pracujące osoby to dwie największe grupy potencjalnych najemców.

 

Kolejna kwestia dotycząca wyboru miasta, to jego znajomość. Im więcej wiecie na jego temat (także specyfiki – na przykład związanej z infrastrukturą drogową), tym lepiej. Dzięki temu możecie uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość. Jeśli mieszkacie w dużym ośrodku miejskim powinien być on naturalnym wyborem.

 

Następna sprawa to wybór miasta w którym konkurencja „nie zmiecie” Was już na początku całego procesu. Jeśli to pierwsza inwestycja w nieruchomość, to duże ośrodki miejskie jak Kraków, Warszawa, czy Wrocław mogą się okazać problematyczne. Właśnie z punktu widzenia początkującego.

 

Możecie zdecydować się na mniejsze miasto, ale również perspektywiczne. Takim ośrodkiem jest Rzeszów. Stolica Podkarpacia przyciąga nie tylko studentów, ale również młode osoby szukające pracy. Rzeszów nie przytłoczy początkującego inwestora nadmiarem konkurencji. Daje za to szerokie możliwości na stabilny i długotrwały zysk.

 

Wybór lokalizacji jest kluczowy

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy, czy remont i odsprzedanie lokalu. A także innych rodzajów inwestycji. To analogiczna sytuacja do kupna mieszkania dla siebie. Lokalizacja jest tutaj najważniejsza.

 

Oczywiście w przypadku wynajmu długoterminowego będziemy na nią patrzyli pod nieco innym kątem. Czy spełni ona wymogi potencjalnych najemców? Czy lepiej wybrać mieszkanie blisko uczelni? A może zdecydować się na lokalizację w centrum? To tylko kilka z pytań na które będziecie sobie musieli odpowiedzieć. W zasadzie każde z nich ma wpływ na powodzenie Waszej inwestycji w nieruchomość. Lokalizacja to także skala mikro. To co znajduje się w bezpośredniej odległości od mieszkania. Sklepy, tereny rekreacyjne, przystanki komunikacji miejskiej itd. To także ma wpływ na to, czy Wasze mieszkanie będzie chętnie wybierane.

 

Jeśli jesteście zainteresowani inwestycją w nieruchomość z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy dostępny w biurze (Skyres, ul. Warszawska 18) od poniedziałku do piątku w godzinach: 8-17.

Artykuły

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?
poniedziałek, 6 grudnia 2021

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?

Co trzeba wiedzieć zanim zdecydujecie się na zakup "przechodzonego" mieszkania? Wszystkie ważne informacje znajdziecie w naszym poradniku.
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?
piątek, 3 grudnia 2021

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Zalety i przydatne wskazówki.
Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość
wtorek, 30 listopada 2021

Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość

Z naszego poradnika dowiesz się między innymi tego na jaki rodzaj inwestycji powinnieś się zdecydować na początku swojej drogi, a (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak rozpocząć inwestowanie w nieruchomości?
Ocena 4.88/5 na podstawie 276 Opinii.