Planowanie remontu mieszkania - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 18 grudnia 2017

Jak przygotować się do remontu?

Jak przygotować się do remontu?

Niezależnie od tego, czy przygotowujemy się na generalne odnowienie mieszkania, czy tylko ną lekką kosmetykę, warto pamiętać o paru sprawach. Zdecydowanie ułatwi nam to cały proces.

Samemu czy z ekipą?

To pierwsze pytanie na które warto sobie odpowiedzieć. Jedna i druga możliwość niesie ze sobą pewne konsekwencje. Nie tylko finansowe. Warto raczej krytycznie (czytaj: realnie) ocenić swoje możliwości. Czy naprawdę podołamy remontowi sami? Jeśli to tylko drobna korekta wzywanie ekipy specjalistów nie będzie potrzebne. Z drugiej strony generalny remont samemu?

Jeśli decydujemy się na ekipę fachowców, to warto wcześniej zasięgnąć języka. Najlepiej wśród najbliższych znajomych, którzy przeżyli remont na własnej skórze. Istotną sprawą już po wyborze ekipy, będzie kwestia zakupu potrzebnych materiałów. Najlepiej oczywiście – w miarę naszych możliwości – zrobić to samemu. I nie jest to wyraz poddawania w wątpliwość wiarygodności ekipy remontowej. Po prostu lepiej trzymać rękę na finansowym pulsie. Z drugiej strony nasi fachowcy mogą mieć dostęp do materiałów po zdecydowanie lepszej cenie. Warto to skonsultować.

Kiedy zacząć?

To kolejne ważne pytanie. Chodzi przede wszystkim o to, że niektóre z prac remontowych dobrze zaczynać w określonej porze roku. Najlepszym tego przykładem będzie wymiana okien. Najlepiej robić to między wiosną a jesienią. To samo dotyczy kwestii wymiany instalacji grzewczej, czy wodnej. Oczywiście czasem możemy zostać zmuszeni do tego typu remontu zimą. Na przykład odgórne narzucenie przez spółdzielnię zakładania centralnej wody w grudniu. W żadnym wypadku nie oznacza to, że zimą nie można przeprowadzać remontu. W tym czasie dobrym pomysłem będzie wymiana podłóg, drzwi, czy drobne prace w kuchni.

Zabezpiecz mieszkanie

Jeśli to nasz pierwszy remont, to warto wiedzieć o paru sprawach. Potem staną się one dość oczywiste. Przede wszystkim należy wynieść wszystkie meble. Ułatwimy sobie dzięki temu cały proces. Jeśli remont jest większy, warto też je zabezpieczyć folią. Tak samo oczywiście robimy w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu mebli wynieść nie możemy. I naprawdę dobrze jest się do tego przyłożyć. Chyba, że potem chcemy odnawiać meble. Jeszcze bardziej nadszarpując swój budżet.

Przed remontem trzeba zdemontować wszystkie gniazdka. Sporo uwagi należy poświęcić zabezpieczeniu podłogi. Szczególnie jeśli jest ona drewniana. Taka podłoga narażona jest na zarysowania, ale też i osadzanie się kurzu – wszechobecnego przy remoncie dodatku.

Najpopularniejszym materiałem stosowanych do zabezpieczenia jest folia ochronna. Na mniejsze przedmioty można zastosować cieńszą. Jeśli mamy do czynienia z meblami przyda się grubsza, mniej podatna na przedarcie. Najlepiej przyklejać ją przy użyciu taśmy malarskiej. Przy wykonaniu remontu samemu trzeba pamiętać o odkurzaczu. Dzięki niemu będzie mogli usunąć m.in. pył. W żadnym wypadku nie można wykorzystać do tego domowego odkurzacza. Po takim remoncie ten sprzęt będzie prawdopodobnie do wyrzucenia. Możemy kupić specjalny odkurzacz. Nie musi być nowy. Istnieje też możliwość wypożyczenia takiego sprzętu.
 

