Jak wybrać dewelopera?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 9 czerwca 2022

Jak wybrać dewelopera?

Jak wybrać dewelopera?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z pewnymi wyzwaniami, chociaż jest prostszy niż wybór nieruchomości „po właścicielu”. W jaki sposób wybrać dewelopera? I przede wszystkim co należy sprawdzić pod podjęciem decyzji.

 

Jak wybrać dewelopera – jakie są możliwości?

 

To pierwsza kwestia jaką się zajmiecie. Niezależnie od tego, czy zmieniacie miasto zamieszkania, czy szukacie nieruchomości w miejscowości w której żyjecie od lat. Wybór dewelopera powinniście poprzedzić wnikliwą analizą opcji. Ile firm tego typu działa na terenie miasta? Jak wygląda ich oferta? To dwa podstawowe pytanie.

 

Wspomniana oferta dotyczy nie tylko samych mieszkań (metrażu, rozkładu pomieszczeń), ale przede wszystkim lokalizacji. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że w przypadku rynku pierwotnego na tę ostatnią wpływ ma specyfika miasta. Porównajcie sobie pod tym kątem na przykład Kraków i Rzeszów. Miasta o zdecydowanie innej formie zabudowy. Ze szczególnym uwzględnieniem okolicy centrum.

 

Dlaczego podnieśliśmy tę kwestię? Bo rynek pierwotny coraz częściej pojawia się właśnie w sercu miasta lub jego bezpośrednim sąsiedztwie. I przeglądając oferty deweloperów warto mieć to na uwadze. Oczywiście często zdarza się, że podpisując umowę z taką firmą, dostajecie jedynie wizję tego, jak będzie wyglądał blok i Wasze mieszkanie. To z kolei może rodzić pewne obawy. Dlatego tak ważne jest dokładne przyjrzenie się firmie, która będzie odpowiedzialna za budowę Waszego mieszkania.

 

Jak chroniony jest klient rynku pierwotnego?

 

Zaczniemy od kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia pieniędzy. Tego w jaki sposób są zabezpieczone Wasze finanse w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Polecamy zapoznać się z tak zwaną ustawą deweloperska. Jej nowa wersja wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku. Ustawa ta przede wszystkim zabezpiecza nabywcę nowych mieszkań (dotyczy ona również domów jednorodzinnych). W porównaniu do – jeszcze obowiązującej – wersji zwiększono zakres wspomnianej ochrony.

 

Co istotne w kontekście pieniędzy ograniczona została wysokość wpłaty rezerwacyjnej za mieszkanie. Będzie ona wynosiła maksymalnie 1% ceny lokalu, która jest zawarta w prospekcie informacyjnym. Przy zakupie mieszkania od dewelopera pieniądze są deponowane na dedykowanych rachunku powierniczym. Deweloper będzie miał do nich dostęp dopiero w momencie, gdy bank uzna, że dokończenie realizacji jest niezagrożone. To bardzo istotne z punktu widzenia nabywcy mieszkania.

 

Jak sprawdzić dewelopera

 

To kilka kroków, które trzeba wykonać, zanim podejmiecie decyzji o zakupie mieszkania. Po pierwsze KRS. Krajowy Rejestr Sądowy zawiera podstawowe informacje na temat dewelopera. Jedną z nich – ustalmy niezwykle istotną z Waszego punktu widzenia – jest to, czy dana firma nie jest przypadkiem w stanie upadłości.

 

Kolejną kwestią jaką musicie sprawdzić to finanse. Jeśli deweloper znajduje się na giełdzie, dostęp do tych informacji jest prostszy. Co w żadnym wypadku nie oznacza, że brak firmy na GPW, będzie problemem. W takiej sytuacji trzeba poprosić o dostęp do takich danych.

To jak długo deweloper działa na rynku nieruchomości też jest bardzo istotne. Koniecznie powinniście sprawdzić jego dotychczasowe realizacje. Przede wszystkim pod kątem tego, czy kończone były w terminie. Czy nie zdarzyły się jakieś wpadki? Jeśli tak, to kto był za nie odpowiedzialny. Czy był to rzecz jasna sam deweloper. Wszystkie tego typu informacje budują obraz firmy. A Wam ułatwią wybór dewelopera.

 

Otwartym wydaje się być pytanie, czy sprawdzać opinie na temat danej firmy w internecie. Z jednej strony jest zdecydowanie najszybsze źródło informacji. Natomiast należy do niego podejść z dużą ostrożnością. Dość częste są praktyki tzw. czarnego marketingu (lub PR). Do tego opinie nierzadko bywają pisanie na zamówienie. Dlatego warto do akurat tego źródła podejść z pewnym dystansem.

 

Ale już sprawdzenie strony internetowej dewelopera to obowiązek. Zresztą obecnie nie są one jedynie źródłem informacji na temat danej firmy i jej dotychczasowych realizacji. To także ogłoszenia o nowych budowach. Na dobrze zrobionej stronie znajdziecie wizualizacje mieszkań, ich opis itd. To dodatkowo buduje obraz dewelopera. Tego w jaki sposób podchodzi do swoich zadań.

 

Na koniec jeszcze jedna sprawa, ale wcale nie najmniej istotna. Przeglądając oferty mieszkań proponowanych przez dewelopera lub w czasie w rozmowy z tym ostatnim, należy poprosić o księgę wieczystą. W przypadku obecnie budowanych osiedli jest ona obowiązkowa. W księdze wieczystej znajdziecie między innymi tak podstawowe – a bardzo ważne dla Was – informacje jak to, kto jest właścicielem gruntu. To także dane na temat obciążenia hipotecznego. Księga wieczysta to również informacje na temat praw osób trzecich do lokali. Ta kwestia ma przede wszystkim znaczenie dla osób chcących nabyć nieruchomość na rynku wtórnym.

 

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem nowego mieszkania w Rzeszowie, zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty. A także do wizyty w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres). Można się również z Nami skontaktować.

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak wybrać dewelopera?
Ocena 4.97/5 na podstawie 69 Opinii.