Czy inwestycja w nieruchomość jest opłacalna?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 30 czerwca 2021

Czy inwestycja w nieruchomość jest opłacalna?

Czy inwestycja w nieruchomość jest opłacalna?

Nad odpowiedzią zastanawia się wiele osób szukających sposobów na pomnażanie swoich oszczędności. Ale pytanie, czy inwestycja w nieruchomość jest opłacalna nie powinno być jedyne. Poniżej znajdziecie więcej rzeczy, która warto wiedzieć na temat tego procesu.

 

Inwestycja w nieruchomość – kiedy zacząć?

 

To pierwsze pytanie na które odpowiemy. Przede wszystkim zanim zabierzecie się do szukania mieszkania w które będziecie chcieli zainwestować, musicie przygotować sobie tak zwana poduszkę finansową. Pozwala ona ze spokojem patrzeć na sytuację w której na przykład Wasza nieruchomość w danym momencie nie zarabia. To problem, który może się pojawić chociażby w przypadku najmu długoterminowego.

 

Taka poduszka finansowa to nic innego oszczędności pozwalające przeżyć w momencie, gdy nie macie przychodu. Eksperci wskazują, że idealnym rozwiązaniem jest posiadanie zasobu pieniędzy, który pozwoli przeżyć w takiej sytuacji przez pół roku. Przygotowując takie rezerwy budżetowe powinniście w miarę możliwości uregulować swoje dotychczasowe długi.

 

Ale na pytanie kiedy zacząć inwestycję w nieruchomość można spojrzeć też w innym kontekście. Czy obecny rok jest dobrym czasem na kupno mieszkania i zarabiania na nim? Oczywiście przede wszystkim to pytanie wynika ze wciąż trwającej pandemii Koronawirusa. Odpowiedź brzmi: tak, 2021 rok jest dobrym czasem na inwestycję w nieruchomość. Po pierwsze ceny lokali wciąż rosną. Po drugie rynek mieszkaniowy przez pandemię ( i mamy tutaj na myśli również ubiegły – dużo trudniejszy w tym względzie – rok) przeszedł suchą stopą. Po trzecie trzeba mieć świadomość, że zakup nieruchomości i zarabianie na niej to proces długotrwały. W dużej mierze jest on odporny na krótkotrwałe zdarzenia. A takim w kontekście czasu trwania inwestycji jest w tym wypadku wspomniana pandemia.

 

Czy inwestycja w nieruchomość jest opłacalna?

 

W zasadzie to pytanie powinno brzmieć inaczej. Kiedy Wasza inwestycja w nieruchomość będzie opłacalna? Bo tak naprawdę chodzi o spełnienie pewnych kryteriów o których szerzej napiszemy za chwilę. Ale warto też podnieść kwestię bezpieczeństwa takiej formy lokowania swoich oszczędności. Bo z obecnie znanych i dostępnych jest ona przez ekspertów w jednoznaczny sposób oceniania na niski stopień ryzyka. Co oczywiście nie oznacza, że inwestować w mieszkanie można bez odpowiedniego przygotowania. A także wiedzy o całym procesie i jego poszczególnych kroków.

 

Jak rozpocząć inwestycję w nieruchomość?

 

Po pierwsze określ cel. I nie chodzi o nam o: „pomnożenie oszczędności”. Raczej o rodzaj inwestycji. Jest ich kilka. Każdy z nich ma swoje wymogi i również pułapki, które czyhają na niedoświadczone osoby. Najpopularniejszym i zarazem najłatwiejszym sposobem zarabiania na inwestycji jest wynajmowanie jej.

 

Tu w zasadzie są dwie możliwości. Pierwsza z nich to najem długoterminowy. Mowa tutaj o udostępnianiu powierzchni mieszkaniowej. Najczęściej studentom i osobom pracującym. Drugi rodzaj to najem krótkoterminowy. Na popularności zyskał on między innymi dzięki istnieniu pewnych portali ułatwiających znalezienie chętnych na spędzenie w danym miejscu kilku dni. Najem krótkoterminowy przypisany jest przede wszystkim do regionów – w mniejszej skali – miast o charakterze turystycznym. I w zasadzie tam jest najbezpieczniej zdecydować się właśnie na takie rodzaj inwestycji w nieruchomość. Oczywiście trzeba się liczyć ze sporą konkurencją.