Wybór materiałów

To obszerny temat i wymagający od nas zastanowienia już na etapie planowania remontu. Musimy się przede wszystkim ocenić jak duże zmiany będziemy chcieli przeprowadzić w mieszkaniu. To jak spory czeka nas remont wpłynie – co oczywiste - na koszt. A od naszego budżetu sporo zależy w kwestii wyboru materiałów. Na niektórych oczywiście nie należy oszczędzać.

Najlepszym przykładem jest wybór farb, którymi będziemy malowali mieszkanie. O czym musimy pamiętać w czasie tego procesu? Kolor na razie interesuje nas mniej. Chociaż na przykład przy urządzaniu miejsca dla naszej pociechy warto jednak już na tym etapie z nim o tym porozmawiać (Więcej porad na ten temat znajdziecie w tekście „Bezpieczny pokój dla małego dziecka) :). warto poznać chociażby rodzaje farb używanych do wnętrz. Czym się one różnią i co dla nas będzie z tego wynikać.


Do malowania wnętrz zwykle stosuje się farby wodoodporne. Mogą mieć one spoiwo organiczne lub mineralne. To właśnie ono odpowiada za łączenie pozostałych składników farby. Wśród tych ostatnim wyróżnia się między innymi pigmenty i rozpuszczalniki.

Kiedyś chętnie stosowano farby klejowe. Wiązało się to jednak z pewną niedogodnością (związanym z ich rozrabianiem). Stosowano je przede wszystkim do tynków mineralnych i płyt gipsowo – kartonowych.

W przypadku farb emulsyjnych wyróżnia się kilka rodzajów. Jeden z nich określono jako „akrylowe”. Nadają się one do pokrywania praktycznie każdej powierzchni. Poza taką, która wcześniej pomalowana była farbą olejną. Można nią pokrywać na przykład powierzchnie gipsowe i zagruntowane tynki. Są również dostępne między innymi farby winylowe, lateksowe i ceramiczne. Różni je przede wszystko spoiwo, jak również to gdzie mogą być stosowane.

Wybór farb to jedna sprawa, ale oczywiście niejedyna. Bardzo istotne przy samodzielnym szukaniu i zakupie materiałów do remontu jest wiedza na ich temat. Im większa – co oczywiste – tym mniejsze ryzyko niespodzianek w czasie zmian w mieszkaniu.


I to nie tylko w sytuacji w której decydujemy się przeprowadzić remont sami. Wynajęcie ekipy, która się tym zajmie, to przede wszystkim „udręka” z ciągłym kontrolowaniem budżetu. Warto poznać ceny poszczególnych materiałów, żeby potem uniknąć przykrych niespodzianek przy płaceniu za nie. Koniecznie musimy też kontrolować aktualny kosztorys remontu. I jeszcze jedna sprawa. Nieważne jak dobrze zaplanujemy budżet na remont, zawsze pojawiają się dodatkowe koszty. Mniejsze, albo większe. Ale na pewno będą.

Oczywiście to samo dotyczy przygotowania nowego mieszkania, które właśnie sobie kupiliśmy. Najczęściej jednak to problem charakterystyczny dla rynku wtórnego. Te mieszkania są też raczej w starszym budownictwie, co dodatkowo obciąży nasz budżet. O plusach i minusach takiego wyboru możecie przeczytać „Rynek wtórny – poznaj jego zalety i wady”).

W przypadku nowoczesnego budownictwa (jak idealna dla singla kawalerka na powstającym właśnie Osiedlu Bella Dolina”) coraz częściej możemy wybrać wykończone już mieszkanie. Developres oferuje 4 standardy (plus deweloperski). Każdy więc może wybrać rozwiązanie idealne dla siebie. Pod biorąc też pod uwagę kwestie z dostępnym budżetem.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak przygotować się do remontu?
Ocena 4.79/5 na podstawie 202 Opinii.