Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

To trudny i czasochłonny proces. Zakup pierwszego mieszkania powinniście poprzedzić odpowiednim przygotowaniem. Jak również zdobyciem pewnej wiedzy. Z tą ostatnią zaznajomicie się w poniższym poradniku.

 

Pierwsze mieszkanie – od czego zacząć?

 

Przede wszystkim od ustalenia Waszych potrzeb i wymagań. To one są sitem, które pozwoli stworzyć pewien zestaw mieszkań. To właśnie z niego będzie potem wybierać to, które kupicie.

 

Nie da się ukryć tego, że ten pierwszy krok bardzo często jest połączony z określeniem możliwości finansowych. I to właśnie one stanowią ten pierwszy krok odsiewający lokalizacje i same mieszkania. Skupmy się na chwilę na tym właśnie aspekcie. W jaki sposób określić swoje możliwości finansowe?

 

W przeważającej liczbie przypadków będzie potrzebny kredyt. I to właśnie aspekty związane z tą kwestią mogą mieć istotny wpływ na zakup pierwszego mieszkania. W jaki sposób określić swoją zdolność kredytową? Na pewno zrobi to bank do którego zwrócicie się o pożyczkę. Natomiast warto samemu wcześniej sprawdzić swoje możliwości. W internecie bez problemu znajdziecie tzw. kalkulatory dzięki którym można określić na jaką pożyczkę będziecie mogli liczyć.

 

Na koniec tej części jeszcze jedna bardzo istotna sprawa. Zanim wybierzecie się do banku warto uporządkować swoją dotychczasową historię związaną z pożyczkami. Należy więc skorzystać z raportu BIK (bank też będzie mieć do niego dostęp). To właśnie on przypomni Wam, czy macie jakieś zaległości. Ale także pokazuje także historię spłacania pożyczek. Tego, czy dokonywaliście ich w terminie. I tak – to bardzo istotna informacja z punktu widzenia banku.

 

Jaką lokalizację wybrać na pierwsze mieszkanie?

 

I tutaj od razu na początku powiemy, że powinna ona odpowiadać na Wasze aktualne potrzeby i wymagania. Natomiast warto na etapie szukania lokalizacji patrzeć na to pierwsze mieszkanie przyszłościowo. Mamy tutaj na myśli sytuację w które ta nieruchomość stanie się Waszym domem na wiele lat. W tym kontekście zwykle wskazuje się pewien konkretny przykład. To singiel decydujący się na kawalerkę. Niewielkie mieszkanie, które jednak daje mu wiele przestrzeni życiowej i komfortu. Wynikającego między innymi z tego, że mieszka sam.

 

Co jednak jeśli w niedługim czasie zmieni się jego potrzeby i będzie chciał założyć rodzinę? Może się okazać, że z jakiegoś – losowego – powodu nie uda się zmienić mieszkania. Pozostanie więc życie na niewielkim metrażu w kilka osób. Nie negujemy w żadnym wypadku kawalerek. Natomiast warto na etapie szukania pierwszego mieszkania zastanowić się nad większym metrażem.

 

Wróćmy jednak do lokalizacji. W największym skrócie są trzy możliwości. To centrum, przedmieścia i osiedla znajdujące się między nimi. I to właśnie te ostatnią dają największą możliwość wyboru. Warto tutaj wskazać ich zaletę. Bardzo często posiadają one plusy centrum i jednocześnie przedmieścia. Dlatego wiele osób decyduje się właśnie na taką lokalizację.

 

Z kolei centrum to przede wszystkim domena młodych ludzi, również wspominanych wyżej singli. Ta lokalizacja to miejsce dla tych, którzy chcą trzymać rękę na pulsie życia rozrywkowego i kulturalnego miasta. Przedmieścia z kolei to domena rodzin. I tak też od wiele lat obrzeża miast są kojarzone.

 

Natomiast w ostatnich latach ta lokalizacja zyskała kolejną grupę zwolenników. Wynika to z tego, że w okolicy przedmieścia pojawiły się strefy ekonomiczne. Na nich między innymi firmy technologiczne szukające młodych pracowników. Oferujących przy tym wysokie zarobki. I to właśnie te osoby chętnie kupują niewielkie mieszkania położone w pobliżu miejsca swojej pracy.

 

Oczywiście wiele w kwestii istnienia tego trendu zależy od specyfiki miasta. Na przykład w Rzeszowie strefa ekonomiczna rozwija się w zawrotnym tempie. Osiedla znajdujące się w jej okolicach (na przykład Bella Dolina) biją rekordy popularności.

 

Lokalizacja pierwszego mieszkania w skali mikro

 

Zajmijmy się teraz tym, co znajduje się w najbliższej okolicy. Podobnie jak skala makro ma ona ogromne znaczenie dla codziennego życia. Oczywiście w nieco innym aspekcie. Skala mikro lokalizacji to przede wszystkim zaplecze handlowo – usługowe. Sklepy z produktami codziennego użytku – im jest więcej w okolicy bloku, tym lepiej. Zaplecze usługowe to już kwestia bardziej indywidualna. Ale oczywiście w czasie oglądania okolicy warto się mu dokładnie przyjrzeć. Natomiast im bardziej jest to zaplecze usługowe zróżnicowane, tym lepiej.

