Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Zarabianie na nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania oszczędności. Poniżej znajdziecie informacje na temat tego, dlaczego inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego jest opłacalna. A także wskazówki, które pozwolą przygotować się do całego procesu.

 

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego – od czego zacząć?

 

Na pewno zanim w ogóle zdecydujecie się na taką formę lokowania powinniście poznać podstawy związane z całym procesem. O ile sam zakup mieszkania nie różni się znacząco od tego, gdy kupujecie je dla siebie, o tyle występują pewne rozbieżności. Przede wszystkim dotyczą one przeznaczenia takiej nieruchomości. A za tym idzie pewne czynniki na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji i samego mieszkania.

 

Natomiast zanim zainwestujecie w mieszkanie, musicie zorientować się, jakie są opcje. Nieruchomość można kupić na przykład po to, aby udostępniać ją turystom. To tak zwany najem krótkoterminowy. Nie jest on polecany osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości. Też warto zaznaczyć, że sprawdzi się on przede wszystkim w regionach o charakterze turystycznym.

 

W przypadku inwestycji w mieszkanie z rynku pierwotnego najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest najem długoterminowy. Jest on jednocześnie „przyjazny” dla początkujących. Co oczywiście nie oznacza, że nie wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Czym zresztą zaraz się zajmiemy.

 

Na koniec tej części poradnika jeszcze jedna sprawa. Podobnie jak przy zakupie mieszkania dla siebie, tak i tutaj zanim zaczniecie przeglądać oferty, trzeba sprawdzić i ocenić swoje możliwości finansowe. Od tego zależy przecież zasób mieszkań i lokalizacji wśród których będziecie wybierać cel swojej inwestycji. Po tym kroku przechodzimy dalej.

 

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego – lokalizacja

 

Załóżmy, że zdecydowaliście się na najem długoterminowy. To bardzo dobry krok, bo od paru lat panuje tendencja wzrostowa, jeśli idzie o liczbę chętnym najemców właśnie na nowoczesne mieszkania. Co ciekawe – decydują się na nie również studenci. A więc grupa najemców, która przez lata była raczej kojarzona z mieszkaniami o niskim standardzie.

 

Rynek pierwotny może się obecnie pochwalić szerokim dostępem do lokalizacji położonych w zasadzie w każdej części miasta. Rozpatrując możliwości najpierw pod uwagę należy wziąć pewną bardzo istotną kwestię. Decydując się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego pod wynajem długoterminowy powinniście zacząć od ustalenia komu będziecie udostępniać nieruchomość. Oczywiście najbardziej atrakcyjną opcją jest lokalizacja, która odpowiada wszystkim grupom potencjalnych najemców. Są to: studenci, młode osoby rozpoczynające życie zawodowe i rodzice z dziećmi. Natomiast prostym rozwiązaniem będzie wybór lokalizacji pod jedną z wymienionych.

 

Załóżmy, że będą to studenci. To po pierwsze największa grupa najemców. W ich przypadku lokalizacja powinna spełniać kilka wymogów. Bliskość ośrodka akademickiego to ogromna zaleta. Studenci chętnie zamieszkają w większej odległości od uczelni, ale przy założeniu, że łatwo się do niej dostać. Lokalizacją, która chętnie wybiera ta grupa najemców jest centrum. To miejsce, gdzie odbywa się życie towarzyskie i kulturalne miasta. Osiedla położone w bezpośredniej odległości od serca miejscowości również cieszą się sporą popularnością wśród studentów.

 

Sprawdzając lokalizacje dostępne na rynku pierwotnym powinniście zwrócić uwagę na parę czynników. Zaczniemy od skali makro. Wspomnieliśmy już o łatwym dostępie do uczelni. Trzeba więc przyjrzeć się transportowi miejskiemu. Warto również zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Studenci chętniej zamieszkają na osiedlu o niskiej liczbie przestępstw. Owszem znajdą się osoby, które akurat na ten aspekt nie zwrócą uwagi. Natomiast z punktu widzenia powodzenia inwestycji w mieszkanie osiedle powinno być bezpiecznie. Łatwiej będzie też sprzedać taką nieruchomość.

 

Podobnie sytuacja wygląda z ciszą na osiedlu. O ile studenci nie zwracają na ten aspekt aż tak dużej uwagi, to warto zainwestować w lokalizacji, która jest spokojna. Przy założeniu, że będziecie chcieli poszerzyć grupę najemców. Wspominane wyżej centrum miasta w którym chętnie zamieszkają głównie studenci nie należy przecież do cichych lokalizacji. Chociaż tutaj wiele zależy od specyfiki miasta.

 

Co powinno znajdować się w sąsiedztwie mieszkania pod wynajem?

