Czym kierować się przy wyborze i zakupie mieszkania pod wynajem?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 27 września 2021

Czym kierować się przy wyborze i zakupie mieszkania pod wynajem?

Czym kierować się przy wyborze i zakupie mieszkania pod wynajem?

To jedna z najpopularniejszych form inwestycji w nieruchomość. Czym kierować się przy wyborze i zakupie mieszkania pod wynajem? Kiedy taka lokata oszczędności będzie atrakcyjna? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

 

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – dla kogo?

 

I zaczniemy od podkreślenia, że poradnik dotyczy najmu długoterminowego. Bo ten rodzaj inwestycji w nieruchomość jest przeznaczony w zasadzie dla każdego. Bez większych problemów – chociaż oczywiście po wcześniejszym uzbrojeniu się w wiedzę poradzi sobie z nim każdy. Zresztą zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy jest polecany początkującym inwestorom.

 

Druga forma to najem krótkoterminowy. Ten rodzaj inwestycji w nieruchomość sprawdza się przede wszystkim w rejonach turystycznych. Można również zdecydować się na najem pracownikom sezonowych. Najem krótkoterminowy wymaga ogromnego zaangażowania i dostępności w zasadzie 24/7.

 

Czym kierować się przy wyborze mieszkania pod wynajem – jakie miasto?

 

Na to pytanie powinniście sobie odpowiedzieć, zanim podejmiecie decyzję o inwestycji w nieruchomość. Wybór miasta musi być poprzedzonym również researchem na jego temat. Wiedza ta pozwoli Wam trafnie ocenić, czy dana miejscowość jest dobrym pomysłem w kontekście zakupu mieszkania właśnie pod wynajem.

 

Czym powinno się charakteryzować takie miasto? Przede wszystkim obecnością największych grup potencjalnych najemców. To odpowiednio studenci i młode osoby rozpoczynające swoje życie zawodowe. Ale to na pierwszą z wymienionych grup powinniście – jako początkujący inwestor – spojrzeć na początku. Przede wszystkim dlatego, że to studenci najczęściej wynajmują mieszkanie. Po drugie są – w pewnym stopniu – mniej wymagającymi osobami niż pozostałe grupy. Co oczywiście w żadnym wypadku nie oznacza, że i na ich przybycie nie trzeba odpowiednio przygotować mieszkania. A w wyborze atrakcyjnej lokalizacji nie wspominając.

 

Na miasto w którym zainwestujecie w nieruchomość najlepiej wybrać stolicę województwa. Po pierwsze to naturalne miejsce do którego sprowadzają się ludzie z całego regionu. W dużych miastach zwykle jest sporo ośrodków akademickich. W stolicach województw i wokół nich bardzo często koncentruje się przemysł i biznes. Miejsca, które przyciągają drugą z wymienionych grup najemców.

 

Odrębną kwestią pozostaje to jaki kierunek wybrać jako początkujący inwestor. Naturalne wydają się duże ośrodki takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Natomiast warto mieć świadomość ogromnej konkurencji w tych miastach. Bezpieczniejszym, a jednocześnie wciąż zyskownym kierunkiem mogą się okazać nieco mniejsze miejscowości. Takie jak Rzeszów. Stolica Podkarpacia, mimo że liczbą mieszkańców nie może równać się z wymienionymi miasta ma ogromny potencjał z punktu widzenia inwestora w nieruchomość.

 

Jak wybrać lokalizację dla mieszkania pod wynajem?

 

Kolejne istotne pytanie. Wybór odpowiedniej i atrakcyjnej lokalizacji nieruchomości pod wynajem oznacza ogromną liczbę chętnych i duże zyski. Jeśli z kolei nie traficie z miejscem, gdzie kupicie mieszkanie, możecie mieć nawet problem z jego pozbyciem się.

 

Szukając odpowiedniej i atrakcyjnej lokalizacji powinniście zastanowić się na jaka grupę najemców chcecie postawić. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby było kilka. Natomiast w tym wypadku lokalizacja będzie musiała spełniać więcej wymogów. Załóżmy, że Waszym celem jest przyciągnięcie studentów i młodych pracowników mniejszych i większych firm. W takim wypadku mieszkanie powinno być umiejscowione niedaleko uczelni i strefy ekonomicznej. Idealnie będzie jeśli z takiej lokalizacji łatwo się będzie dostać do centrum miasta.

 

Młode osoby – niezależnie czy są to studenci czy pracownicy – chętnie korzystają z uroków tej części miejscowości. Warto tutaj też nadmienić, że pierwsi z wymienionych chętnie wybierają mieszkania zlokalizowane w centrum. Nawet kosztem większej odległości. Aczkolwiek łatwy dostęp do niej (na przykład poprzez dobrze skomunikowany transport miejski) jest ogromną zaletą.

 

W największym skrócie wybierając lokalizację dla swojej inwestycji w nieruchomość powinniście wczuć w potencjalnych najemców. Sporym błędem może się okazać zakup mieszkania pod swoje wymogi. I dlatego, że Wam się podoba. Atrakcyjne powinno być ono dla najemców.

 

Niezależnie od tego, kto będzie w nim mieszkał są pewne ogólne cechy lokalizacji w skali mikro, które powinna ona spełniać. Mamy tutaj na myśli między innymi bliskość sklepów z produktami codziennego użytku. Nie chodzi jedynie o tzw. spożywkę. Mowa też o drogeriach. Ich obecność w niedalekiej odległości od mieszkania będzie wartością dodaną. Niezależnie od grupy najemców plusem lokalizacji będzie apteka i ośrodek zdrowia. Ten ostatni jest szczególnie ważny dla rodziców z małymi dziećmi. To – wbrew pozorom – coraz chętniej w ostatnich latach grupa wynajmująca mieszkania.

