Mieszkanie z rynku pierwotnego – krok po kroku
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 20 maja 2022

Mieszkanie z rynku pierwotnego – krok po kroku

Mieszkanie z rynku pierwotnego – krok po kroku

Nowoczesne osiedla przyciągają wielu chętnych. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest procesem bezpiecznym. To jednak nie oznacza, że nie należy się do niego odpowiednio przygotować. Poniżej znajdziecie praktyczne wskazówki, które cały proces znacząco usprawnią.

 

Czym jest mieszkanie z rynku pierwotnego?

 

To tylko z pozoru dziwne pytanie. Mieszkanie z rynku pierwotnego to takie, którego zostaniecie pierwszym właścicielem. Można kupić kilkuletnią nieruchomość i mimo tego, że wciąż będzie ono nowe, to jednak kupicie ją od kogoś. Rzadko kiedy zdarza się sytuacja w której można nabyć taki lokal wciąż od dewelopera.

 

Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego w większości przypadków kupujecie pewien projekt. Budynku, szerzej osiedla, które jest na etapie przygotowywania do budowy. A także sytuacji w której ta ostatnia już trwa. Często pojawia się w tym momencie pejoratywne określenie „kupowanie dziury w ziemi”. Natomiast warto mieć tutaj świadomość, że Wasze pieniądze, a także prawa związane z nabyciem nieruchomości są chronione na każdym etapie. O czym nieco więcej będzie później.

 

Lokalizacja mieszkania z rynku pierwotnego

 

To właśnie miejsce, gdzie znajduje osiedle na którym kupicie nieruchomość, wskazywane jest jako najważniejszy aspekt całego procesu. Oczywiście znaczenie mają także finanse i samo mieszkania. Lokalizacja ma jednak wpływ na codzienne życie przez lata. Rynek pierwotny znany był przede wszystkim z tego, że nowe osiedla były budowane w okolicy granicy miasta. I faktem jest, że to jedna z chętniej wybieranych lokalizacji. Zwłaszcza przez osoby zakładające rodzinę. Miejsce to przyciąga przede wszystkim spokojem i sporą ilością terenów zielonych. To osiedla położone z dala od zgiełku charakterystycznego dla centrum miasta.

 

A co z tą ostatnią lokalizacją? Czy można kupić mieszkanie z rynku pierwotnego znajdujące się w sercu miasta? Wszystko od specyfiki tego ostatniego. Są miasta o na tyle zwartej zabudowie z rynku wtórnego, gdzie w samym centrum – w tym momencie – nie powstają nowe budynki. Są też miejscowości, gdzie wygląda to inaczej. Możecie znaleźć osiedla z rynku położone w samym centrum lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

 

Jednak największe możliwości dają części miasta – dla uproszczenia – znajdujące się pomiędzy opisanymi wyżej lokalizacjami. Zanim zdecydujecie się na zakup mieszkania w którejś z nich, powinniście bardzo dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Ich zalety i wady.

 

Bezpieczeństwo zakupu mieszkania z rynku pierwotnego

 

Czas na jeden z najważniejszych aspektów z punktu widzenia nabywcy nieruchomości. Jak wspomnieliśmy wcześniej zakup mieszkania z rynku pierwotnego, mimo że dostajecie na początku jedynie jego projekt, jest w pełni bezpieczne. Przede wszystkim jako konsument jesteście chronieni przez tak zwaną ustawę deweloperską. I tutaj bardzo istotna sprawa. 1 lipca 2022 roku w życie wchodzi nowa ustawa deweloperska. To efekt prac, ale też doświadczeń związanych z dotychczas funkcjonującą wersją. Można powiedzieć, że ustawodawca wprowadza szereg zmian, które mają ją w pełni dostosować do obecnych warunków. W dużym stopniu zostały też doprecyzowane pewne zapisy. Rozszerzony również został zakres przedmiotowy ustawy.

 

Skupmy się teraz na pieniądzach. W jaki sposób są one zabezpieczone? Zostają one zdeponowane na rachunku powierniczym w banku. Deweloper dostanie je w momencie, kiedy dokończenie budowy będzie niezagrożone. O tym – w pewnym uproszczeniu – decyduje bank. Opisane powyżej rozwiązania nie zwalniają oczywiście ze sprawdzenia dewelopera.

 

W jaki sposób to zrobić? KRS – pierwsza kwestia. Z Krajowego Rejestru Sądowego uzyskacie między innymi dane firmy oraz oznaczenie jego formy prawnej. Kolejna sprawa to kapitał dewelopera. Taki raport daje również odpowiedź na pytanie o ewentualne zadłużenia takiej firmy. Możecie się z niego dowiedzieć, czy deweloper nie znajduje się w stanie likwidacji. To więc bardzo istotnym dokument.

 

Przyda się także zbadanie historii dewelopera. To jak wyglądały jego dotychczasowe realizacje. To czy miały one jakieś opóźnienia. Czy były one z winy dewelopera? To pytania na które koniecznie musicie poznać odpowiedź.

 

Jak powinno wyglądać mieszkanie z rynku pierwotnego?

 

Przede wszystkim odpowiadać na Wasze potrzeby. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego ma tę przewagę nad nieruchomością „po właścicielu” ma tę przewagę, że możecie je wykończyć zgodnie z własnym pomysłem. Oczywiście nie jest to jedyna opcja. Deweloperzy mają w swoich ofertach lokale w pewnym stopniu, czy bardziej w zgodzie z rzeczywistością, standardzie wykończenia.

 

Jeśli chodzi o metraż, rozłożenie pomieszczeń – to wszystko leży w Waszej gestii. Kupując mieszkanie – niezależnie od rynku jaki wybierzecie – powinniście jak najbardziej drobiazgowo określić czego potrzebujecie. Jakie są Wasze wymogi. Tutaj też należy wziąć pod uwagę jeszcze jedną sprawę. W miarę możliwości powinniście określić to, czy te potrzeby nie zmienią się w najbliższym czasie. Najczęściej podawanym przykładem jest metraż.

 

Załóżmy, że właśnie rozpoczynacie pracę w wymarzonej firmie. Łączy się to z przeprowadzką i kupnem mieszkania. Decydujecie się na kawalerkę w centrum. Mieszkacie sami i lubicie często spotykać się ze znajomymi. A, co jeśli za kilka lat zmieni się Wasz sposób życia i zdecydujecie się założyć rodzinę? Kawalerka może być ciasna. Możliwe, że nie będziecie mogli jej sprzedać. Warto to wziąć pod uwagę. Być może mieszkanie o większym metrażu.

 

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem mieszkania na nowoczesnym osiedlu w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Możecie nas odwiedzić przy ulicy Warszawskiej 18 (biurowiec Skyres).

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Mieszkanie z rynku pierwotnego – krok po kroku
Ocena 4.79/5 na podstawie 91 Opinii.