To jedna z najbezpieczniejszych form lokowania oszczędności. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem wymaga oczywiście przygotowania i pewnej wiedzy. Poniżej znajdziecie najbardziej istotne kwestie dotyczące całego procesu.
Pierwsza inwestycja w mieszkanie pod wynajem – od czego zacząć?
Przede wszystkim warto się zastanowić i ocenić czy taka forma lokowania oszczędności i zarabiania jest przeznaczona dla Was. Nie ma oczywiście przeciwwskazań, ale inwestowanie w nieruchomość wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, ale też pewnej wiedzy, którą trzeba wcześniej przyswoić. Nie jest to forma zarabiania pieniędzy przeznaczona dla kogoś, kto kieruje się emocjami. W tym wypadku potrzebna jest chłodna głowa i kalkulacja.
Jeśli chodzi o rodzaje inwestycji w nieruchomość, to zakup mieszkania pod wynajem jest polecany właśnie początkującym. Osobom, które nie mają dużego doświadczenia dotyczącego powiększania swoich oszczędności poprzez nabywanie lokali użytkowych. Co oczywiście w żadnym wypadku nie oznacza, że niepotrzebna jest w tym wypadku żadna wiedza. I można „wejść z ulicy” i kupić mieszkanie. A następnie po prostu je wynajmować. Aby inwestycja była udana, a przede wszystkim przynosiła zyski, trzeba się do niej przygotować. Na co powinniście zwrócić uwagę?
Mieszkanie pod wynajem – rozpoznanie miasta
To pierwszy krok jaki powinniście wykonać. Co właściwie oznacza rozpoznanie miasta w kontekście inwestycji w mieszkanie pod wynajem? Przede wszystkim trzeba się zorientować, czy i jak duży jest rynek najmu długoterminowego. To właśnie na tym rodzaj się skupimy w poniższym poradniku. Kto decyduje się na taki najem? Są trzy podstawowe grupy. To odpowiednio – ze względu na liczebność – studenci, osoby pracujące i rodziny z dziećmi. Każda z tych grup ma swoje wymogi co do lokalizacji, tego co znajduje się wokół bloku i samego mieszkania.
Sprawdzając miasto w którym chcecie nabyć mieszkanie pod wynajem musicie określić jak duże będzie zainteresowanie Waszą inwestycją. Obecność co najmniej kilku ośrodków akademickich to gwarancja dużej grupy potencjalnych najemców. Miasto trzeba również sprawdzić pod kątem obecności w nim biznesu. Dużych i mniejszych firm, które przyciągają młode osoby z całego regionu. To kolejna dobra informacja z punktu widzenia inwestycji w mieszkanie pod wynajem. Warto także zainteresować się czy dane miasto jest przyjazne dla rodzin.
Rozpoznanie miejscowości to także znajomość rynku nieruchomości pod wynajem. Mamy tutaj na myśli między konkurencję. Chociaż miasto takie jak Warszawa czy Kraków jawią się jako świetne miejsce na inwestycję, to w przypadku osoby dopiero rozpoczynających swoją przygodę, mogą się okazać zbyt dużym wyzwaniem. Między innymi ze względu na sporą konkurencję. Lepszym, a przede wszystkim bardziej bezpiecznym rozwiązaniem mogą okazać się mniejsze ośrodki wojewódzkie. Takie jak na przykład Rzeszów.
Jakie znaczenie dla mieszkania pod wynajem ma lokalizacja?
Najprościej odpowiedzieć na to pytanie: ogromne. Natomiast zaraz ją rozbudujemy. Podobnie jak w przypadku zakupu mieszkania dla siebie, to właśnie na lokalizację zwracamy największą uwagę. Przy inwestycji w nieruchomość pod wynajem, to gdzie będzie się ona znajdowała, da odpowiedź na pytanie, jak duże będzie nią zainteresowanie. Idealna lokalizacja mieszkania to taka, która zadowoli trzy wymienione wyżej grupy potencjalnych najemców. Oczywiście można znaleźć takie miejsce. Natomiast najczęściej jednak lokalizacja odpowiada jednej z grupy.
I dobrym rozwiązaniem – z punktu widzenia początkującego inwestora – jest wybór miejsca pod studentów, albo osoby pracujące. A więc dwie największe grupy najemców. Jak znaleźć taką lokalizację? Wspominaliśmy o tym, że należy po pierwsze dobrze poznać miasto i rynek nieruchomości.
Bliskość ośrodka akademickiego to naturalna lokalizacja w przypadku nastawienia się na studentów jako najemców. Ale niejedyna. Młode osoby lubią mieszkać blisko centrum. Miejsca w którym zlokalizowane są puby, kluby, kina itd. Jeśli więc uda się Wam kupić mieszkanie położone niedaleko serca miasta, możecie liczyć na duże zainteresowanie. Oczywiście w grę wchodzą także pewne kwestie, jakie ta lokalizacja musi spełniać w skali mikro.
Mowa tutaj między innymi o szerokim dostępie do sklepów z produktami codziennego użytku. Tereny zielone i rekreacyjne to kolejny plus takiej lokalizacji. W przypadku studentów warto zwrócić uwagę na to, czy osiedle jest dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta (w tym oczywiście i uczelnią). Bliskość przystanku transportu miejskiego jest dużą zaletą.
Czy inwestować w mieszkanie z rynku pierwotnego?
Przez wiele lat wśród nieruchomości pod wynajem rządziło starsze budownictwo. Od pewnego czasu widać zmianę. Co raz więcej inwestorów decyduje się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Ma to związek z co najmniej kilkoma kwestiami. Jedna z nich dotyczy dużej zmiany wymogów najemców. Lokalizacja mieszkania to jedna z rzeczy na które patrzą osoby szukające miejsca dla siebie. Drugim – również istotnym – aspektem jest wygląd mieszkania i jego stan. Nowe budownictwo ma tutaj zdecydowaną przewagę.
Nawet studenci, którzy przez lata byli postrzegani jako osoby bez większych wymogów, mają teraz zupełnie inne podejście. Chętnie wybierają mieszkania w wysokim standardzie. Takie, jak oferuje rynek pierwotny.
Wróćmy jeszcze do lokalizacji. Jak zostało wspomniane to jeden z najważniejszych aspektów udanej i zyskownej inwestycji w mieszkanie pod wynajem. Rynek pierwotny kojarzony był przede wszystkim z przedmieściami. A więc miejscem niekoniecznie idealnym z perspektywy potencjalnych najemców. Oczywiście nie jest tak, że inwestując w nieruchomość w takiej okolicy nie zarobicie na niej. Wszytko zależy od specyfiki miasta. Na przykład niedaleko osiedla zlokalizowanego na przedmieściach może znajdować się dobrze prosperująca strefa ekonomiczna.
Warto podkreślić, że rynek pierwotny w ostatnich latach zwiększył liczbę lokalizacji. Nowoczesne osiedla można znaleźć w w centrum miasta, ale także w pewnej odległości od niego. Jednocześnie z dobrym dostępem. Tak duży wybór lokalizacji pozwala odpowiedzieć na zadane wcześniej pytanie, że inwestycja w mieszkanie pod wynajem z rynku pierwotnego to bardzo dobra decyzja. Nie tylko dająca perspektywy na wysokie zyski, ale też bezpieczna.
Jeśli chcecie zainwestować w mieszkanie w Rzeszowie, zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy również dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 od poniedziałku do piątku (8-17).