Malowanie mieszkania – wskazówki dla początkujących
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
wtorek, 21 września 2021

Malowanie mieszkania – wskazówki dla początkujących

Malowanie mieszkania – wskazówki dla początkujących

To jeden z tych kroków związanych z remontem, który można przeprowadzić bez fachowców. Malowanie mieszkania wymaga pewnej wiedzy i przygotowania. Poniżej znajdziecie wskazówki, które będą bardzo przydatne.

 

Kiedy przeprowadzić malowanie mieszkania?

 

Generalnie większość prac remontowych zaleca się wykonywać w okresie letnim. Sprzyjają temu nie tylko warunki pogodowe, ale też czas urlopów. Pewnym minusem jest problem z wynajęciem w tym czasie ekipy remontowej. Dlatego należy to zrobić dużo wcześniej. Natomiast samo malowanie – jak zostało wspomniane – można przeprowadzić bez jej pomocy.

 

Można też określić najlepsze warunki pogodowe dla tej czynności. Temperatura powietrza powinna wynosić między 18 a 25 stopni Celsjusza. Podczas malowania mieszkania, to ostatnie musi być wietrzone. Dlatego to właśnie taka temperatura będzie najbardziej optymalna. Trzeba mieć też na uwadze czas schnięcia farb. W tym wypadku oprócz temperatury istotna jest też wilgotność powietrza. Najlepiej, ab w czasie opisywanych prac remontowych wynosiła ona około 60%.

 

Jak przygotować mieszkanie do malowania?

 

Skupimy się na jednym pomieszczeniu. Co oczywiste przytoczone wskazówki można wykorzystać w pozostałych częściach mieszkania. Przede wszystkim należy z danego pomieszczenia wynieść wszelkie meble i sprzęt. Dzięki temu zwiększycie komfort pracy. O tym, że w to czasie remontu mieszkania niezwykle ważne, nikogo chyba przekonywać nie trzeba. Jeśli z jakiegoś powodu mebla nie da się wynieść, to należy go przesunąć na środek pokoju i zakryć folią malarską. Można też wykorzystać inne rzeczy ochrony mebli. Natomiast folia malarska jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Zabezpieczenie postawionych mebli to jedno. W ten sam sposób należy postąpić z podłogą, oknami i drzwiami. W dwóch ostatnich wypadkach przyda się z kolei taśma malarska. Należy nią okleić ościeżnice, włączniki i miejsca po wymontowanych kontaktach. Zwróćcie również uwagę na listwy przypodłogowe.

 

Kolejna sprawa to przygotowania ścian i sufitu do malowania. Im starsze mieszkanie, tym ten etap będzie trwał dłużej. Przy założeniu, że dawno nie robiliście remontu lub zainwestowaliście w nieruchomość z rynku wtórnego celem jest wynajmowania. W takim wypadku mieszkanie trzeba oczywiście przygotować. Przyda się remont, a następnie odpowiednia aranżacja.

 

Wróćmy do ścian. Zanim rozpoczniecie malowanie mieszkania trzeba się będzie zająć popękanym tynkiem, usunięciem tapet i starą farbą. Jeśli tego nie zrobicie, to malowanie nie tylko będzie trudniejsze, ale też na nowych ścianach będzie widać wszelkie nierówności. A nie o taki efekt chodzi kiedy odświeżacie swoje mieszkania przy pomocy malowania.

 

Kolejna sprawa to oczyszczenie ścian z zabrudzeń. To szczególnie istotne w przypadku takich pomieszczeń jak kuchnia. Zresztą w tym wypadku bardzo ważnym aspektem będzie wybór farby o odpowiednich parametrach. Jeszcze jedna kwestia. Jeśli będziecie malowali płyty gipsowo – kartonowe wcześniej należy przeprowadzić gruntowanie. W tym celu wykorzystuje się konkretne preparaty do tego przeznaczone. Gruntowaniu poddaje się również ściany, które nie były wcześniej malowane.

 

Nie można pominąć kwestii zawilgocenia i grzyba, który mógł się pojawić. Chociażby w łazience. Trzeba najpierw znaleźć źródło problemu. Ścianę dokładnie osuszyć. Użyć preparatu grzybobójczego. Następnie – jeśli zachodzi taka potrzeba – usunąć łuszczącą się farbę. Dopiero w tym momencie ściana jest gotowa.

 

Jaki sprzęt do malowania wybrać?

 

Wiele w tej kwestii przez ostatnie lata się zmieniło. Są jednak pewne elementy stałe. W trudno dostępne miejsce przydadzą się pędzle. W tym momencie pojawia się pytanie: naturalne włosie czy jednak syntetyczne? Obecnie poleca się przede wszystkim to drugie rozwiązanie. Pędzle z syntetycznym włosiem między innymi są bardziej trwałe. Zdecydowanie łatwiejszą są również w utrzymaniu. I jeszcze jedna ważna kwestia. Są one odporne na wilgoć. W przeciwieństwie do pędzli o naturalnym włosiu.

 

Kolejna sprawa to wałek do malowania ścian. Jest to rozwiązanie dużo prostsze i bardziej wydajne niż pędzel. Pod jednym warunkiem. Osoba malująca musi być doświadczona w tym procesie. Jeśli pierwszy odświeżacie w taki sposób swoje ściany, to efektem może być sporo nierówności. Przy zakupie wałka trzeba zwrócić szczególną uwagę na to z czego jest zrobione jego runo. To informacja, która „powie” Wam do jakich farb można danego modelu używać. Przykładowo wałek z syntetycznym runem sprawdza się w przypadku tych, które są wodorozcieńczalne. To jednak nie wszystko. Istotna jest również długość runa. Jest ona niewielka, to wałek nadaje się do malowania płaskich i dobrze przygotowanych ścian.

 

Wymieniając sprzęt do malowania nie sposób nie wspomnieć o pistoletach natryskowych. W kontekście zwykle wymienia się czas jaki oszczędza się na przy wyboru takiego urządzenia. Natomiast warto mieć świadomość, że niezwykle istotnym aspektem jest zakup odpowiedniego pistoletu. I to nie tylko pod kątem pomieszczenia – a szerzej miejsca – jakie przyjdzie Wam pomalować.

 

Samo pojęcie „pistolet natryskowy” określa kilka tak naprawę sprzętów przeznaczonych do różnych zadań. Mamy tutaj na myśli funkcję i przeznaczenie. Warto też wiedzieć, że ten sprzęt dzieli się na pistolety natryskowe i do malowania proszkowego. Kolejny podział jest związane z konstrukcją tego urządzenia. A także sposobem „wyrzucania” farby. Zanim wybierzecie takie rozwiązanie należy się zastanowić do czego właściwie będzie ono Wam potrzebne.

Artykuły

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?
poniedziałek, 18 października 2021

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Chcesz kupić używane mieszkanie? Sprawdź nasz poradnik, aby dowiedzieć się na co trzeba uważać.
Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne wskazówki
piątek, 15 października 2021

Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne wskazówki

Na co zwrócić szczególną uwagę przy inwestowaniu w mieszkania? Zajrzyj do naszego poradnika.
Wybór mieszkania – jak go dokonać?
wtorek, 12 października 2021

Wybór mieszkania – jak go dokonać?

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mieszkania. Jaki rynek wybrać? Dowiecie się tego z naszego poradnika.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Malowanie mieszkania – wskazówki dla początkujących
Ocena 4.70/5 na podstawie 30 Opinii.