Jak skutecznie inwestować w nieruchomość? Praktyczne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 20 maja 2021

Jak skutecznie inwestować w nieruchomość? Praktyczne wskazówki

Jak skutecznie inwestować w nieruchomość? Praktyczne wskazówki

To jedna z najbezpieczniejszych form zarabiania. Aby skutecznie inwestować w nieruchomości, trzeba przede wszystkim poznać tajniki tego procesu, a także zrozumieć, czym należy się kierować wdrażając jego kolejne kroki. Pomocne będą w nim poniższe wskazówki.

 

Inwestowanie w nieruchomości – najważniejsze możliwości

 

Każdy kto zdecyduje się na taką formę lokaty swoich oszczędności stanie na początku przed pewnym pytaniem. Brzmi ono: jaki rodzaj inwestycji w nieruchomość wybrać? Odpowiedź na to pytanie to tak naprawdę kilka możliwych opcji. Co ważne – każda z nich wymaga odpowiedniej wiedzy jak i zaangażowania. I też musicie mieć świadomość, że jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z nieruchomościami, to nie każdy rodzaj będzie dla Was odpowiedni.

 

Formy inwestycji w nieruchomość:

 

  • Wynajem krótkoterminowy – od kilka lat rośnie jego popularność. Między innymi dzięki działaniu pewnych portali, które oferują możliwość przedstawienia swojej oferty najmu. Taka forma inwestycji w nieruchomość sprawdza się przede wszystkim w miejscowościach o charakterze turystycznych. Wymaga ona również poświęcenia dużej ilości czasu (związanej nie tylko z szukaniem potencjalnych najemców, ale też sprzątaniem i przygotowywaniem lokalu do ich przyjęcia).

  • Wynajem długoterminowy – najpopularniejsza forma inwestycji w nieruchomość i jednocześnie najczęściej polecana osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Wymaga znajomości miasta, specyfiki mieszkańców i oczywiście rynku mieszkaniowego. To najbezpieczniejsza i jednocześnie atrakcyjna finansowo forma inwestowania.

  • Flipping nieruchomości – to z kolei rodzaj inwestycji dla zdecydowanie bardziej doświadczonych graczy. Polega ona na kupowaniu mieszkania po niskiej cenie, a następnie sprzedaży go z zyskiem. Bardzo często polega to na nabyciu lokalu wymagającego generalnego remontu. W tym wypadku niezbędna jest wiedza na temat „odświeżania” mieszkania. Jest to proces wymagający poświęcenia dużej ilości czasu.

  • Wynajem powierzchni biurowych – to coraz popularniejsza forma zarabiania na nieruchomościach. Dużo firm rezygnuje z kupna lokalu w którym na przykład otworzy swoją placówkę w danym mieście. Decydują się na wynajem powierzchni biurowej. Możecie również, jako inwestor, stworzyć miejsce w którym będą pracować (płacąc za wynajem) freelancerzy. To niezwykle popularna forma takiego „lotnego biura” wśród tych ostatnich.

 

To najważniejsze, ale niejedyne formy inwestycji w nieruchomość. Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę najlepiej zastanowić się nad którąś z wymienionych. Po wyborze jednej z nich czas na kolejny krok.

 

Inwestycja w nieruchomość – wybór miasta

 

To drugi krok, jaki przyjdzie Wam wykonać. Na początek jedna bardzo ważna rada. Jeśli to będzie Wasza pierwsza kupiona nieruchomość wybierzcie miejscowość, którą znacie. Po pierwsze zmniejsza to ilość pracy jaką trzeba włożyć w inwestycję. Odpada bardzo ważny aspekt całego procesu. Wspominana wyżej znajomość miasta, specyfiki mieszkańców i oczywiście tego jak wygląda rynek mieszkaniowy. To informacje niezbędne, jeśli inwestycja w nieruchomość ma przynosić zyski.

 

Załóżmy, że decydujecie się na kupno mieszkania celem wynajmu długoterminowego. Na jakie miasto najlepiej się zdecydować? Odpowiedź jest dość prosta. Powinno to być większe miasto z dużą ilością ośrodków akademickich jak również z perspektywą rozwoju pod kątem ekonomicznym. Dzięki temu zyskujecie dostęp do dwóch największych grup najemców. To studenci i osoby rozpoczynające pracę zawodową. Najlepiej sprawdzają się duże ośrodki wojewódzkie. Wybierając miasto warto też zwrócić uwagę na rentowność inwestycji w nieruchomość. Na pewno dobrym i bezpiecznym wyborem będą Kraków, Wrocław i Rzeszów. Zwłaszcza stolica Podkarpacia przyciąga obecnie inwestorów.

 

Podsumowując ten krok. Wybierzcie miasto, które znacie lub takie które jest pewnym i bezpiecznym miejscem. Dzięki temu zmniejszycie ryzyko nietrafionej inwestycji.

 

Jak wybrać lokalizację mieszkania pod wynajem?

