Jak sprawdzić lokalizację mieszkania przed zakupem?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 27 lipca 2022

Jak sprawdzić lokalizację mieszkania przed zakupem?

Jak sprawdzić lokalizację mieszkania przed zakupem?

To właśnie ona jest wskazywana jako najważniejszy punkt związany z nabyciem nieruchomości. Jak więc sprawdzić lokalizację mieszkania przed zakupem? Na co powinniście zwrócić baczną uwagę? Czego unikać? Na te inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

 

Lokalizacja mieszkania – najważniejsze czynniki

 

Takie na które powinniście zwrócić uwagę przy jej sprawdzaniu. Te czynniki można określić mianem indywidualnych. Natomiast spora część z nich będzie istotna dla każdego. Najczęściej przed sprawdzeniem lokalizacji mieszkania ocenie zostaje poddana odległość od miejsca pracy. W przypadku rodzin dochodzi jeszcze umiejscowienie osiedla względem przedszkola lub innych jednostek oświatowych.

 

Kolejna kwestia to odległość od centrum miasta. To ostatnie jest miejscem, gdzie przede wszystkim kumuluje się życie rozrywkowe i towarzyskie. Do tego to właśnie w centrum zwykle umiejscowione są istotne urzędy. Oczywiście nie korzysta się z nich codziennie. Natomiast wiele osób – szczególnie ci, którzy kupują swoje pierwsze mieszkanie – patrzą na to, aby do centrum było blisko. Lub z danej lokalizacji szybko się do niego przemieszczało.

 

A jeśli już przy tym jesteśmy. Sprawdzając lokalizację mieszkania przed zakupem powinniście zwrócić uwagę na to, jak wygląda transport publiczny. To jedna sprawa. Po drugie – czy poruszanie się samochodem w jej pobliżu, ale też jeżdżenie w inne części miasta, będzie proste. Oczywiście wiele w tej kwestii zależy od specyfiki miejscowości. Nie zmienia to faktu, że infrastruktura drogowa to jeden z najważniejszych czynników związanych z zakupem nieruchomości.

 

Najbliższa okolica mieszkania

 

Przejdźmy teraz do aspektów dotyczących lokalizacji w skali mikro. Co oczywiście nie oznacza, że są to czynniki mniej istotne. Przeciwnie. Mają one wpływ na nasze codzienne życie. Zaczniemy od obecności w okolicy zaplecza handlowo – usługowego. Sklepów spożywczych w pobliżu potrzebujemy wszyscy. Nieco inaczej sprawa wygląda z zapleczem usługowych. Tutaj każdy ma swoje preferencje. Dla jednej osoby istotnym elementem infrastruktury usługowej osiedla będzie obecność siłowni lub klubu fitness. Ktoś inny zwróci uwagę na przykład na obecność fryzjera. To oczywiście jedynie przykłady.

 

Kolejna sprawa związana ze sprawdzeniem lokalizacji mieszkania przed zakupem w skali mikro to obecność terenów rekreacyjnych i zielonych. Dla wielu osób to właśnie one będą jednym z najważniejszych czynników przy wyborze nieruchomości. W tym kontekście przewagą mają osiedla położone z dala od centrum. Najczęściej są to przedmieścia. Natomiast wiele zależy od specyfiki miasta. Za przykład posłuży Rzeszów. W stolicy Podkarpacia możecie znaleźć lokalizacje z których jest blisko do centrum, a jednocześnie mogą się one pochwalić bogactwem terenów rekreacyjnych.

 

Elementem łączącym skalę makro i mikro lokalizacji mieszkania łączy poziom bezpieczeństwa. To też jeden z najbardziej istotnym czynników na jaki powinniście zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie. Każdemu zależy na tym, żeby najbliższa okolica jego mieszkania była spokojna. W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na sąsiedztwo. Wiele na temat bezpieczeństwa i tego, kto mieszka w okolicy powie Wam stan osiedla. Zarówno budynków, jak i śmietników, parków, parkingów itd. Obecność monitoringu na osiedlu może być dla wielu osób wartością dodaną przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania.

 

Ostatni aspekt na który chcieliśmy zwrócić uwagę to hałas. Lokalizacja znajdująca się przy dużym zakładzie pracy to problem. Z jednej strony można się w zasadzie przyzwyczaić do wszystkiego (na przykład mieszkania obok dworca PKP) i poczynić pewne rozwiązania, aby hałas zminimalizować. Natomiast wciąż taki problem może mieć negatywny wpływ na jakość życia.

 

Mieszkania z rynku pierwotnego – czy warto je wybrać?

 

Nowoczesne osiedla przeżywają w ostatnich latach oblężenie osób, chcących nabyć na nich nieruchomość. Ta popularność wynika z kilku spraw. W kontekście opisywanego w tym poradniku tematu, znacząca zwiększyła się liczba dostępnych lokalizacji.

 

Rynek pierwotny to już nie tylko przedmieścia. Nowe osiedla znajdziecie w innych częściach miasta. W tym również w centrum lub w jego bezpośredniej okolicy. Rynek pierwotny może się także pochwalić wysokim poziomem bezpieczeństwa. I to nie tylko ze względu na monitoring, a nie rzadko też obecność ochrony.

 

Kolejna kwestia to same mieszkania. Są one budowane przy pomocy nowoczesnych rozwiązań. Również takich, które mają wpływ na koszt związane z eksploatacją mieszkania. Ze szczególnym uwzględnieniem rachunków za prąd, ale też ogrzewanie. A więc temat, który w ostatnim czasie, jest podejmowany w zasadzie wszędzie. Warto mieć świadomość, że na aspekt związany z energooszczędnością, uwagę zwraca się już na etapie projektowania osiedla. To dotyczy więc nie tylko samych mieszkań, ale też budynków. Ich specyficzna kubatura ma chociażby wpływ na wspomniane koszty związane z ogrzewaniem.

 

Jeśli szukacie mieszkania z rynku pierwotnego na terenie Rzeszowa, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy także dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres – nie da się go przegapić). Od poniedziałku do piątku (9-17).

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak sprawdzić lokalizację mieszkania przed zakupem?
Ocena 4.87/5 na podstawie 15 Opinii.