Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wybór między nimi to jedna z najważniejszych decyzji przy zakupie mieszkania. Rynek pierwotny i wtórny różnią się od siebie kilkoma kwestiami. Warto je poznać.

 

Rynek pierwotny i wtórny – czym są?

 

Zaczniemy od tej pierwszej opcji. Wybierając rynek pierwotny kupujecie mieszkanie, którego będzie pierwszym właścicielem. Macie pewną możliwość ingerencji w nie. Dodatkowo cała aranżacja, ale też pewne funkcjonalności związane z codziennym życiem, są zależne wyłącznie od Was. Warto tutaj zaznaczyć pewną bardzo ważną kwestię. Wybierając rynek pierwotny często dostajecie pewną wizję mieszkania. Większość nieruchomość pochodzących z tego źródła jest bowiem wykupywana przed wbiciem pierwszej łopaty pod budowę. Można to rodzić niepokój związany z niedotrzymaniem terminu i bezpieczeństwem pieniędzy.

 

Natomiast te ostatnie są bardzo dobrze chronione przez polskie prawo. Podobnie zresztą jak nabywca mieszkania. To zasługo między innymi tak zwanej ustawy deweloperskiej. Też warto zaznaczyć, że kwestia związana z dotrzymaniem terminu jest też w pewnym sensie przez nią warunkowana. W tym wypadku chodzi o to, że bank w którym na rachunku powierniczym zdeponowane są pieniędzy kupujących, podejmuje decyzję, kiedy zostaną one przekazane deweloperowi. A musi tutaj zachodzić pewność, że budowa zostanie zakończona.

 

Rynek wtórny jest bogatszy. To efekt tego, że obejmuje on nieruchomości, które mają właściciela. Nierzadko też kilku, co stwarza pewien problem przy kupnie takiego mieszkania. To nieruchomości, które mogą mieć pięć, ale i osiemdziesiąt lat. Z tej różnicy wynika wiele kwestii, ale też i problemów związanych z kupnem mieszkania z rynku wtórnego. Od skomplikowanej sytuacji prawnej do problemów związanych z remontem. Ten ostatni nierzadko jest bardzo kosztowny i czasochłonny. Może się okazać, że okazyjnie kupione mieszkanie, staję się potężnym problemem.

 

Rynek pierwotny i wtórny – dostępne lokalizacje

 

W tym aspekcie warto wskazać pewną zmianę, które zachodzi na naszych oczach. Jeszcze kilkanaście lat temu podział, jeśli chodzi o lokalizacje, był dość jasny. Rynek pierwotny królował przede wszystkim na obrzeżach miast. Była to lokalizacja najchętniej przez małżeństwa, które miały lub spodziewały się dziecka. Stało się to swoistego rodzaju wyznacznikiem zmiany życia. Jego stabilizacji. Krokiem ku temu było właśnie mieszkanie na przedmieściach.

 

Rynek wtórny z kolei był w zasadzie dostępny na terenie całego miasta. Bardzo chętnie kupowane były chociażby mieszkania w centrum. Warto też wspomnieć, że to właśnie starsze budownictwo, „stało” wynajmem. Kto był na studiach 10-20 lat temu doskonale wie o czym piszemy.

 

Natomiast ostatnie lata – jak wspomnieliśmy – przyniosły zmiany. Po pierwsze nowoczesne osiedla powstają w różnych częściach miasta. Bez problemu – chociaż tutaj wiele zależy od specyfiki miejscowości – można kupić nowe mieszkanie w centrum lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Druga zmiana, to kwestia wynajmu. Obecnie wśród najemców dużą popularnością cieszy się rynek pierwotny. Zauważyli to inwestorzy. Kupują nowe mieszkania celem ich wynajmowania.

 

Jak wygląda najbliższa okolica lokalizacji?

 

To jedno z pytań na które musicie znać odpowiedzieć, zanim zdecydujecie się na zakup mieszkania. I też w kontekście opisywanego tematu można zauważyć pewne różnice, ale też zachodzące zmiany. Rynek wtórny charakteryzuje rozbudowane zaplecze handlowo – usługowe. Rzecz bez której codzienne życie byłoby bardzo trudne. Kupując – powiedzmy – dwudziestoletnie mieszkanie w zasadzie możemy mieć pewność, że w najbliższej okolicy znajdują się sklepy spożywcze i miejsca o charakterze usługowym. Podobnie sprawa wygląda z terenami rekreacyjnymi i zielonymi. Oczywiście ich ilość zależy od specyfiki osiedla i lokalizacji, a szerzej miasta.

 

Rynek pierwotny z kolei kojarzył się głównie z blokami pozbawionymi zieleni i z brakiem podstawowych sklepów i punktów usługowych. Bardzo mocno na przestrzeni ostatnich lat się to zmieniło. Nowoczesne osiedla stawiają na dużą ilość miejsc związanych z zapleczem handlowo – usługowym. Punkty te zaczynają swoje działanie wraz z wprowadzaniem się mieszkańców. Dzięki temu ci ostatni mogą korzystać z miejsc ułatwiających codzienne życie.