 

W tym wypadku warto też bardzo mocno podkreślić, że jest ona zdecydowanie najbardziej wymagająca. I to nie tylko pod kątem lokalizacji. Samo mieszkanie (chociażby to, czy jest ono nowe, czy jednak pochodzi z rynku wtórnego) i jego aranżacja to spore wyzwanie. W tym wypadku jako właściciele nieruchomości staniecie przed wyzwaniem na ile pozwolić wspomnianej rodzinie pozwolić ingerować w mieszkanie. Sami również możecie dołożyć starań, aby aranżacja była praktyczna, a przede wszystkim bezpieczna. Bo ten ostatni aspekt będzie tutaj najbardziej istotny.

 

Wróćmy do ogólnych cech lokalizacji mieszkania pod wynajem. Bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych ucieszy każdą z wymienionych wyżej grup. W tym kontekście predysponowane wydają się być przedmieścia. I faktycznie to one nierzadko cieszą oko zieleni i terenami do rekreacji. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że wiele w tej materii zależy od specyfiki miasto. Są takie ośrodki, gdzie zieleń stanowi spory procent terenu centrum i jego okolic. Warto przyjrzeć się temu aspektowi w czasie wyboru miasta.

 

Kolejną kwestią jest brak w najbliższej okolicy miejsc generujących hałas. To mogą by zakłady przemysłowe czy na przykład szkoła. Nie każdemu będą one przeszkadzały w jednakowy sposób. To kwestia indywidualna. Nie tyle konkretnej grupy potencjalnych najemców, co osoby. Natomiast im mniej takich miejsc w najbliższej okolicy mieszkania, tym staje się ono bardziej atrakcyjne.

 

Mieszkanie pod wynajem – wybór rynku

 

To kolejna decyzja jaką należy podjąć. Wydawać by się mogło, że jest ona zdeterminowana przez dostępne środki finansowe, jakie możecie przeznaczyć na inwestycję w nieruchomość. Należy jednak na to spojrzeć z nieco szerszej perspektywy.

 

Rynek pierwotny czy wtórny? Jeszcze kilkanaście lat temu królował ten drugi. Nawet nie tyle z powodu, że inwestorzy kupowali mieszkania z drugiej ręki. Po prostu najem długoterminowy był popularny wśród osób posiadających lokal na przykład po rodzicach. Aby nie stał on pusty, a więc nie generował strat, był wynajmowany. Ktoś, kto miał okazję studiować dekadę, czy nawet 20 lat temu, doskonale wie co mamy na myśli. Mieszkanie te bardzo często charakteryzowały się „wątpliwym” standardem. O dziwacznych pomysłach aranżacyjnych nawet nie wspomniany.

 

Obecnie zakup mieszkania z rynku wtórnego często jest motywowany dostępem do dużej liczby mieszkań w wielu różnych punktach miasta. I tego starszemu budownictwo nie sposób odmówić. Natomiast w ostatnich latach rynek pierwotny coraz „śmielej” pojawia się w wielu atrakcyjnych lokalizacjach. Również bliżej serca miasta. W Rzeszowie najlepszym przykładem jest osiedle Paderewskiego Park i Skyres. To ostatnie położone u zbiegu ulic Warszawskiej i Lubelskiej.

 

Osoby inwestujące w mieszkanie właśnie pod wynajem coraz chętniej wybierają rynek pierwotny. Nie chodzi jedynie o szeroki dostęp do lokalizacji. Duże znaczenie ma też wysoki standard mieszkań. Nie sposób również nie wspomnie o nowoczesnych rozwiązaniach, które pojawiały się w ostatnich czasie w budownictwie. Mamy tutaj na myśli między innymi technologie. Niekoniecznie je widać, ale już odczuć ( chociażby poprzez niższe rachunki) da się je najbardziej. Druga to pewne widoczne rozwiązania wykorzystywane w nowych blokach. Za przykład posłużą tutaj parkingi podziemne z dedykowanymi miejscami. Kolejna to kwestia to pewne usprawnienia ułatwiające codzienne życie mieszkańcom. Tutaj z kolei mamy na myśli windy. Nawet w niskich budynkach.

 

Jeszcze jedna sprawa związana z inwestycją w rynek pierwotny. Nie można oczywiście nie wspomnieć o tym, że przed laty zakup mieszkania (a w zasadzie nierzadko dopiero jego planu), można było określić mianem ryzykownego. Zdarzali się nieuczciwi deweloperzy, czy znaczące opóźnienia w zakończeniu budowy.

 

Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła. Po pierwsze znacząco zwiększyło się bezpieczeństwo klienta, czyli kupca mieszkania. Zasługi w tym ma przede wszystkim tak zwana ustawa deweloperska. Wiele firm tego typu znajduje się na rynku od wielu lat. Mają ogromne doświadczenie w prowadzeniu i wdrażaniu projektów związanych z budową osiedli. To też ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo z punktu widzenia inwestora w nieruchomość. Co jednak – i to niezależnie od tego czy wybierzecie rynku pierwotny czy wtórny – nie zwalnia od sprawdzenia tego, kto będzie Wam sprzedawał mieszkanie.

 

Jeśli chcecie zainwestować w nieruchomość w Rzeszowie celem jej wynajmowania, to zapraszamy do kontaktu z Nami. W biurze przy ulicy Warszawskiej jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17. Dodatkowo w soboty (od 9 do 12) pod numerem telefonu: 17 250 26 37.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Czym kierować się przy wyborze i zakupie mieszkania pod wynajem?
Ocena 4.97/5 na podstawie 20 Opinii.