Czy warto zainwestować w mieszkaniu pod wynajem na przedmieściach?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 28 stycznia 2022

Czy warto zainwestować w mieszkaniu pod wynajem na przedmieściach?

Czy warto zainwestować w mieszkaniu pod wynajem na przedmieściach?

Czy podobnie jak w centrum będzie można w takiej sytuacji liczyć na zyski? Czy warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem właśnie na przedmieściach? Jak powinno wyglądać „zaplecze” takiej lokalizacji? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

 

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem na przedmieściach – dla kogo?

 

Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście jaką formę lokaty oszczędności wybrać, to ta część poradnika jest dla Was. Generalnie inwestycja w nieruchomość pod wynajem jest bardzo często polecana początkującym. Jest dużo łatwiejsza, niż chociażby flipping mieszkań. Kupowanie tanich lokali – zwykle przeznaczonych do generalnego remontu – odświeżanie ich i sprzedaż z zyskiem. W tym wypadku istnieje zdecydowanie więcej „zmiennych”, które trzeba wziąć pod uwagę niż w przypadku najmu.

 

Nie oznacza to oczywiście, że obędzie się bez wiedzy na temat samego procesu. Czyli tego jak wybrać mieszkanie, ale też kwestie związane z finansowaniem inwestycji i formalnościami. Bardzo istotnym elementem całego procesu jest wybór rynku z jakiego ma pochodzić nieruchomość. Możecie zdecydować się na nowoczesne budownictwo, które zresztą króluje na przedmieściach. Drugą opcją jest rynek wtórny. Daje on również spore możliwości, między innymi pod kątem wyboru lokalizacji, ale też stanu samego mieszkania. Mówiąc prościej, możecie znaleźć tanią nieruchomość, ale z perspektywą generalnego remontu. Warto mieć tutaj na uwadze koszt tego ostatniego. Przy nieprawidłowej ocenie stanu mieszkania może się okazać, że inwestycja wcale nie będzie na początku taka tania.

 

Podsumowując. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem na przedmieściach jest przeznaczona dla wszystkich. Każdy może spróbować swoich sił. Przy zaznaczeniu, że do całego procesu należy się wcześniej odpowiednio przygotować. I tym się teraz zajmiemy.

 

Mieszkanie pod wynajem na przedmieściach – poznaj miasto

 

To niezbędny element całego procesu. Po pierwsze da Wam on odpowiedź na temat, czy inwestycja w mieszkanie pod wynajem w danym mieście będzie bezpieczna i przyniesie spodziewane zyski. Najlepiej będzie celować w duże ośrodki miejskie (przede wszystkim stolice województw). Przede wszystkim dlatego, że to one są naturalnym miejscem, gdzie ściągają ludzie z mniejszych miejscowości. Są to – w dużej mierze – Wasi potencjalni najemcy.

 

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości celem ich udostępniania, możecie wybrać miasto z mniejszą konkurencją. Zamiast Krakowa czy Warszawy, gdzie możecie mieć – jak początkujący – problem, zdecydujcie się na przykład na Rzeszów. Mimo że, stolica Podkarpacia jest mniejsza od wymienionych, to akurat rynek wynajmu ma ogromny. Dość powiedzieć, że w Rzeszowie jest kilkadziesiąt tysięcy studentów. Przede wszystkim jednak jako początkujący inwestorzy będziecie mieli tutaj łatwiej niż we wspomnianym Krakowie.

 

Stolica Podkarpacia ma też swoją specyfikę, jeśli chodzi o przedmieścia. Po pierwsze są one bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta i jego innymi częściami. Po drugie wokół Rzeszowa znajdują się ogromne strefy ekonomiczne. Siedziby ma tam wiele firm (między innymi z branży technologicznej), które wciąż szukają i zatrudniają pracowników. Z perspektywy inwestora w mieszkanie pod wynajem, właśnie na przedmieściach, to dobra informacja. Oprócz rodzin z dziećmi, które zwyczajowo wybierają taką lokalizację, dochodzi jeszcze druga grupa potencjalnych najemców. Mowa o młodych osobach rozpoczynających swoje dorosłe życie zawodowe.

 

Wróćmy do znajomości miasta. Co warto wiedzieć? Jak wyglądają perspektywy rozwoju miasta. Czy należy ono do tych ośrodków, które rosną w siłę, między innymi ze względu na regularny wzrost ludności. Niebagatelne znaczenie ma tutaj sytuacja ekonomiczna, ale również ośrodki akademickie.