 

Jeśli wybraliście rodzaj (oprócz wyżej wymienionych, to może być też chociażby wynajmowanie przestrzeni biurowej), czas na miasto. Złota zasada brzmi – inwestuj w miejsce, które znasz. Oczywiście przy założeniu, że jest duże miasto. Nie dotyczy regionów turystycznych. Można kupić nieruchomość na przykład w Cisnej (gdzie liczba ludności oscyluje wokół pięciuset osób) i zarabiać na turystach przebywających w Bieszczadach.

 

Dlaczego ważna jest znajomość miasta w którym inwestujecie?

 

W szerszym planie ma ona bezpośredni wpływ na zyski i bezpieczeństwo całego procesu. Znajomość miejsca w którym kupicie mieszkania pozwoli Wam wybrać najlepszą lokalizację. A ma to ogromne znaczenie chociażby wynajmowania takiej nieruchomości. Znalezienie najlepszej lokalizacji oznacza większą grupę chętnych na najem. Jak również możliwość ustalenia wyższej ceny.

 

Co w zasadzie oznacza atrakcyjna lokalizacja? Dla każdego coś innego. Dlatego już w czasie określenia jaki cel ma inwestycja, warto się zastanowić nad jej miejscem. Jeśli chcecie zarabiać na wynajmie, to wybierając lokalizację musicie wziąć pod uwagę potrzeby najemców.

 

Za przykład posłużą nam studenci. Po pierwsze w ich wypadku najlepszym miejscem jest to położone w centrum miasta lub z łatwym dostępem do niego. To właśnie w centrum miast znajdują się puby, kluby, kina itp. Ogólnie rzecz biorąc – miejsca bez których studenci nie potrafią żyć. Wartością dodaną lokalizacji będzie bliskość uczelni. Ważnym aspektem w przypadku studentów jest dostęp do transportu publicznego. Generalnie lokalizacja dobrze skomunikowana z poszczególnymi częściami miasta będzie chętnie wybierana przez studentów.

 

W przypadku tej grupy liczy się też najbliższa okolica mieszkania. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że studenci – w tym aspekcie – nie są specjalni wybredni. Często są gotowi na ustępstwa, czy bardziej – nie przeszkadzają im pewne braki czy problemy związane z lokalizacją. Mamy tutaj na myśli chociażby brak ośrodka zdrowia w najbliższej okolicy.

 

Na co zwrócić uwagę w najbliższej okolicy:

 

  • dostęp do sklepów z produktami codziennego użytku,

  • bliskość galerii handlowej,

  • parking,

  • apteka, przychodnia itd.,

  • tereny zielone,

  •  miejsca do rekreacji.

To rzeczy na które zwracają uwagę – w mniejszym lub większym stopniu – wszyscy. Niezależnie od tego czy chcecie kupić mieszkanie i je wynajmować, czy sprzedać je drożej. Jeśli inwestycja w nieruchomość ma być opłacalna musicie zwrócić baczną uwagę na najbliższą okolicę. Znajomość miasta również pod tym kątem jest w przypadku inwestora wartością nieocenioną. W skali makro pozwala ona między innymi unikać miejsc niebezpiecznych (na przykład z wysokim odsetkiem popełnianych przestępstw). Owszem, mieszkania są tam zwykle do nabycia po okazyjnej cenie. Tylko, że zarabianie na nich może się okazać niemożliwe.

 

Nowe mieszkanie czy jednak do remontu?

