Dlaczego warto wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 9 października 2021

Dlaczego warto wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego?

Dlaczego warto wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego?

Jeden z pierwszych decyzji jaką trzeba podjąć jest wybór źródła z którego będzie pochodzić nasze miejsce do życia. Jedną z możliwości jest wybór rynku pierwotnego. Dlaczego warto wybrać mieszkanie pochodzące z takiego źródła?

 

Czym jest rynek pierwotny?

 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Mieszkanie pochodzące z rynku pierwotnego to takie, które nie miało do tej pory właściciela i jest nowe. Oczywiście trzeba tutaj zaznaczyć dla pełnego obrazu, że nierzadko jest tak, iż wybierając takie rozwiązanie, nabywa się pewien projekt. Deweloperzy na rynku pierwotnym sprzedaje mieszkanie zanim dany budynek, czy szerzej osiedle, powstanie. Czy to bezpieczne dla nabywcy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

 

Wybór mieszkania z rynku pierwotnego – nowoczesne rozwiązania

 

To jedna z z pierwszych zalet podawanych w kontekście wyboru nowego lokum. Faktem jest, że porównując kilkudziesięcioletnie bloki pochodzące z rynku wtórnego z obecnie powstającymi osiedlami widać ogromną różnicę. Przede wszystkim w kwestiach technologicznych. Obecnie wykorzystuje się rozwiązanie niedostępne dwie, trzy dekady temu. Mają one wpływ nie tylko na stan i jakość budownictwa. Z perspektywy mieszkańców mowa też o wyższej jakości życia. A na tym przecież zależy chyba każdemu.

 

Te wspomniane nowe rozwiązanie nie dotyczą tylko samych mieszkań i bloków. To co znajduje się wokół tych ostatnich, cała infrastruktura osiedla również jest stworzona na bazie pasujących do obecnej rzeczywistości pomysłów. Tutaj za najlepszy przykład posłuży większy udział terenów zielonych i rekreacyjnych.

 

Chociaż też warto zaznaczyć, że w tym wypadku zdarzają się przykre niespodzianki i mieszkanie w tzw. betonozie. Dlatego, zanim zdecydujecie się zakup mieszkania z rynku pierwotnego trzeba zapoznać się z deweloperem odpowiedzialnym za jego budowę. Jakie ma podejście swoich projektów? Jak wyglądały jego wcześniejsze lokalizacje? To ważne informacje.

 

Rynek pierwotny – szeroki wybór lokalizacji

 

Ktoś może powiedzieć, no ale w porównaniu do używanych mieszkań, wcale nie ma aż tak dużego wyboru. Fakt rynek wtórny ma pod tym względem więcej do zaoferowania. Natomiast warto mieć świadomość, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, wiele w tym aspekcie się zmieniło. Nowoczesne osiedla powstają obecnie w różnych częściach miast. Nie tylko na kojarzonych z nimi przedmieściach. Rynek pierwotny pojawia się również w centrach miast. Dlatego właśnie stwierdzenie, że oferuje on sporo lokalizacji do wyboru jest prawdziwe.

 

Aby się o tym przekonać wystarczy sprawdzić deweloperów i ich oferty w danym mieście. W Rzeszowie można kupić nowoczesne mieszkanie zarówno w centrum (na przykład osiedle Skyres u zbiegu ulicy Warszawskiej i Lubelskiej), jak i w pewnym oddaleniu od niego (Paderewskiego Park – mieszkania są tutaj dostępne od ręki). Jeśli natomiast ktoś chce żyć bliżej granicy miasta może wybrać Bella Dolinę. Na tym osiedlu właśnie rozpoczął się trzecie etap sprzedaży mieszkań.

 

Skoro mowa o szerokim wyborze nie można nie wspomnieć o tych ostatnich. Nowoczesne bloki oferują mieszkania w różnych wariantach i metrażu. Jeśli na przykład jesteście samotną osobą, która przeprowadza się do dużego miasta za pracą, bez większego problemu znajdziecie nowoczesną kawalerkę. Warto też wspomnieć, ze wybierając rynek pierwotny macie możliwość ingerencji w rozkład mieszkania. Przy założeniu, że jego budowa jest na etapie w którym takie zmiany są możliwe.

 

Mieszkanie z rynku pierwotnego – ochrona nabywcy

 

Wróćmy teraz do kwestii podniesionej nieco wcześniej. Czy kupowanie mieszkania, czy de facto pustej przestrzeni na placu budowy jest bezpieczne? Na pewno zdarzyło się Wam słyszeć o nieuczciwym deweloperach i ludziach, którzy stracili swoje oszczędności. Faktem jest, że jeszcze kilkanaście lat temu miały miejsce takie sytuacje.

 

Celowo piszemy w czasie przeszłym. W ostatnim czasie wiele zmieniło się w kwestii zabezpieczenia praw i pieniędzy osób, które chcą kupić mieszkanie z rynku pierwotnego. Jedną z najbardziej istotnych rzeczy stojących na straży konsumenta jest tak zwana ustawa deweloperska. Jej zadaniem jest regulacja stosunków między osobą kupującą mieszkanie a firmą odpowiedzialną za budowę.

 

Za przykład posłużą tutaj pieniądze. Wspomniana ustawa deweloperska wprowadziła rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo tych ostatnich. Pieniądze pobrane od klientów trafiają na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Ten stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie. Deweloper dostanie te pieniądze w momencie, gdy bank sprawdzi stan zaawansowania budowy.

 

Kolejna kwestia dotyczy informacji jakie muszą zostać udzielone nabywcy mieszkania. Deweloper jest zobowiązany do stworzenia prospektu opisującego jego inwestycję. Warto również zaznaczyć, że w umowie – sporządzanej notarialnie – musi się znaleźć wiele elementów i informacji o tym co dokładnie buduje deweloper. Istotny jest również czas ukończenia jego inwestycji. Elementem zabezpieczającym osobę kupującą mieszkanie jest też pięcioletnia rękojmia. Daje ona możliwość żądania usunięcia wad, jeśli takowe wystąpią. Te ostatnie muszą być naprawione przez dewelopera w ciągu 30 dni od zgłoszenia informacji o nich.

 

Na koniec jeszcze jedna zaleta wyboru mieszkania z rynku pierwotnego. Wcale nie jednak nie najmniej istotna. Jeśli zdecydujecie się na zakup nowego mieszkania, to czeka Was mniej pracy z jego dostosowaniem do swoich potrzeb. O czym mowa? Obecnie istnieje możliwość zakupu mieszkania z rynku pierwotnego w kilku standardach wykończenia. Również „pod klucz”. Czyli mieszkanie do którego się od razu wprowadzacie.

Artykuły

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?
poniedziałek, 18 października 2021

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Chcesz kupić używane mieszkanie? Sprawdź nasz poradnik, aby dowiedzieć się na co trzeba uważać.
Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne wskazówki
piątek, 15 października 2021

Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne wskazówki

Na co zwrócić szczególną uwagę przy inwestowaniu w mieszkania? Zajrzyj do naszego poradnika.
Wybór mieszkania – jak go dokonać?
wtorek, 12 października 2021

Wybór mieszkania – jak go dokonać?

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mieszkania. Jaki rynek wybrać? Dowiecie się tego z naszego poradnika.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Dlaczego warto wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego?
Ocena 4.72/5 na podstawie 97 Opinii.