 

Kolejna kwestia to poznanie specyfiki rynku nieruchomości w takim mieście. Nie tylko tego jak kształtują się ceny za mieszkania, zależnie chociażby od lokalizacji. Warto się zainteresować tym jak wygląda dostępność nieruchomości z rynku pierwotnego. Jeśli chcecie postawić na wynajem mieszkania, to jest to istotna wiedza. W ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco zmieniły się wymagania najemców. Coraz chętniej wybierają oni mieszkania o wysokim standardzie. Są też skłonni za ten ostatni więcej zapłacić.

 

Bardzo ważnym aspektem jest znajomość miasta pod kątem bezpieczeństwa. W tym wypadku skupimy się na przedmieściach. Bezpieczeństwo na nich rozumiemy na dwa sposoby. Po pierwsze to jak wygląda kwestia liczb dotyczących przestępstw w takiej lokalizacji. Najczęściej przedmieścia są bezpieczne. Druga sprawa – na którą szczególną uwagę zwracają rodzice z małymi dziećmi – to czy najbliższa okolica dobrze „chroni” mieszkańców. Mamy tutaj na myśli takie rozwiązania jak monitoring na osiedlu, ale też jego odpowiednie oświetlenie. Zabezpieczenie mieszkańców przed ryzykiem związanych z ruchem kołowym (na przykład progi zwalniające). Oczywiście wchodzimy już tutaj w rozpoznanie miasta i lokalizacji w skali mikro. Natomiast trzeba mieć świadomość, że ogólna wiedzy i ta bardziej szczegółowa zwykle się przenikają.

 

Ostatnią sprawą na która również warto zwrócić uwagę, to co i w jakiej skali oferuje miasto pod względem rozrywki (sportu, kultury itd.). To też ma znaczenie z punktu widzenia chętnym do zamieszkania w takim ośrodku, a więc dla liczby potencjalnych najemców.

 

Jak powinna wyglądać najbliższa okolica mieszkania pod wynajem?

 

Skupimy się oczywiście na przedmieściach. Natomiast część z kwestii, które tutaj poruszymy jest ogólna i pasuje do innych lokalizacji. I właśnie od takiej zaczniemy. Szukając osiedla na którym zainwestujecie w mieszkanie pod wynajem, konieczne zwróćcie uwagę na zaplecze handlowo – usługowe.

 

Przedmieścia często kojarzone były z dość słabym przygotowaniem pod tym względem. Niewielka ilość sklepów z produktami codziennego użytku. Część usługowa rozwinięta w niewielkim stopniu. Problem z dostępem do jednostek oświatowym. Wiele w tej materii na przestrzeni ostatnich lat się zmieniło. Na plus. Bez problemu znajdziecie mieszkanie na przedmieściach, gdzie to zaplecze handlowo – usługowe jest rozbudowane. Będzie więc zachęcać najemców do wyboru takiej właśnie lokalizacji.

 

Najbliższa okolica to również dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. I to właśnie przedmieścia (a nie na przykład centrum) zwykle są ich pełne. Oczywiście warto tutaj wziąć pod uwagę plan zagospodarowania przestrzennego danej lokalizacji. Tego co może powstać w najbliższej przyszłości wokół osiedla na którym zainwestujecie w mieszkanie pod wynajem.

 

Kolejna rzecz, która zwiększa szansę na pojawienie się potencjalnych najemców, to estetyka osiedla. Mamy tutaj na myśli nie tylko pewne rozwiązania, takie jak na przykład dużo zieleni w okolicy bloku. Estetyka to stan budynków, czystość na osiedlu itp. I tutaj przedmieścia mają zwykle przewagę nad centrum miasta. Chociaż wiele zależy od specyfiki tego ostatniego. I warto również dodać, że miasta zaczęły dbać o ten aspekt. Niezależnie od tego, czy osiedle znajduję zraz przy granicy, czy w centrum.

 

Przedmieścia opanowane przez rynek pierwotny mogą się pochwalić zwykle wysoką estetyką. Mamy tutaj na myśli także nowoczesne rozwiązania jakie są stosowane przy ich projektowaniu, a następnie budowie.

 

Wróćmy na koniec do pytania czy warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem na przedmieściach. Odpowiedź na nie jest dość prosta. Jeśli takie przedmieścia dają szansę na najemców z więcej niż z jeden z grupy (czyli zwyczajowo rodziny z dziećmi), to warto rozważyć taką opcję. Jeśli na przykład w najbliższej okolicy znajduje się strefa ekonomiczna lub ośrodek akademicki. To po pierwsze. Warunkiem koniecznym jest też dobre skomunikowane przedmieść z pozostałymi częściami miasta.

 

Jeśli chcecie zainwestować w mieszkanie z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy również dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (Skyres – dwunaste piętro). Od poniedziałku do piątku (godziny 9-17).

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Czy warto zainwestować w mieszkaniu pod wynajem na przedmieściach?
Ocena 4.73/5 na podstawie 254 Opinii.