Podjęcie decyzji o lokalizacji Waszego przyszłego lokum, to jedna – bardzo ważna – sprawa. Wybór mieszkania jest kolejnym istotnym krokiem w całym procesie. Jak go dokonać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Poniżej znajdziecie odpowiedź na te i inne pytania.
Wybór mieszkania – nowe czy używane?
To można powiedzieć najbardziej ogólne pytanie na jakie przyjdzie Wam odpowiedzieć. Część aspektów opisanych poniżej będzie bezpośrednio wynikała z wyboru mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego.
Które z tych rozwiązań jest lepsze? To, które odpowiada Waszym potrzebom. W taki właśnie sposób należy patrzeć na cały proces związany z wyborem i zakupem mieszkania. Również w kontekście wspominanej wyżej lokalizacji. Warto też mieć na uwadze, że ten wybór może być na wiele lat. A to oznacza, że rzeczy przeszkadzające w niewielkim stopniu, mogą w pewnym momencie stać się problemem nie do rozwiązania. W tę pułapkę często wpadają osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Wychodząc chociażby z założenia, że w najbliższym czasie zmienią się ich status społeczny (lepsze miejsce pracy, większe zarobki) i będzie można kupić inną nieruchomość.
Najważniejsze kryteria przy wyborze mieszkania
To najbardziej istotne poznaliście już wyżej. Mieszkanie powinno odpowiadać Waszym wymogom. To pod ich kątem należy przeglądać oferty nieruchomości. Jaki więc są Wasze potrzeby? Macie liczną rodzinę i przydałoby się więcej sypialni? A może jesteście singlami i często bawicie się w gronie znajomych? Otwarta na salon kuchnia będzie w tym ostatnim wypadku świetnym rozwiązaniem. Lubicie jasne przestrzenie? A może mieszkanie powinno być jednak pewnym odpoczynkiem od słońca-zwłaszcza - w lecie. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na jego rozmieszczenie względem stron świata.
Te wymogi dotyczyć będą wielu kwestii. Każdy z nas ma swoje kryteria, pewne indywidualne preferencje. I idealne mieszkanie powinno je spełniać. Dotyczy to także powierzchni i liczby pomieszczeń. W obu kwestiach warto patrzeć przyszłościowo. To przede wszystkim rada dla singli kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Częstym wyborem w takiej sytuacji jest kawalerka. Co jednak, jeśli w ciągu kilku lat od jej zakupu zmienia się Wasza sytuacja? Pojawi się druga połówka i dziecko. Kawalerka raczej nie wystarczy. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej od razu zainwestować w większy metraż.
Wybór mieszkania a jego cena
To oczywiście oprócz lokalizacji główny aspekt przy zakupie mieszkania dla siebie. Cena de facto wybór nieruchomości rozszerza lub zawęża. Często w kwestii ceny pojawia się temat, który już poruszyliśmy, czyli rynek pierwotny vs rynek wtórny. Zwykle to ten drugi podawany jest jako tańsza opcja.
Faktem jest, że używane mieszkania można kupić w okazyjnej cenie. Zdarzają się jednak sytuacje w których dochodzi do niedoszacowania kosztów jego remontu. Z okazyjnej ceny nieruchomości zostaje w pewnym momencie niewiele. Warto również mieć świadomość jeszcze jednej kwestii. Problem w przypadku mieszkania z rynku wtórnego może być jego wiek. A za tym idzie na przykład gorszy stan instalacji. Czy też brak rozwiązań charakterystycznych dla nowoczesnych osiedli.
Warto również mieć świadomość, że w ostatnich latach zmieniły się ceny używanych nieruchomości. Podrożały one w znacznym stopniu czyniąc rynek pierwotny dużo bardziej atrakcyjnym wyborem. Przy jednoczesnym wzroście liczby lokalizacji w których powstają nowoczesne osiedla dało to możliwość zakupu nowego mieszkania. Zanim więc zdecydujecie się na konkretne lokum, sprawdźcie jak wygląda rynek nieruchomości w którym przyjdzie Wam mieszkać. Zarówno pod kątem cen za lokale jak i możliwości związanych z lokalizacją.
Jak sprawdzić mieszkanie przed zakupem?
Mam tutaj na myśli pewne kwestie formalne. Na początek zakup używanego mieszkania. Waszym obowiązkiem jest sprawdzenie księgi wieczystej danej nieruchomości. Znajdziecie tam wiele cennych informacji. Mogą Was one między innymi uchronić przed zakupem mieszkania z osobą, która ma dożywotnie prawo użytkowania takiej nieruchomości. Znajomość stanu prawnego jest niezbędna.
Kolejna informacja jaką możecie uzyskać właśnie z lektury księgi wieczystej jest to z kim rozmawiacie w w sprawie zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Czy jest to właściciel, czy osoba jednak nie posiadająca żadnych praw do lokalu. IV dział księgi wieczystej to informacje dotyczące obciążeń hipotecznych. Wszystko to warto wiedzieć dla bezpieczeństwa Waszej ewentualnej decyzji.
W tym kontekście lepiej wygląda rynek pierwotny. Przede wszystkim dlatego, że w ciągu ostatnich lat znacząco zwiększono zabezpieczenie praw nabywcy mieszkania od dewelopera. Regulacje wprowadzone przez ustawodawcę dają większe możliwości kontroli procesu nabycia nieruchomości jeszcze przed jej powstanie. Często w kontekście zakupu mieszkania z rynku pierwotnego przywołuje się stwierdzenie „nabycie dziury w ziemi”. Taka zwana ustawa deweloperska daje pewność kupującemu i ochronę jego pieniędzy wydawanych na lokum.
Czy to oznacza, że przed podjęciem decyzji nie należy sprawdzić samej firmy? Oczywiście, że należy zdobyć informacje na temat dewelopera. Sprawdzić jego historię, dotychczasowe realizacje, kwestie finansowe i wiarygodność. Wszystko to, co pomoże Wam wybrać i bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku pierwotnego.