demo
Udostępnij:
27 października 2017

Lokalizacja mieszkania – 5 spraw o których warto pamiętać

Decyzja została podjęta. Przed Wami zakup mieszkania. Zaczynacie rozglądać się za najbardziej korzystną lokalizacją. Warto w czasie szukania pamiętać o paru sprawach.

Wybierz mieszkanie dla siebie

To jest nadrzędna zasada, która się należy kierować. To Wy będziecie w nim mieszkać przez następne kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i warto się nimi się kierować. Patrzcie jednak też na kwestie funkcjonalności. To te dwie kwestie w dużym stopniu odpowiadają za wybór mieszkania. Wolisz raczej spokój niż miejski zgiełk? Nie wybieraj mieszkania w centrum, nawet jeśli cena będzie zadowalająca.

Lokalizacja

To bardzo ważna kwestia. Warto się zastanowić czego tak naprawdę szukacie. Czy potrzebujecie szybkiego dostępu do centrum. A może jednak pracujecie za miastem, więc „przyda się” szybki dojazd do pracy. Czy w najbliższej okolicy są centra handlowe, albo hipermarket? Ważne są też zieleń i tereny rekreacyjne (takimi – i nie tylko – cechami może pochwalić się Osiedle Urocze Nowe Miasto w Rzeszowie).

Warto również zwrócić uwagę na zagospodarowanie terenu. Jeśli jest on pusty to możemy być prawie pewni, że w niedługiej perspektywie będziemy mieli pod oknem plac budowy.

Najważniejsze jednak przy wyborze lokalizacji jest to, jakie plany mam podług mieszkania. Inaczej na miejsce, gdzie się ono znajduje, będziemy patrzyli w sytuacji, gdy lokal jest dla naszych rodziców czy dziadków. Na dalszy plan w takiej sytuacji schodzi między innymi kwestia bliskości centrum rozrywki. Dużo ważniejsze w tym wypadku staje się to, czy w okolicy mieszkania znajduje się apteka i przychodnia. Z większą uwagą powinniśmy też przyjrzeć się blokowi w którym przyjdzie zamieszkać naszym rodzicom i dziadkom. Czy jest on bezpieczny. Czy ma udogodnienia odpowiednie dla seniorów. Jak wygląda sytuacja z dostępem do wyższych pięter. Na to wszystko powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Jak wygląda najbliższa okolica?

Nie chodzi tylko o wspomnianą wyżej kwestię zagospodarowania terenu. Warto przed zakupem mieszkania zorientować się (zwłaszcza, gdy przeprowadzamy się do nowego miasta) czy okolica jest bezpieczna. Czy jest ona spokojna i cicha? Chociaż do hałasu za oknem da się przyzwyczaić, to jednak lepiej mieszkać z dala od hałaśliwych rejonów miasta.

Ważnym elementem jest też zabezpieczenie najbliższej okolicy bloku. Zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. Czy na osiedlu jest monitoring? Czy zabezpiecza jej całodobowa ochrona? To ważne pytania na które należy znać odpowiedź. To w jaki sposób wygląda (i czy w ogóle jest) plac zabaw też powinniście wziąć pod uwagę.

Odrębną kwestią jest komunikacja. To czy do centrum dostaniecie się w 15 minut, czy będzie wystawać godzinami w korkach. Bierzecie pod uwagę między innymi działanie komunikacji publicznej,ale też i własny samochód. I musicie mieć na uwadze to, że będziecie w danej lokalizacji mieszkać przez lata.

Rozkład mieszkania

W tym wypadku najlepiej kierować się funkcjonalnością. Ważne są Wasze upodobania, ale pamiętajcie - to mieszkania na lata. Dlatego to tak bardzo istotna kwestia przy zakupie. Dobrze jest też zwrócić uwagę na jego orientację względem stron świata. Czy chcecie mieszkania, które jest słoneczne (to często pierwszy wybór, ale w dłuższej perspektywie może się okazać wcale nie takim dobrym)? Jeśli lubicie pospać, to sypialnia z oknem skierowanym na wschód to zły pomysł. Czy w okresie lata będziecie mogli liczyć na odrobinę chłodu w mieszkaniu? To też warto wziąć pod uwagę.

Przykładowo lokalizacja południowa to niezbyt dobre rozwiązanie dla sypialni. W tym wypadku lepiej by okna wychodziły na pozostałe kierunki świata. Jeśli chodzi o kuchnię, to najlepiej, aby była ona zorientowana w stronę północy lub wschodu. Południowa lokalizacja, podobnie jak w przypadku kuchni będzie sporym problemem.

Lokalizacja dla seniora

W tym wypadku ważne jest samo mieszkanie, jak i jego otoczenie. Ale od tego pierwszego zaczniemy. Wspomniana wyżej funkcjonalność w tej sytuacji będzie oznaczać między innymi łatwy dostęp do poszczególnych urządzeń w domu. Kuchnia w mieszkaniu seniora powinna być „przemyślana”. Istotne jest nie tylko to w jaki sposób ustawione będą poszczególne sprzęty. Szafki na przykład nie powinny być zbyt wysoko. Zabezpieczyć też ich krawędzie.

Najlepszym rozwiązaniem z perspektywy osoby starszej (nawet jeśli nie ma ona obecnie problemów z chodzeniem), będzie niska zabudowa. Koniecznie taka w której znajduje się winda, a wcale nie jest to teraz rzadkością (w Rzeszowie takim udogodnieniem dysponuje Osiedle Zawiszy). Jeśli wybór padnie jednak na blok z dużą liczbą pięter, to wciąż szukajmy mieszkania bliżej parteru. To naprawdę bardzo duże udogodnienie dla osoby starszej.

Co w najbliższej okolicy z perspektywy seniora? Dostęp do apteki, przychodni. Niewielkie sklepy spożywcze – również są „mile widziane”. Idealna lokalizacja to ciche miejsce. Dobrze aby w okolicy były tereny zielone.

Lokalizacja dla singla

W tym wypadku będziemy zwracali uwagę inne aspekty związane z najbliższą okolicą. Chociaż i w sytuacji w której jesteśmy singlami, warto już zawczasu pomyśleć o tym, że być może w niedalekiej przyszłości, będziemy chcieli założyć rodzinę. I po tym kątem wybierać lokalizację

Ale skupmy się na razie na tym, że jesteśmy singlami i rozglądamy się za mieszkaniem tylko dla siebie. Lokalizacja w takim wypadku często staje się najważniejszym elementem całego procesu. Wiele oczywiście w tej materii zależy od tego jacy jesteśmy. To czy bardziej cenimy aktywnie spędzać czas, czy jednak skupiamy się na pracy. Elementem wspólnym tych dwóch różnych typów singli jest to, że szukamy miejsca z którego będziemy mieli blisko. Czy to do pracy, czy do centrum kulturalno – rozrywkowego. Jeśli jednak nie możemy mieszkać blisko, to istotna staje się dobra komunikacja i infrastruktura.

W przypadku singli zwykle na dalszy plan schodzi urokliwość najbliższej okolicy, a także to czy na osiedlu jest cicho. Chociaż oczywiście to znowu kwestia indywidualna. Podobnie jak w przypadku seniorów i tutaj warto zwrócić uwagę na dostępność terenów rekreacyjnych.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN