Inwestycja w mieszkaniu w pobliżu centrum. Czy warto?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
wtorek, 11 stycznia 2022

Inwestycja w mieszkaniu w pobliżu centrum. Czy warto?

Inwestycja w mieszkaniu w pobliżu centrum. Czy warto?

To jedna z najczęściej rozpatrywanych lokalizacji nieruchomości. Czy inwestycja w mieszkanie w pobliżu centrum lub w samym sercu miasta jest opłacalna? O czym warto pamiętać przy wyborze nieruchomości? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

 

Inwestycja w mieszkaniu w pobliżu centrum – jakie są możliwości?

 

Mamy tutaj na myśli możliwości związane z zarabianiem na tym procesie. Jest ich kilka, ale skupimy się na dwóch opcjach. Z czego jednej przyjrzymy się zdecydowanie uważniej. Pierwsza z możliwości to tak zwany flipping nieruchomości. Polega on – w największym skrócie – na kupowaniu tanich mieszkań, a następnie sprzedaży ich z zyskiem. W tym wypadku inwestowanie skupia się na rynku wtórnym. Znajduje się nieruchomości w niekoniecznie dobrym stanie. Kupuje je. Kolejnym krokiem jest generalny remont. Odświeżone mieszkanie sprzedaje się po wyższej cenie. Tyle w teorii. Centrum miasta, to rynek wtórny na którym nieruchomości mają zwykle co najmniej kilkadziesiąt lat. Jest więc ono w pewnym sensie stworzone pod taki rodzaj inwestycji.

 

Drugą formą, której przyjrzymy się zdecydowanie bliżej, jest długoterminowy wynajem mieszkań. Centrum miasta i jego najbliższe okolice są lokalizacją bardzo chętnie wybieraną przez różne grupy najemców. To z kolei zapewnia ciągłość zysków z tego procesu. Oczywiście wymaga ona odpowiedniego przygotowania i wiedzy, ale przy odrobinie zaangażowania poradzi sobie z nim każdy.

 

Mieszkanie w centrum pod wynajem długoterminowy – jak wybrać?

 

Przede wszystkim zanim w ogóle zdecydujecie się na inwestycję właśnie w tej lokalizacji powinniście się zastanowić, czy akurat to miejsce w mieście leży w Waszym kręgu zainteresowania. Drugą – w pewnym sensie znajdującą się na drugim biegunie – opcją są przedmieścia. W takim wypadku będziecie się skupiać na innych grupach najemców niż w centrum. I już spieszymy z wyjaśnieniami. Serce miasta to przede wszystkim miejsce w którym chętnie zamieszkają studenci i młode osoby rozpoczynające swoje życie zawodowe. Obie te grupy mają swoje konkretne wymogi co do samej lokalizacji, jak i mieszkania. A Wy powinniście je wziąć pod uwagę w czasie szukania i wyboru nieruchomości w centrum w którą zainwestujecie.

 

Niewątpliwą zaletą – właśnie z punktu widzenia potencjalnych najemców – mieszkania blisko serca miasta jest łatwy dostęp do tego co ono oferuje. To przede wszystkim rzeczy związane z rozrywką. To centrum miasta jest zwyczajowo miejscem, gdzie znajdują się puby, kluby, ale również kina i teatry. Z punktu widzenia młodych osób – niezwykle ważna część ich codziennego życia.

 

Centrum to również miejsce z dużą ilością sklepów. Nie tylko z produktami z których korzystamy na co dzień. Coraz „chętniej” właśnie w tej lokalizacji pojawiają się galerie handlowe. A te ostatnie mają wpływ na atrakcyjność mieszkania w pobliżu centrum.

 

Natomiast trzeba mieć też świadomość pewnych niedogodności związanych z taką lokalizacją. W miarę możliwości wybrać nieruchomość, która będzie ich pozbawiona w zupełności lub nie będą one utrudniały życia. Najczęściej wymienianą wadą mieszkania w centrum jest hałas. Wiele w tej kwestii zależy od miasta. Można znaleźć atrakcyjnie położone nieruchomości w jego centrum lub pobliżu bez wspomnianej wady.

 

Niezwykle ważnym aspektem dla potencjalnych najemców w tej właśnie lokalizacji jest skomunikowanie jej z innym częściami miasta. I tutaj za przykład posłużą nam studenci. Z chęcią wynajmą oni mieszkanie w centrum lub jego pobliżu jeśli nie będą mieli problemu z dostaniem się na uczelnię. Wy jako inwestor powinniście poznać infrastrukturę drogową, jak również transport publiczny w miejscu gdzie chcecie kupić nieruchomość. Od tego jak wyglądają oba te aspekty będzie bowiem zależał Wasz zysk z wynajmu długoterminowego.

 

Mieszkanie w centrum – rynek wtórny czy jednak pierwotny?

 

Ta lokalizacja w mieście – jak już wspomnieliśmy wyżej – jest opanowana przez starsze budownictwo. Natomiast w ciągu ostatnich kilkunastu lat ten stan rzecz uległ zmianie. Wiele w tej materii – powtarzamy to wręcz do znudzenia – zależy od samego miasta i jego specyfiki. I tutaj za przykład posłuży nam stolica Podkarpacia. W Rzeszowie w centrum i jego pobliżu można znaleźć mieszkania z rynku pierwotnego. Nowoczesne budownictwo położone blisko serca miasta. Co istotne specyfika Rzeszowa powoduje, że z centrum stosunkowo łatwo dostać się w inne części stolicy Podkarpacia, czy wręcz wyjechać z niej (na przykład w Bieszczady). Osiedle Skyres położone u zbiegu ulic Warszawskiej i Lubelskiej to przykład takiego miejsca. Położone w niedalekiej odległości od centrum Rzeszowa, a jednocześnie bez problemu można się z tej lokalizacji wydostać z miasta.

 

Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem właśnie z rynku pierwotnego? Po pierwsze to wysoki standard. Bez problemów można znaleźć chętnych na takie nowoczesne mieszkanie. Również w studentów, którzy jeszcze kilkanaście lat temu nie kojarzyli z wysokim standardem. W tym czasie jednak bardzo zmieniły się ich wymagania. Jednocześnie są oni w stanie zapłacić więcej właśnie za wspomniany standard.

 

Mieszkania z rynku pierwotnego to nie tylko lepsza jakość materiałów z których jest ono wykonane i wykończone, ale także inne podejście do rozplanowania najbliżej okolicy niż w przypadku rynku wtórnego. Dotyczy to wielu różnych aspektów. Takich jak chociażby wysoki poziom bezpieczeństwa mieszkańców, czy kwestie związane z parkowaniem.

 

Jeśli jesteście zainteresowani inwestycją w mieszkanie – nie tylko w pobliżu centrum – w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami.

Artykuły

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?
piątek, 24 czerwca 2022

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Pułapki związane z procesem zakupu mieszkania. Formalności, umowa przedwstępna
Aranżacja nowego mieszkania – jak to zrobić?
wtorek, 21 czerwca 2022

Aranżacja nowego mieszkania – jak to zrobić?

Wskazówki, które pomogą Wam urządzić nowe mieszkanie w sposób funkcjonalny i bezpieczny.
Dobra lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki
sobota, 18 czerwca 2022

Dobra lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki

Najważniejsze informacje zwiazane z wyborem lokalizacji mieszkania. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przydatne porady.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w mieszkaniu w pobliżu centrum. Czy warto?
Ocena 4.71/5 na podstawie 105 Opinii.