 

Też warto zaznaczyć, że zmieniły się koncepcje związane z infrastrukturą osiedli. Również w kwestii terenów zielonych i rekreacyjnych. Przede wszystkim już na etapie projektowania osiedli są te ostatnie brane pod uwagę. Wiele w tej materii zależy od miasta. Są miejscowości, gdzie jest dużo terenów zielonych i jednocześnie miejsc w których mogą powstawać nowe osiedla. Przykładem jest Rzeszów. Gorzej w tym aspekcie wygląda sytuacjach w miastach, które są „zbite” i opanowane przez rynek wtórny.

 

Dlaczego warto postawić na rynek pierwotny?

 

Oprócz bezpieczeństwa i możliwości związanych z lokalizacją, nowe osiedla mają pewną znaczącą przewagę na starszym budownictwem. A w zasadzie mowa o dwóch kwestiach. Pierwsza z nich dotyczy mieszkań. A dokładniej rzecz biorąc ich różnorodności. Rynek pierwotny charakteryzuje duży wybór jeśli chodzi o metraż, ale również kubaturę. Przeglądając oferty nowych mieszkań sami się o tym przekonacie.

 

Natomiast druga z kwestii ma obecnie bardzo duże znaczenie. Mowa tutaj o energooszczędności i ekologicznych rozwiązaniach. W przypadku rynku wtórnego w zasadzie te ostatnie ograniczają się do wykorzystywania paneli fotowoltaicznych do oświetlania części wspólnych. Jest to jednak to rozwiązanie mało powszechne.

 

Rynek pierwotny już na etapie projektowania osiedli przykłada do wymienionych spraw dużą uwagę. Nie wszystkie z rozwiązań mających zapewnić niskie rachunki, ale też stworzyć czystą przestrzeń do życia widać na pierwszy rzut oka. Jedną z takich rzeczy, a przy okazji ciekawostką jest bryła budynku. Obecnie te ostatnie są budowane w taki sposób, aby w największym stopniu wykorzystywać słońce. Zarówno jeśli chodzi o naturalne oświetlenie, ale też uzyskiwania w mieszkań temperatur, pozwalających oszczędzać na ogrzewaniu. A to tylko jedna z kwestii.

 

Rynek pierwotny wykorzystuje także wspominane wyżej panele fotowoltaiczne. Dają one możliwość zasilania zieloną energią części wspólnych osiedla. A to przede wszystkim oznacza niższe koszty życia dla mieszkańców. Ma to również wpływ na jakość i standard takich osiedli. Takie panele można zobaczyć w wielu częściach tych ostatnich. Warto również zwrócić uwagę na inny niż kiedyś sposób izolowania bloków. Zdecydowanie bardziej wydajny.

 

Na osiedlach z rynku pierwotnego ekologia łączy się z nowoczesną technologią. Czasem ta ostatnia jest wyrażana przez „małe” niewidoczne rozwiązania, ale mające kolosalny wpływ na jakość i standard życia. Mamy tutaj chociażby system antywłamaniowy, czy zintegrowane rozwiązania związane z ochroną przed pożarami.

 

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

 

Jak nabywca – jak wspomnieliśmy powyżej – jesteście zabezpieczeni przez polskie prawo. Nie zmienia to jednak tego, że przed podpisaniem umowy trzeba odpowiednio sprawdzić dewelopera. Proces ten można rozłożyć na kilka kroków. Na pewno koniecznością jest „wizyta” w KRS. Dzięki temu dowiecie się między innymi tego, czy dana firma nie miała problemów prawnych.

 

Deweloper jest zobowiązany do pokazania wszelkiej dokumentacji związanej z daną nieruchomością. Jeśli chodzi o dane, które powinniście uzyskać o samej firmie, to między innymi REGON, NIP i adres. Dodatkowo kwestie związane z finansami. Warto również prześledzić dotychczasowe realizacje dewelopera. Czy przebiegły one sprawnie? Jeśli wystąpiły jakieś opóźnienia, czy winę ponosił deweloper? To dwa pytania na które powinniście poznać odpowiedź.

 

Oczywiście muszą Wam zostać przedstawione wszystkie informacje na temat danej inwestycji. Znajdują się one w obowiązkowym konspekcie, który udostępni Wam deweloper. To między innymi pozwolenie na budowę, harmonogram prac i oczywiście informacje o banku, gdzie deponowane są pieniądze.

 

Jeśli szukacie nowego mieszkania w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy również dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej (biurowiec Skyres). Od poniedziałku do piątku (9-17).

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Jak sprawdzić lokalizację mieszkania przed zakupem?
środa, 27 lipca 2022

Jak sprawdzić lokalizację mieszkania przed zakupem?

Wszystko co należy wiedzieć na temat wyboru lokalizacjia mieszkania. Skala makro i mikro.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
Ocena 4.87/5 na podstawie 228 Opinii.