 

Zatrzymamy się przy tej formie inwestycji w nieruchomości. Zdecydowanie polecamy ją początkującym. Podobnie jak przy zakupie mieszkania dla siebie, to właśnie lokalizacja – zaraz obok możliwości finansowych – jest najważniejszym czynnikiem związanym z wyborem.

 

Zaczniemy od lokalizacji w skali makro. Najczęściej w tym kontekście wymienia się trzy możliwości. To centrum, przedmieścia i miejsca łączące zalety obu wymienionych. Patrząc na dwie największe grupy potencjalnych najemców, to wybór jest dość oczywisty. Należy postawić na centrum lub miejsce, które znajduje się w obrębie miasta, ale posiada też cechy przedmieść. Bardzo chętnie wynajmowane są mieszkania na osiedlach położonych niedaleko stref ekonomicznych. Idealną lokalizacją z punktu widzenia osób pracujących będzie lokalizacja z której łatwo dostać się do centrum. A więc miejsca, gdzie można spędzić wolny czas. W Rzeszowie najchętniej wybierane są osiedla Bella Dolina, Paderewskiego Park oraz Nova Graniczna.

 

Czas na kwestie związane z lokalizacją w skali mikro. W tym wypadku na swoją przyszłą inwestycję musicie spojrzeć tak, jakbyście kupowali mieszkanie, w którym przyjdzie spędzić Wam życie. Czyli brane pod uwagę powinny być wszelkie istotne w takiej sytuacji aspekty.

 

Co powinno znaleźć się w najbliższej okolicy mieszkania pod wynajem:

 

  • sklepy z produktami codziennego użytku,

  • apteka i przychodnia,

  • tereny rekreacyjne i zielone,

  • przystanek komunikacji miejskiej,

  • przedszkola, szkoła (rodziny również często decydują się na najem),

  • położone w niedalekiej odległości kina, puby, galeria handlowa podnoszą atrakcyjność lokalizacji.

 

Kwestie formalne i prawne związane z inwestycją w nieruchomość

 

Zaczniemy od bardzo ważnej sprawy w sytuacji gdy zdecydujecie się na rynek wtórny. Koniecznością, wręcz Waszym obowiązkiem jest sprawdzenie prawnych kwestii związanych z używanym mieszkaniem. Mowa o lekturze księgi wieczystej. To w niej znajdziecie wszelkie informacje, które na przykład odpowiedzą na pytanie, czy do danego lokalu nie mają praw osoby trzecie. Bo taka sytuacja uczyniłaby z inwestycji gehennę prawno – finansową.

 

Księga wieczysta dzieli się na:

 

  • Dział I – zawiera między innymi geodezyjne oznaczenie danej nieruchomości. Są w niej również informacje dotyczące praw jakie przysługują jej wobec lokali sąsiednich;

  • Dział II – obejmuje dane o prawach własności;

  • Dział III – znajdują się w nim informacje o prawach, roszczeniach i ograniczeniach. Nie tylko samej nieruchomości, ale i jej właściciela;

  • Dział IV – dotyczy on hipotek jakimi obciążona jest nieruchomość.

 

Oczywiście w przypadku kupna mieszkania od dewelopera też warto sprawdzić kilka kwestii. Mowa tutaj między innymi o wiarygodności firmy. Czasu jaki funkcjonuje na rynku, dotychczasowym inwestycji i ich wykonania itd. Deweloper jest również zobowiązany do udzielenia wszelkich istotnych z punktu widzenia nabywcy informacji o osiedlu, jego lokalizacji, budynków i mieszkań. Dzięki temu będziecie mogli sprawdzić, czy odpowiada to Waszym potrzebom jako inwestorowi.

 

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna formalność. Mowa o podatku od czynności cywilno – prawnych. W przypadku kupna mieszkania wynosi on 2% wartości rynkowej lokalu. Odprowadza się go do urzędu skarbowego z tytułu zawarcia umowy o nabyciu nieruchomości. Co ważne, jeśli inwestujecie w rynek wtórny, sami jesteście zobowiązany do jego uiszczenia. Po drugie – możecie wpaść w pułapkę zaniżonej wartości lokalu. To może się wiązać z wizytą urzędu skarbowego. Inwestycja w rynek pierwotny uwalnia Was od obu spraw.

 

Istnieje jeszcze jeden podatek związany z zakupem nieruchomości. W tym wypadku z rynku pierwotnego. Mowa tutaj o podatku VAT. Występuję on wtedy, gdy jedna ze stron jest nim objęta. Czyli na przykład mieszkanie jest kupowane przez przedsiębiorstwo.

 

Skuteczne inwestowanie w nieruchomość wymaga wiedzy (z którą możecie zapoznać również w naszych innych poradnikach) i chłodnej kalkulacji. Natomiast im wcześniej zaczniecie przeglądać oferty mieszkań, tym szybciej zdecydujecie się na taką formę zarobku. A rok 2021 jest atrakcyjnym finansowo czasem dla inwestorów.

 

Potrzebujesz porady? Nie jesteś pewien co do wyboru formy inwestowania? Skontaktuj się z nami.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak skutecznie inwestować w nieruchomość? Praktyczne wskazówki
Ocena 4.79/5 na podstawie 60 Opinii.