Lokalizacja mieszkania pod wynajem – na co zwrócić uwagę?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 8 września 2021

Lokalizacja mieszkania pod wynajem – na co zwrócić uwagę?

Lokalizacja mieszkania pod wynajem – na co zwrócić uwagę?

Inwestycja w nieruchomość celem jest udostępnia to proces złożony z wielu kroków. Jednym z bardziej istotnych jest wybór lokalizacji mieszkania pod wynajem. Czym należy się w takim wypadku kierować? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedź znajdziecie w poniższym poradniku.

 

Lokalizacja mieszkania pod wynajem – jakie ma znaczenie?

 

Najprościej było napisać „ogromne”, ale nie pójdziemy na łatwiznę i nie zamkniemy w ten sposób tematu. Generalnie aspekt lokalizacji mieszkania pod wynajem należy rozpatrzyć z dwóch punktów widzenia. Po pierwsze – Waszego jako inwestora w nieruchomość. Drugą perspektywą jest oczywiście, to na co zwracają uwagę potencjalni najemcy. Oba te punkty widzenia zbiegają się w momencie oceny zysków z inwestycji.

 

Jako osoba, która chce kupić i wynajmować mieszkanie, powinniście wczuć się w osobę szukającą miejsca dla siebie. To jakie ma wymogi. Również w kontekście lokalizacji. Tego co powinno znajdować się w najbliższym otoczeniu. Ale także w dalszej perspektywie. Czyli w pewnym uproszczeniu, czy ktoś woli mieszkać bliżej serca miasta, czy jednak przedmieścia ze swoimi zaletami są bardziej odpowiednie.

 

Lokalizacja mieszkania pod wynajem a znajomość miasta

 

Można powiedzieć, że ta ostatnia jest kluczowa. I już spieszymy z wyjaśnieniem. Szukając atrakcyjnej lokalizacji inwestycji w nieruchomość powinniście przede wszystkim poznać specyfikę miasta. Po pierwsze pod kątem mieszkańców i potrzeb związanych z lokalami. Czy na przykład dane miasto jest ośrodkiem akademickim? A jeśli tak, to jak dużym? Kraków, Warszawa i Rzeszów to idealne miasta do zainwestowania w nieruchomość celem najmu jej studentom. To można powiedzieć niewyczerpane źródło dochodów.

 

Kolejny istotnym aspekt z punktu widzenia inwestora, to to jak wygląda rynek pracy w mieście. Czy na przykład wokół miejscowości znajdują się strefy ekonomiczne w których lokują się mniejsze i większe firmy. Czy młode osoby szukające pracy chętnie „garną” się do takiego miasta. Wam jak inwestorom daje to odpowiedź na pytanie, czy druga największa grupa potencjalnych najemców jest w takim ośrodku miejskim aktywna.

 

Znajomość miasta w kontekście wyboru lokalizacji inwestycji, to również informacje na temat bezpieczeństwa, rynku nieruchomości (między innymi dostępności w różnych częściach miejscowości nowoczesnych osiedli), infrastruktury drogowej. Wszystko to jest bardzo ważne przy inwestycji mieszkania celem jego wynajmowania. Dlatego najlepszym rozwiązaniem – zwłaszcza dla początkujących – jest wybór dużego miasta, które znacie.

 

Czym charakteryzuje się atrakcyjna lokalizacja?

 

Wspominaliśmy wyżej, że przy wyborze miejsca w którym zainwestujecie w nieruchomość, celem jej wynajmowania, warto wczuć się w rolę mieszkańców. Są pewne ogólne cechy lokalizacji „przydatne” każdemu. Są również indywidualne aspekty, które będą istotne na przykład dla studentów i młodych osób pracujących. Czas przywołać trzecią, rozrastającą się w ostatnim czasie grupę najemców. To rodziny z małymi dziećmi. Coraz częściej decydują się oni na wyprowadzkę do dużych miast (zwykle stolicy województwa) za pracą i lepszymi perspektywami. W wypadku rodzin z małymi dziećmi wybór atrakcyjnej lokalizacji, ale i samego mieszkania wymaga więcej przygotowań od inwestora. Skupmy się na tej pierwszej.

 

Lokalizacja mieszkania wynajmowanego przez rodzinę z dziećmi musi:

 

  • mieć dostęp do sklepów z produktami codziennego użytku (nie tylko spożywczymi),

  • posiadać w niedalekiej odległości tereny zielone i rekreacyjne,

  • być bezpieczna (progi zwalniające, monitoring, dobre oświetlenie osiedla itd.),

  • posiadać blisko żłobek, przedszkole i podstawówkę,

  • mieć aptekę i ośrodek zdrowia.

 

To kilka z tych najbardziej istotnych elementów atrakcyjnej lokalizacji mieszkania pod wynajem dla rodziny. Musicie również – jeśli to właśnie ta grupa Was interesuje – spojrzeć na miejsce w skali makro. Rodziny z dziećmi zwykle swoje zainteresowanie kierują na przedmieścia. To można powiedzieć „naturalna” lokalizacja. Ale inwestując w nieruchomość warto dywersyfikować źródło potencjalnych najemców.

 

A to oznacza wybór lokalizacji, która spełni wymagania rodziny, ale również chociażby młodych osób rozpoczynających swoje zawodowe życie. Może to być osiedle położone w pewnej odległości od centrum (ale z łatwym dojazdem do niego). Jednocześnie w okolicy na przykład strefy ekonomicznej. W Rzeszowie miejscem spełniającym takie przesłanki jest osiedle Bella Dolina.

 

Dużą popularnością wśród wynajmujących cieszą się lokalizacje położone w niewielkiej odległości od centrum, a jednocześnie posiadające zalety przedmieść. Mowa tutaj na przykład o spokoju, bezpieczeństwie i dostępie do terenów zielonych. Na takim osiedlu mieszkanie chętnie wynajmą studenci, jak i rodzina z dzieckiem. Atrakcyjna lokalizacja to więc taka, która będzie spełniała wymogi różnych grup. Da to Wam – jako inwestorowi – większe możliwości związane z wynajmowaniem mieszkania. I oczywiście zyski.

 

Jeśli chcecie zainwestować w mieszkanie pod wynajem w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Odpowiemy na wszelkie pytania związane z tym procesem.

 

 

Artykuły

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?
poniedziałek, 18 października 2021

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Chcesz kupić używane mieszkanie? Sprawdź nasz poradnik, aby dowiedzieć się na co trzeba uważać.
Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne wskazówki
piątek, 15 października 2021

Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne wskazówki

Na co zwrócić szczególną uwagę przy inwestowaniu w mieszkania? Zajrzyj do naszego poradnika.
Wybór mieszkania – jak go dokonać?
wtorek, 12 października 2021

Wybór mieszkania – jak go dokonać?

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mieszkania. Jaki rynek wybrać? Dowiecie się tego z naszego poradnika.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Lokalizacja mieszkania pod wynajem – na co zwrócić uwagę?
Ocena 4.72/5 na podstawie 197 Opinii.