Aranżacja kuchni – na co zwrócić uwagę? Developres
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 4 września 2019

Aranżacja kuchni – na co zwrócić uwagę?

Aranżacja kuchni – na co zwrócić uwagę?

To miejsce, którego urządzenie może być nie lada wyzwaniem. Między innymi ze względu na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa. Aranżacja kuchni może jednak przebiec bez problemów. Wystarczy wiedzieć na zwrócić szczególną uwagę.

 

Aranżacja kuchni – funkcjonalność i bezpieczeństwo

 

Te dwa aspekty są w tym pomieszczeniu najważniejsze. Po pierwsze bezpieczeństwo. Kuchnia to pomieszczenie w mieszkaniu w którym zdarza się najwięcej wypadków. I właśnie dlatego to taki ważny aspekt. Jeszcze większą wagę powinniśmy do niego przyłożyć, jeśli mamy małe dzieci.

 

Bezpieczeństwo w aranżowaniu kuchni wyraża się między innymi w wyborze odpowiedniego sprzętu AGD. Po pierwsze jego wiek. Stara lodówka, czy kuchenka stwarzają spore zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeśli taki sprzęt ma już kilkanaście lat, to warto pomyśleć o jego wymianie. Bezpieczna kuchnia dla dzieci, to aranżacja, która eliminuje zagrożenia dla jego zdrowia. Postarajmy się to pomieszczenie urządzić w taki sposób, by nasza pociecha nie miała dostępu do przedmiotów i produktów szkodliwych dla niej.

 

Funkcjonalność w kuchni jet powiązana z jej bezpieczeństwem. W tym wypadku urządzając to pomieszczenie, musimy stworzyć przestrzeń z której będzie się łatwo korzystało. I to nie tylko w czasie przygotowywania posiłków, ale też sprzątania i konserwacji tego pomieszczenia.

 

Oba aspekty należy dokładnie przemyśleć w czasie powstawania planu aranżacji kuchni. Bez tego ostatniego się nie obędzie. Jego brak zwiększa ryzyko stworzenia niebezpiecznej kuchni dla domowników. Bardzo często jest również tak, że koszt zmiany wystroju tego pomieszczenia będzie znacznie wyższy.

 

Najważniejsze strefy w kuchni

 

Jeśli ma być funkcjonalnie, to musimy je uwzględnić w czasie aranżowania tego pomieszczenia. Jakie to strefy? To miejsca w kuchni spełniające konkretne funkcje. Musimy w w tym pomieszczeniu zaaranżować przestrzeń w której będzie robiona obróbka wstępna posiłków. Kolejne miejsce służy do mycia. Pod uwagę przy aranżowaniu kuchni bierzemy też miejsce do obróbki termicznej.

 

Idealna sytuacja to taka w której dostęp do poszczególnych stref nie jest w jakiś sposób utrudniony. I taką przestrzeń stworzymy w dużej kuchni (jak chociażby w tym ponad 87-metrowym mieszkaniu na osiedlu Tarasy nad Zalewem w Rzeszowie), ale też jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią. Oczywiście ta druga sytuacja będzie od nas wymagała nieco aranżacyjnej „gimnastyki”.

 

Aranżacja kuchni – to warto przemyśleć

 

Skupimy się teraz na konkretnych elementach wystroju tego pomieszczenia. Takich, które warto dobrze przemyśleć, zanim zabierzemy się za zmianę aranżacji. A na niektóre z nich w momencie, gdy urządzamy kuchnię po raz pierwszy. Albo planujemy generalny remont ze sporą ilością zmian. I od takiej zaczniemy. Zanim zabierzemy się za aranżowanie kuchni musimy przemyśleć, gdzie znajdą się gniazdka i przyłączenie gazu oraz wody.

 

Przy urządzaniu tego pomieszczenia bierzemy pod uwagę nie tylko wspominane bezpieczeństwo i funkcjonalność. Nasza kuchnia ma też przyciągać wzrok:). I to kolejny aspekt jaki powinniśmy przemyśleć. Na jaki kolor się zdecydować i nie chodzi tylko o ściany. Również fronty szafek. A jeśli jesteśmy przy wyborze koloru ścian, to na chwilę wrócimy do stworzenia funkcjonalnej kuchni. Nie każda farba sprawdzi się w tym pomieszczeniu. Warto mieć to na uwadze. I koniecznie sprawdzić jakimi parametrami opisywane są poszczególne farby. I wybrać tę najlepszą do kuchni.

 

Urządzając to pomieszczenie – tak naprawdę niezależnie od jego wielkości – musimy pamiętać o wymiarach poszczególnych elementów. A dokładniej rzecz biorąc ich minimalnych wielkości. I tak na przykład blat roboczy powinien mieć co najmniej 80 cm szerokości. To pozwoli z niego korzystać w sposób bezpieczny. Istotna jest też wysokość na której jest on zamontowany w tym wypadku bierzemy pod uwagę wzrost osób, które będą z niego korzystać. Natomiast zwykle najniższa wysokość na jakiej powinien się on znaleźć to 85 centymetrów.

 

Taki blat najlepiej aby znajdował się między zlewozmywakiem a kuchenką. Jeśli chodzi o wymiary tego pierwszego, to w dużym stopniu są one uzależnione od „możliwości” kuchni. Większy zlewozmywak to duży komfort związany z jego użytkowaniem.

 

Generalnie rzecz biorąc wybierając obecnie sprzęt do kuchni, mamy spory wybór pod względem jego wielkości. Bez większego problemu znajdziemy taki który sprawdzi się, jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią.

 

Urządzając to pomieszczenie – zwłaszcza w nowych mieszkaniach - będziemy aranżowali przy okazji jeszcze jedną przestrzeń. Jadalną. Kuchnie w nowoczesnym budownictwie są otwarte na pozostałą część mieszkania. To z jednej strony możemy przysporzyć nam nieco aranżacyjnego kłopotu. Z drugiej jednak strony daje to spore możliwości. I też oznacza więcej przestrzeni. Nie będziemy musieli zmagać się z aranżowaniem niewielkiej kuchni.

 

Urządzając to pomieszczenie musimy wystrzegać się pewnych błędów. O nich napiszemy w kolejnej części naszego poradnika dotyczącego aranżowania funkcjonalnej i bezpiecznej kuchni:).

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Aranżacja kuchni – na co zwrócić uwagę?
Ocena 4.79/5 na podstawie 230 Opinii.