Czym kierować się przy wyborze mieszkania?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 12 czerwca 2022

Czym kierować się przy wyborze mieszkania?

Czym kierować się przy wyborze mieszkania?

Skupimy się w poniższym poradniku na kilka aspektach. Takich, którymi należy się kierować przy wyborze idealnego mieszkania z Waszego punktu widzenia. Dzięki nim unikniecie największego błędu, czyli nabycia nieruchomości pod wpływem impulsu, bez przemyślenia decyzji.

 

Wybór mieszkania – lokalizacja

 

Zaczynamy od najważniejszej kwestii związanej z zakupem nieruchomości. Niezależnie od tego, czy to Wy będzie w niej mieszkać, czy chcecie ją wynajmować i na niej zarabiać. Sama w sobie lokalizacja ma wpływ nie tylko na codzienne życie. Zależnie od tego, gdzie będziecie chcieli kupić mieszkania, to właśnie ona warunkuje cenę jak przyjdzie Wam za nie zapłacić, ale także wybór nieruchomości (rynek pierwotny vs wtórny).

 

Istnieją trzy podstawowe opcje, jeśli chodzi o lokalizację. Mieszkanie możecie kupić w centrum miasta, na przedmieściach i osiedlach położonych między nimi. Każda z tych opcji ma zalety, ale także wady. Warto też zaznaczyć, że plusy i minusy są „płynne”. Co dla singla kupującego mieszkanie w centrum będzie ogromną zaletą, dla rodziny oczekującej na dziecko już niekoniecznie. Dlatego wybór lokalizacji jest sprawą indywidualną. Powinniście go bardzo dokładnie przemyśleć. Wziąć pod uwagę nie tylko Wasze obecne wymagania, ale też spojrzeć w przyszłość. Zastanowić się nad tym, czy dana lokalizacja będzie spełniać nowe potrzeby. I tutaj najlepszym przykładem jest zmiana statusu rodzinnego i pojawienie się dziecka.

 

I jeszcze jedna sprawa w kontekście wyboru lokalizacji. Musicie również zwrócić uwagę na to co znajduje się w najbliższej okolicy. I mieć świadomość tego, że w ciągu paru lat może się ona drastycznie zmienić. Na przykład na rozległych terenach zielonych, które – całkiem słusznie – uznaliście za wartość dodaną lokalizacji, powstanie osiedle, albo staną się one strefą ekonomiczną.

 

Wielkość mieszkania

 

Kolejny czynnik na który musicie zwrócić uwagę. Z jednej strony, to jak duże mieszkanie będziecie mogli kupić, jest oczywiście zależne od możliwości finansowych, w tym zdolności kredytowej. Natomiast zwykle istnieją widełki dotyczące metrażu na jaki możecie sobie pozwolić. Generalnie rzecz biorąc, podobnie jak w przypadku lokalizacji należy wziąć pod uwagę nie tylko obecne potrzeby, ale także plany na przyszłość. I ponownie za przykład posłuży założenie rodziny. Warto się zastanowić, czy zamiast kawalerki nie zainwestować od razu w większy metraż. Oczywiście możliwe, że zakładając rodzinę, będziecie chcieli zmienić miejsce zamieszkania. Natomiast, jeśli do tego nie dojdzie, lepiej być zawczasu przygotowanym. Właśnie przez zakup swojego pierwszego mieszkania w większym metrażu. Jeszcze jedna sprawa. Mieszkanie to nie tylko sam lokal. To także balkon, piwnica (komórka lokatorska), miejsce parkingowe i garaż.

 

Stan techniczny mieszkania i budynku

 

Ten aspekt można w zasadzie sprowadzić do odpowiedzi na pytanie: rynek pierwotny czy wtórny? W przypadku nowego budownictwa nie musicie się martwić o stan budynku i mieszkania. Nie oznacza to, że nie należy ich sprawdzić przed odbiorem. Po prostu w przypadku rynku wtórnego jest bardzo duże prawdopodobieństwo problemów wynikających ze stanu technicznego budynku. I to właśnie przy zakupie mieszkania „z drugiej ręki” powinniście szczególną uwagę przyłożyć do jego sprawdzenia.

 

W zasadzie niezależnie od tego, czy dana nieruchomość jest po remoncie, czy sami będziecie musieli go przeprowadzić. Sprawdzenie stanu technicznego da Wam odpowiedzi na kilka ważnych pytań. W tym to najważniejsze. Czy to mieszkanie nadaje się do życia w kontekście bezpieczeństwa domowników.

 

Sprawdzenie stanu technicznego daje też odpowiedź na pytanie, jak duży może być koszt remontu. Wiele osób decyduje na zakup nieruchomości w której ten ostatni będzie musiał być przeprowadzony. Jest to pewna pokusa, gdyż takie mieszkanie są zwykle bardzo tanie. Problemem może być niewłaściwa ocena kosztów i czasu, jak przyjdzie Wam włożyć w jego odnowienie. Tak, aby nadawało się do zamieszkania. I tutaj jedna bardzo ważna sprawa. Jeśli sami nie posiadacie wiedzy i umiejętności, aby ocenić jaki wysoki może być koszt remontu, najlepiej skorzystać z pomocy. Możecie chociażby zdecydować się na pomoc firmy, która świadczy takie usługi.

 

Koszty eksploatacji

 

Ostatni z czynników, jakimi należy się kierować przy wyborze mieszkania. I też ten do którego zwykle nie przykłada się dużej wagi. A to poważny błąd. Takie koszty to mogą być między innymi regularne opłaty do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. To także opłacanie rachunków za media. W tym ogrzewanie.

 

I to właśnie na to ostatnie warto zwrócić szczególną uwagę. Jego koszt rośnie z roku na roku. W przypadku nieruchomości z kilkudziesięcioletnim stażem mogą się one okazać bardzo wysokie. Za co za tym idzie całkowity koszt kupna takiego mieszkania będzie wiele wyższy, niż cena jaką zapłaciliście za samą nieruchomość.

 

W tym przypadku zdecydowaną przewagę ma rynek pierwotny. Nowoczesne osiedla to nie tylko niskie koszty eksploatacji. Warto chociażby wspomnieć o tym, że w czasie ich projektowania, a następnie budowy wykorzystane są rozwiązania obniżające potrzeby mieszkańców związane z wykorzystywaniem prądu. Lub wręcz część osiedla i budynki korzystają z odnawialnych źródeł energii.

 

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem nowego mieszkania w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Dostępni jesteśmy również w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 ( budynek Skyres). Od poniedziałku do piątku (9-17).

Artykuły

Jak odświeżyć mieszkanie? Przydatne wskazówki
środa, 6 lipca 2022

Jak odświeżyć mieszkanie? Przydatne wskazówki

Ciekawe i przydatne porady związane z odświeżaniem mieszkania. Malowanie, nowy styl aranżacji itd.
W jaki sposób wybrać lokalizację mieszkania?
niedziela, 3 lipca 2022

W jaki sposób wybrać lokalizację mieszkania?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat wyboru atrakcyjnej lokalizacji mieszkania. Porady, wskazówki.
Dlaczego warto wybrać nowoczesne budownictwo?
czwartek, 30 czerwca 2022

Dlaczego warto wybrać nowoczesne budownictwo?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat nowego budownictwa. Czym charakteryzuje się rynek pierwotny.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Czym kierować się przy wyborze mieszkania?
Ocena 4.81/5 na podstawie 22 Opinii.