 

Tereny zielone, jak i dostęp do rekreacji w najbliższej okolicy to kolejna wartość dodana lokalizacji. W zasadzie każdy z nas chciałbym mieszkać na osiedlu o malowniczym położeniu (na przykład przy rzece). Pomysłem wartym rozpatrzenia jest wybór lokalizacji – w skali makro – z której łatwo będzie się wydostać z miasta. To znacząco poszerza możliwości korzystania ze wspomnianych terenów zielonych.

 

Niezależnie od tego czy jesteście rodziną, czy singlem na kolejny aspekt powinniście zwrócić baczną uwagę. To estetyka i bezpieczeństwo na osiedlu. W tym ostatnim aspekcie przewagę mają nowoczesne osiedla. Nie dość, że sami mieszkańcy dbają o bezpieczeństwo, to jeszcze często takie miejsca są pod ochroną, a także monitoringiem. Bardzo podobnie sytuacja wygląda z tym jak wygląda osiedle.

 

Generalnie ta ostatnia sprawa również może Wam dużo powiedzieć o mieszkańcach i bezpieczeństwie. Odrapane bloki upstrzone graffiti, walające się śmieci wokół śmietnika – nie są wartością dodaną osiedla.

 

Jakie mieszkanie wybrać?

 

Po raz kolejny – dostosowane do Waszych potrzeb i wymagań. O metrażu już wspominaliśmy. Kolejna kwestia to rozplanowanie pomieszczeń. Tu pewnym wyznacznikiem będzie wybór między rynkiem pierwotnym i wtórnym. W tym drugim przypadku kuchnia zwykle jest zamknięta. Rynek pierwotny to z kolei połączenie tego pomieszczenia z pokojem dziennym. I to właśnie to rozwiązanie jest obecnie dużo bardziej popularne.

 

Na tym etapie powinniście się zastanowić, ile potrzebujecie pomieszczeń. Dużą wagę przyłóżcie do korytarzy. Miejsc, które zwykle są po prostu pomijane. A przecież są wliczone w metraż mieszkania. Kolejną kwestią, która również bywa trywializowana, jest rozmieszczenie mieszkania względem stron świata. A ma to naprawdę ogromne znaczenie. Nie tylko z powodu jakości codziennego życia (chociażby w związku z obecnością w mieszkaniu naturalnego światła). To także kwestie związane z oszczędnościami dotyczącymi eksploatacji. Mamy tutaj na myśli chociażby rachunki za prąd.

 

Na koniec jeszcze jeden element. To wybór piętra na którym kupicie mieszkanie. I znowu może mieć to wpływ na wspomniane rachunki. Przykładowo na niższych piętrach w ciągu dnia będzie mniej naturalnego światła. Ale wybór piętra to również kwestie związane z bezpieczeństwem.

 

Jaki rynek wybrać na pierwsze mieszkanie?

 

Przede wszystkim – po raz kolejny – na pierwszym miejscu są Wasze potrzeby i wymagania. Natomiast w kontekście zakupu pierwszego mieszkania warto wybrać rozwiązanie bezpieczne. Tutaj za przykład posłuży stan nieruchomości. Decydując się na rynek wtórny, owszem można kupić tańsze mieszkania. Natomiast problematyczny może się okazać jego stan i remont, który będziecie musieli przeprowadzić. Tutaj też pod uwagę trzeba wziąć stan samego budynku.

 

Rynek pierwotny jest w tym wypadku dużo bezpieczniejszym wyborem i mniej czasochłonnym. I to właśnie on jest wskazywany jak lepsze rozwiązanie na zakup pierwszego mieszkania. Wśród zalet nowego budownictwa wymienia się między innymi niskie koszty eksploatacji, bogatą ofertę i wysoką estetykę osiedla. Dotyczy to także bloków i samych mieszkań.

 

Warto wskazać jeszcze jedną kwestię. Na osiedlach z rynku pierwotnego najczęściej mieszkają ludzie w podobnym wieku. To może mieć duży wpływ na komfort życia. Chociażby dlatego, że łatwiej będziemy się Wam łatwiej dogadać z sąsiadami. A to zmniejsza ryzyko konfliktów.

 

Jeśli szukacie mieszkania z rynku pierwotnego na terenie Rzeszowa, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Możecie nas też odwiedzić w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres). Pracujemy od poniedziałku do piątku (godz. 9-17).

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.
Jak sprawdzić lokalizację mieszkania przed zakupem?
środa, 27 lipca 2022

Jak sprawdzić lokalizację mieszkania przed zakupem?

Wszystko co należy wiedzieć na temat wyboru lokalizacjia mieszkania. Skala makro i mikro.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
Ocena 4.85/5 na podstawie 150 Opinii.