Nowoczesne osiedla mieszkaniowe – co warto o nich wiedzieć?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
wtorek, 15 lutego 2022

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe – co warto o nich wiedzieć?

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe – co warto o nich wiedzieć?

Rynek pierwotny jest coraz chętniej wybierane przez nabywców nieruchomości. Co warto wiedzieć na temat nowoczesnych osiedli mieszkaniowych? Dlaczego cieszą się tak dużą popularnością? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym poradniku.

 

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe – szeroki wybór lokalizacji

 

Zaczniemy do kwestii, która jeszcze kilkanaście lat temu, była sporym problem z punktu widzenia rynku pierwotnego. Kojarzony był on wtedy przede wszystkim z przedmieściami. Lokalizacją, który chętnie wybierały rodziny z dziećmi, ale w zasadzie wyłącznie one. Młode osoby rozpoczynające dorosłe zawodowe życie w nowym mieście skazane były na starsze budownictwo w z rynku wtórnego.

 

Taki stan rzeczy diametralnie się zmienił. Obecnie nowoczesne osiedla mieszkaniowe powstają w każdym punkcie miast. Oczywiście dostęp do rynku pierwotnego jest uzależniony od specyfiki danego ośrodka miejskiego. Nie mniej jednak bez trudu znajdziecie i kupicie mieszkanie na nowym osiedlu położonych na przykład niedaleko centrum. Rzeszów jest miastem w którym doskonale widać jak szeroki dostęp do lokalizacji ma obecnie rynek pierwotny. W stolicy Podkarpacia można znaleźć osiedla położone niedaleko centrum, takie jak chociażby Skyres (u zbiegu ulic Warszawskiej i Lubelskiej). Chętni mogą również skorzystać z uroków lokalizacji położonej z dala od centrum, ale bardzo dobrze skomunikowanej z tą częścią miasta. Za przykład posłuży tutaj Bella Dolina.

 

Nowe osiedla mieszkanie – Energooszczędność i ekologia

 

To jedna z najbardziej charakterystycznych cech rynku pierwotnego. W ostatnich latach nastąpił znaczący zwrot w stronę alternatywnych źródeł energii, jak i technologii o charakterze energooszczędnych. Zaczyna się to już na etapie planowania, tworzenia projektu osiedla mieszkaniowego. To pewne „małe” rozwiązania, takie jak chociażby umiejscowienie budynku względem stron świata. Energooszczędność w skali makro to między innymi takie aspekty jak zmniejszone przeszklenie od strony północnej, ale zdecydowanie bardziej otwarte w tym kontekście mieszkanie od południa.

 

Bardzo istotną kwestią w opisywanej kwestii jest również to jak wygląda bryła budynku. W największym skrócie, im bardziej jest ona zwarta (pozbawione nadmiaru wnęk, czy załamań ścian), tym lepiej. Dzięki temu budynek staje się bardziej energooszczędny, a więc po prostu ekologiczny. Bo na tę ostatnią kwestię deweloperzy w ostatnich latach zwracają szczególną uwagę.

 

Wracając do wspomnianego umiejscowienia budynku wobec stron świata. Znaczenie ma także plan samego mieszkania. Przykładowo salon – centralny punkt naszych domów – powinien być ulokowany od strony bardziej nasłonecznionej. Ma to wpływ nie tylko na jakość życia, ale też na niższe rachunki za ogrzewanie. Mniejsze pomieszczenia (takie jak łazienka) znajdują się zwykle od strony północnej.

 

Warto mieć świadomość, że na długo zanim Wy wprowadzicie się do swojego nowoczesnego mieszkania, deweloper robi wiele rzeczy, aby było ono jednocześnie energooszczędne i w największym stopniu ekologiczne. To tak naprawdę proces, który rozpoczyna się na – wspominanym wyżej – etapie planowania osiedla. To nie tylko szereg ekspertyz i badań przeprowadzanych zanim zostanie wbita pierwsza łopata pod budowę. Tworzone są pewne koncepty energetyczne danego budynku. Efektem takiego działania jest wybór technologie użytych następnie przy budowie. Końcowym zaś etapem są oszczędności na rachunkach mieszkańców nowoczesnych osiedli.

 

Rynek pierwotny i alternatywne źródła energii

 

Kolejny bardzo wyraźnie zaznaczony trend na rynku nieruchomości. To w zasadzie odpowiedź na potrzeby i wymagania osób kupujących obecnie mieszkania. Coraz większa świadomość dotycząca ekologii, ochrony natury, ale też i korzystania z odnawialnych źródeł energii przekłada się na koncepcje i technologie wykorzystywane przy budowie nowoczesnych osiedli mieszkaniowych.

 

Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest fotowoltaika umieszczana na dachach budynków z rynku pierwotnego. To alternatywne i odnawialne źródło energii. Może ono posłużyć chociażby do oświetlenia osiedla. To oznacza „odciążenie” miejskiej sieci energetycznej, a więc ma to wpływ nie tylko na mieszkańców osiedla. Tak naprawdę na całe miasto. Oczywiście w pewnym stopniu. Zależnym od tego jak dużo tego typu rozwiązań będzie wykorzystywanych w sposób masowy przy budowie nowoczesnych osiedli mieszkaniowych.

 

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Ze wspomnianych rozwiązań mogą także korzystać mieszkańcy osiedlu z rynku pierwotnego. Mamy tutaj na myśli chociażby „zielone” źródła energii. W najbliższym latach znacząco zwiększy się ich udział. To z kolei przy rosnących w dużym tempie (rachunki na początku 2022 roku są tego najlepszym przykładem) kosztach „tradycyjnej” energii ma ogromne znaczenie dla jakości życia, a przede wszystkim naszych portfeli.

 

Jeśli jesteście zainteresowani kupnem mieszkania na jednym z nowoczesnych osiedli w Rzeszowie, zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy także dostępni w naszym biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (Skyres). Od poniedziałku do piątku (9-17).

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe – co warto o nich wiedzieć?
Ocena 4.85/5 na podstawie 242 Opinii.