 

To bardzo podobna sytuacja do tej w której kupujecie nieruchomość dla siebie. Po pierwsze zwraca się wtedy uwagę na zaplecze handlowo – usługowe. Im jest większe i bardziej zróżnicowane, tym lepiej. I w ten sam sposób będą patrzeć potencjalni najemcy.

 

Rynek pierwotny wydawać się może miejscem, gdzie to zaplecze nie jest zbyt rozbudowane. I faktycznie jeszcze kilkanaście lat temu tak było. Natomiast od tego czasu zmieniło się bardzo dużo. Deweloperzy zaczęli szczególną uwagę przykładać do stworzenia szerokiej bazy pod zaplecze handlowo – usługowe. W momencie wprowadzania się najemców do nowego mieszkania mogą oni liczyć na sklepy z najpotrzebniejszymi produktami niedaleko bloku.

 

Co do samego zaplecza usługowego, każdy ma swoje wymagania. Tego jako inwestor w nieruchomość nie będzie w stanie określić. Natomiast im bardziej będzie ono zróżnicowane, tym większa szansa na dużą liczbę chętnych.

 

Kolejnym aspektem, który zwiększa szansę na zyski z najmu długoterminowego jest dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku kupna mieszkania dla siebie. Większość osób chce żyć w atrakcyjnej i zielonej okolicy. Warto zaznaczyć, że za wynajem w takiej lokalizacji, najemcy są w stanie zapłacić więcej.

 

Wróćmy do naszych studentów. Na co jeszcze mogą oni zwrócić uwagę, szukając mieszkania? Na estetykę osiedla. Nie jest to może pierwszy czynnik związany z wyborem, ale ma znaczenie. Tutaj zdecydowanie wygrywają osiedla z rynku pierwotnego. Na kwestie związane z estetyką kładziony jest duży nacisk już na etapie projektowania. Do tego dochodzi fakt, że na rynku pierwotnym wszystko „błyszczy” od nowości. Co oczywiście ma ogromne znaczenie z punktu widzenia estetyki.

 

Jak powinno wyglądać mieszkanie pod wynajem?

 

Podobnie jak w przypadku osiedla. Z tym że tutaj estetyka gra ogromną rolę. W zasadzie każdy najemca chce zamieszkać w nieruchomości o wysokim standardzie. Odpadający tynk, nieszczelna okna i skrzypiące podłogi nie zachęcają do najmu. Dlatego rynek pierwotny ma w tej kwestii ogromną przewagę nad starszym budownictwem.

 

Jaki metraż wybrać? W tej kwestii wiele zależy oczywiście od możliwości finansowych. Natomiast jest tutaj pewne podobieństwo do zakupu mieszkania dla siebie. Lepszym rozwiązaniem wydaje się być większy metraż. Owszem kawalerki kuszą – szczególnie osoby młode – ale w pewnym momencie życia może się pojawić chęć założenia rodziny. W przypadku mieszkania pod wynajem większy metraż, to pojawienie się kilku najemców. A więc większego zysku. Natomiast przestrzegamy przed „upychaniem” dużej liczby najemców. Do tego stopnia, że mają oni dosłownie parę metrów przestrzeni życiowej. Bardzo szybko okaże się, że stracicie takich najemców. Nowi nie będą się chcieli pojawić. Wieści o nieuczciwych właścicielach mieszkań na wynajem rozchodzą się bardzo szybko.

 

Z tego samego powodu nie starajcie się na siłę oszczędzać na aranżacji. Zresztą nowe mieszkanie zdecydowanie lepiej wygląda w wysokim standardzie. Oczywiście nie namawiamy Was do zainwestowania w najnowszy i najdroższy sprzęt AGD. Warto zachować umiar. Trzeba też wspomnieć o tym, że niektórzy deweloperzy – w tym my jako Developres – oferują mieszkania urządzone w pewnym stopniu. To też może się okazać świetnym rozwiązaniem z punktu widzenia inwestycji w nieruchomość pod wynajem długoterminowy. I w pewien sposób oszczędzi czas. Ewentualnie będzie go można poświecić na inny aspekt całego procesu.

 

Jeśli szukacie mieszkania pod inwestycję na terenie Rzeszowa, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy również dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres). Od poniedziałku do piątku (9-17).

 

Artykuły

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.
Jak sprawdzić lokalizację mieszkania przed zakupem?
środa, 27 lipca 2022

Jak sprawdzić lokalizację mieszkania przed zakupem?

Wszystko co należy wiedzieć na temat wyboru lokalizacjia mieszkania. Skala makro i mikro.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
Ocena 4.76/5 na podstawie 270 Opinii.