 

To kolejne pytanie związane z opłacalnością inwestycji w nieruchomość. Jeszcze kilkanaście lat temu wśród mieszkań na wynajem królował rynek wtórny. Takie nieruchomości były tanie, a też i wymogi najemców były zdecydowanie niższe niż teraz. I nie mamy tutaj na myśli jedynie studentów. Faktem jest, że wystarczyło wtedy nabyć stare mieszkanie, przypudrować je nieco niewielkim remontem i już można było się ogłaszać. Oczywiście nie zapominając o aranżacji. Zwykle było to mieszkanie zapchane starymi meblami w przypadku których ciężko było mówić o funkcjonalności.

 

Mam jednak rok 2021 i wiele się zmieniło. Po pierwsze wspomniane wymogi najemców. Coraz chętniej decydują się oni na wysoki standard mieszkania. Jednocześnie są w stanie zapłacić w związku z tym więcej za wynajem. Po drugie rynek pierwotny „usunął” problem na który cierpiał jeszcze dwadzieścia lat temu. Mowa tutaj o niewielkiej ilości lokalizacji. Zwykle były to miejsca położone na przedmieściach. Nierzadko też z problematycznym (czytać: wielogodzinnym staniem w korkach) dojazdem do centrum. Obecne nowe osiedla powstają w wielu punktach miast. Nierzadko położonych blisko centrum lub z łatwym dojazdem do niego. Do tego wysoki standard mieszkania. Idealnie pod opłacalną inwestycję w nieruchomość.

 

Można też wybrać rynek wtórny i mieszkanie do remontu. W tym wypadku trzeba mieć na uwadze kilka spraw. Po pierwsze – jeśli nie jesteście sami w stanie ocenić stanu mieszkania i potrzebnego remontu, zwróćcie się do specjalistów. Są firmy, które zajmują się tym w sposób profesjonalny. Dzięki ich wynajęciu oszczędzicie czas. Pozwoli Wam to też uniknąć zakupu mieszkania, którego remont okaże się bardzo kosztowny.

 

Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?

 

Na koniec tak postawione pytanie. W zasadzie odpowiedź na nie brzmi: tak. Z pewnym jednak „ale”. To znaczy nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zainwestowali swoje oszczędności właśnie w nieruchomościach. Jeśli jednak ma to przynosić zyski, trzeba mieć na uwadze kilka spraw. I nie chodzi tutaj jedynie o opisaną wyżej znajomość specyfiki miasta i rodzajów inwestycji. Taka forma zarabiania pieniędzy jest przeznaczona dla osób, które potrafią kalkulować. Liczyć potencjalne zyski, ale i straty. Mieć na uwadze zalety i wady danej lokalizacji. I przede wszystkim takie, które nie kupują pod wpływem emocji.

 

Zanim zainwestujecie w nieruchomość, najprawdopodobniej przyjdzie Wam obejrzeć kilkadziesiąt (jeśli nie więcej) mieszkań. Z nich wybierzecie kilka. I dopiero w tym momencie będzie się zastanowić nad tą jedyną nieruchomością. I tutaj ten proces wygląda identycznie jak przy poszukiwaniu mieszkania dla siebie. I oczywiście doświadczenia z tego ostatniego procesu bardzo wydatnie pomogą w inwestowaniu w nieruchomości. Z kolei jeśli na jakimś etapie zdarzyło się Wam mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu łatwiej będzie się wczuć w potencjalnych najemców. W takiej sytuacji zainwestowanie w nieruchomość i udostępnianie jej wydaje się być naturalnym i bezpiecznym krokiem. Łatwiej będzie również ocenić lokalizację. Jej zalety i wady.

 

Jeśli szukacie pomocy związanej z inwestowaniem w nieruchomości z rynku pierwotnego, to zapraszamy do kontaktu z nami. Sporo praktycznych porad znajdziecie też na naszym blogu. Informacje dotyczące nie tylko samego procesu inwestycyjnego, ale też między innymi przygotowanie mieszkania pod wynajem itd.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Czy inwestycja w nieruchomość jest opłacalna?
Ocena 4.80/5 na podstawie 170 Opinii.