Mieszkanie z rynku pierwotnego – krok po kroku
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 20 maja 2022

Mieszkanie z rynku pierwotnego – krok po kroku

Mieszkanie z rynku pierwotnego – krok po kroku

Nowoczesne osiedla przyciągają wielu chętnych. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest procesem bezpiecznym. To jednak nie oznacza, że nie należy się do niego odpowiednio przygotować. Poniżej znajdziecie praktyczne wskazówki, które cały proces znacząco usprawnią.

 

Czym jest mieszkanie z rynku pierwotnego?

 

To tylko z pozoru dziwne pytanie. Mieszkanie z rynku pierwotnego to takie, którego zostaniecie pierwszym właścicielem. Można kupić kilkuletnią nieruchomość i mimo tego, że wciąż będzie ono nowe, to jednak kupicie ją od kogoś. Rzadko kiedy zdarza się sytuacja w której można nabyć taki lokal wciąż od dewelopera.

 

Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego w większości przypadków kupujecie pewien projekt. Budynku, szerzej osiedla, które jest na etapie przygotowywania do budowy. A także sytuacji w której ta ostatnia już trwa. Często pojawia się w tym momencie pejoratywne określenie „kupowanie dziury w ziemi”. Natomiast warto mieć tutaj świadomość, że Wasze pieniądze, a także prawa związane z nabyciem nieruchomości są chronione na każdym etapie. O czym nieco więcej będzie później.

 

Lokalizacja mieszkania z rynku pierwotnego

 

To właśnie miejsce, gdzie znajduje osiedle na którym kupicie nieruchomość, wskazywane jest jako najważniejszy aspekt całego procesu. Oczywiście znaczenie mają także finanse i samo mieszkania. Lokalizacja ma jednak wpływ na codzienne życie przez lata. Rynek pierwotny znany był przede wszystkim z tego, że nowe osiedla były budowane w okolicy granicy miasta. I faktem jest, że to jedna z chętniej wybieranych lokalizacji. Zwłaszcza przez osoby zakładające rodzinę. Miejsce to przyciąga przede wszystkim spokojem i sporą ilością terenów zielonych. To osiedla położone z dala od zgiełku charakterystycznego dla centrum miasta.

 

A co z tą ostatnią lokalizacją? Czy można kupić mieszkanie z rynku pierwotnego znajdujące się w sercu miasta? Wszystko od specyfiki tego ostatniego. Są miasta o na tyle zwartej zabudowie z rynku wtórnego, gdzie w samym centrum – w tym momencie – nie powstają nowe budynki. Są też miejscowości, gdzie wygląda to inaczej. Możecie znaleźć osiedla z rynku położone w samym centrum lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

 

Jednak największe możliwości dają części miasta – dla uproszczenia – znajdujące się pomiędzy opisanymi wyżej lokalizacjami. Zanim zdecydujecie się na zakup mieszkania w którejś z nich, powinniście bardzo dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Ich zalety i wady.

 

Bezpieczeństwo zakupu mieszkania z rynku pierwotnego

 

Czas na jeden z najważniejszych aspektów z punktu widzenia nabywcy nieruchomości. Jak wspomnieliśmy wcześniej zakup mieszkania z rynku pierwotnego, mimo że dostajecie na początku jedynie jego projekt, jest w pełni bezpieczne. Przede wszystkim jako konsument jesteście chronieni przez tak zwaną ustawę deweloperską. I tutaj bardzo istotna sprawa. 1 lipca 2022 roku w życie wchodzi nowa ustawa deweloperska. To efekt prac, ale też doświadczeń związanych z dotychczas funkcjonującą wersją. Można powiedzieć, że ustawodawca wprowadza szereg zmian, które mają ją w pełni dostosować do obecnych warunków. W dużym stopniu zostały też doprecyzowane pewne zapisy. Rozszerzony również został zakres przedmiotowy ustawy.

 

Skupmy się teraz na pieniądzach. W jaki sposób są one zabezpieczone? Zostają one zdeponowane na rachunku powierniczym w banku. Deweloper dostanie je w momencie, kiedy dokończenie budowy będzie niezagrożone. O tym – w pewnym uproszczeniu – decyduje bank. Opisane powyżej rozwiązania nie zwalniają oczywiście ze sprawdzenia dewelopera.

 

W jaki sposób to zrobić? KRS – pierwsza kwestia. Z Krajowego Rejestru Sądowego uzyskacie między innymi dane firmy oraz oznaczenie jego formy prawnej. Kolejna sprawa to kapitał dewelopera. Taki raport daje również odpowiedź na pytanie o ewentualne zadłużenia takiej firmy. Możecie się z niego dowiedzieć, czy deweloper nie znajduje się w stanie likwidacji. To więc bardzo istotnym dokument.

 

Przyda się także zbadanie historii dewelopera. To jak wyglądały jego dotychczasowe realizacje. To czy miały one jakieś opóźnienia. Czy były one z winy dewelopera? To pytania na które koniecznie musicie poznać odpowiedź.

 

Jak powinno wyglądać mieszkanie z rynku pierwotnego?

 

Przede wszystkim odpowiadać na Wasze potrzeby. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego ma tę przewagę nad nieruchomością „po właścicielu” ma tę przewagę, że możecie je wykończyć zgodnie z własnym pomysłem. Oczywiście nie jest to jedyna opcja. Deweloperzy mają w swoich ofertach lokale w pewnym stopniu, czy bardziej w zgodzie z rzeczywistością, standardzie wykończenia.

 

Jeśli chodzi o metraż, rozłożenie pomieszczeń – to wszystko leży w Waszej gestii. Kupując mieszkanie – niezależnie od rynku jaki wybierzecie – powinniście jak najbardziej drobiazgowo określić czego potrzebujecie. Jakie są Wasze wymogi. Tutaj też należy wziąć pod uwagę jeszcze jedną sprawę. W miarę możliwości powinniście określić to, czy te potrzeby nie zmienią się w najbliższym czasie. Najczęściej podawanym przykładem jest metraż.

 

Załóżmy, że właśnie rozpoczynacie pracę w wymarzonej firmie. Łączy się to z przeprowadzką i kupnem mieszkania. Decydujecie się na kawalerkę w centrum. Mieszkacie sami i lubicie często spotykać się ze znajomymi. A, co jeśli za kilka lat zmieni się Wasz sposób życia i zdecydujecie się założyć rodzinę? Kawalerka może być ciasna. Możliwe, że nie będziecie mogli jej sprzedać. Warto to wziąć pod uwagę. Być może mieszkanie o większym metrażu.

 

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem mieszkania na nowoczesnym osiedlu w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Możecie nas odwiedzić przy ulicy Warszawskiej 18 (biurowiec Skyres).

 

 

Artykuły

Jak odświeżyć mieszkanie? Przydatne wskazówki
środa, 6 lipca 2022

Jak odświeżyć mieszkanie? Przydatne wskazówki

Ciekawe i przydatne porady związane z odświeżaniem mieszkania. Malowanie, nowy styl aranżacji itd.
W jaki sposób wybrać lokalizację mieszkania?
niedziela, 3 lipca 2022

W jaki sposób wybrać lokalizację mieszkania?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat wyboru atrakcyjnej lokalizacji mieszkania. Porady, wskazówki.
Dlaczego warto wybrać nowoczesne budownictwo?
czwartek, 30 czerwca 2022

Dlaczego warto wybrać nowoczesne budownictwo?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat nowego budownictwa. Czym charakteryzuje się rynek pierwotny.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Mieszkanie z rynku pierwotnego – krok po kroku
Ocena 4.79/5 na podstawie 91 Opinii.