Inwestycja w nieruchomości – jak można na tym zarabiać?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 6 czerwca 2021

Inwestycja w nieruchomości – jak można na tym zarabiać?

Inwestycja w nieruchomości – jak można na tym zarabiać?

O samym procesie i tego czym się przy nim kierować możecie przeczytać w wielu naszych poradnikach. Zanim zdecydujecie się na inwestycję w nieruchomości musicie wiedzieć, jakie istnieją możliwości. I też mieć świadomość, które z nich są na przykład najlepsze dla początkujących.

 

Inwestycja w nieruchomość w 2021 – czy warto?

 

Ubiegły rok upłynął oczywiście pod znakiem pandemii Koronawirusa. Rynek nieruchomości poradził sobie z tym problemem. Można powiedzieć, że przeszedł przez ten czas suchą nogą. Chociaż warto zaznaczyć, że z pewnymi problemami zmagali się właściciele mieszkań na wynajem. Zarówno długoterminowy jak i tych na krótki czas. Stąd też zasadne zdaje się pytanie czy warto inwestować w nieruchomość w 2021 roku. Mając na uwadze chociażby to, że jeszcze nie do końca „pozbyliśmy się” Koronawirusa.

 

Odpowiedź jest następująca: warto. Ceny mieszkań po raz kolejny wzrosły. Inwestowanie w nieruchomości w ubiegłym roku – mimo pandemii – cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Decydując się na taką lokatę swoich pieniędzy powinniście mieć też świadomość ważnej sprawy. Inwestycja w nieruchomość w pewnych jej formach to proces długofalowy. Z jednej więc strony można zysk „konsumować” przez lata. Jednocześnie pewne zdarzenia, jak chociażby pandemia Koronawirusa w tej co najmniej kilkuletniej perspektywie wcale nie muszą się okazać problematyczne.

 

Jakie mamy formy inwestycji w nieruchomość?

 

Dwie z możliwości już zostały zasygnalizowane. Generalnie form zarabiania na inwestowaniu w nieruchomości jest kilka. Nie wszystkie są polecane osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z taką formą pomnażania pieniędzy. Co teraz wyraźnie zaznaczymy.

 

1. Flipping nieruchomości

 

I od sposobu przeznaczonego raczej dla bardziej doświadczonych osób zaczniemy. House flipping w największym skrócie polega na zakupie nieruchomości w niskiej cenie a następnie sprzedania jej z dużym zyskiem. Na co można liczyć? Zwolennicy tego sposobu inwestowania wskazują na dochód rzędu nawet 30% „włożonego” kapitału. Natomiast warto mieć świadomość kilku spraw.

 

Po pierwsze – obecnie istnieje ogromna konkurencja na rynku osób zajmującym się flippingiem mieszkań. Może być problem ze znalezieniem taniej nieruchomości do remontu, którą potem będzie można odsprzedać z zyskiem. No właśnie – odświeżenie mieszkania. Bez wiedzy na temat remontu, ale też oceny stanu lokalu flipping może się okazać kosztowną wpadką.

 

2. Wynajem krótkoterminowy

 

To niezwykle popularna forma inwestycji w miejscowościach o charakterze turystycznym. Mamy tutaj zarówno na myśli niewielkie ośrodki, jak również duże aglomeracje (takie jak na przykład Kraków). Inwestycja w nieruchomość celem wynajmu krótkoterminowego wydaje się być bardzo atrakcyjna. Jak to wygląda w rzeczywistości?

 

Przede wszystkim jest ona niestety podatna na zdarzenia losowe. Takie jak chociażby wspomniana już pandemia. Koronawirus praktycznie zamroził rynek najmu krótkoterminowego. Wielu inwestorów na tym sporo straciło. Natomiast obecnie wszystko w miarę możliwości do normy sprzed pandemii. Pewnym minusem takiej formy inwestowania w nieruchomości jest potrzeba ciągłego „doglądania” interesu. I szybkiej reakcji na kryzys (problematyczni najemcy, awarie itp.). Zysk z najmu krótkoterminowego jest zależny od ogromnej ilości czynników. Nie należy też zapominać o sporej konkurencji.

 

3. Wynajem dużych powierzchni

 

To również popularna forma inwestowania w nieruchomość. Natomiast jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę, to musicie mieć świadomość, że wymaga sporej wiedzy. Aczkolwiek możecie się na tę formę zdecydować.

 

Inwestycja w nieruchomość o dużej powierzchni daje możliwość podzielenia jej na mniejsze części i czerpania zysków z różnej formy wynajmu. Mogą to być na przykład biura dla freelancerów. Część z takich wydzielonych miejsc można przeznaczyć na apartamenty na długi wynajem itd.

 

Zaletą takiej formy inwestowania w nieruchomości jest duża dostępność lokali tego typu. I to zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Kolejnym plusem jest wyraźna tendencja wzrostowa jeśli chodzi o zapotrzebowanie na niewielkie powierzchnie biurowe ale i mieszkalne. Pod uwagę musicie wziąć pewne ograniczenia. Na przykład to, że nie każdą powierzchnię – jak o właściciel – będziecie mogli podzielić według własnego pomysłu. Wpływ na to mają między innymi ograniczenia wynikające z zasad bezpieczeństwa w budynku. Czynnikiem warunkującym podział jest też plan architektoniczny lokalu.

 

4. Wynajem długoterminowy

 

To ostatnia z form inwestowania w nieruchomość jaką chcieliśmy Wam w poniższym poradniku przedstawić. Mimo swojej pozycji w nim, to właśnie ta forma jest wciąż najpopularniejsza. A jednocześnie najczęściej polecana początkującym inwestorów. Wynajem długoterminowy najbardziej opłacalny jest w dużych miastach, takich jak Kraków, Rzeszów, czy Poznań. To w nich znajdziecie największą liczbę chętnych na najem. Jednocześnie duże miasta dają sporo możliwości pod kątem lokalizacji, rynku nieruchomości i mieszkań.

 

To, że jest to sposób inwestowania polecany dla początkujących nie oznacza braku przygotowania do niej. Jak każda forma takiego zarobku „potrzebuje” odpowiedniej wiedzy. Ta dotyczyć będzie między innymi tego jak cały proces szukania nieruchomości pod wynajem długoterminowy wygląda. To też znajomość miasta, a nieco mniejszej skali – poszczególnych jego lokalizacji. Tego czym się charakteryzują. W której z nich wynajmowane mieszkania mają najwyższą rentowność. Potrzebna wiedza w końcu będzie też obejmować poszczególne grupy docelowe. Trzy najczęściej wynajmujące to: studenci, osoby pracujące i rodziny z dziećmi. Każda z tych grup ma swoje wymogi, ale też pewne rzeczy na które może przymknąć oko.

 

Jeśli potrzebujecie pomocy w temacie inwestowania w nieruchomości, to służymy pomocą. Wystarczy się z nami skontaktować.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w nieruchomości – jak można na tym zarabiać?
Ocena 4.87/5 na podstawie 242 Opinii.