Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie? Praktyczne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 24 lutego 2021

Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie? Praktyczne wskazówki

Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie? Praktyczne wskazówki

Zaprojektowanie funkcjonalnej i cieszącej oko przestrzeni to duże wyzwanie. Nie tylko dla osób, które jeszcze tego nie robiły. Pytanie jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie, jest jednym z najczęściej zadawanych na różnego rodzaju grupach i forach. Poniżej znajdziecie wiele praktycznych wskazówek.

 

Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie – najważniejsze zasady

 

Zaczniemy od absolutnej podstawy. Zasad, którymi należy się kierować przy urządzaniu mieszkania. Tak naprawdę wszystko co pojawi się w poniższym poradniku jest powiązane lub wręcz wprost wynika z tych kilku ważnych reguł. Zasady dotyczą każdego pomieszczenia. Nieważne, czy urządzacie pokój dzienny, czy jesteście właśnie w trakcie aranżacji przytulnej sypialni. Nawet przedpokój – miejsce zwykle traktowane po macoszemu – również wymaga przestrzegania konkretnych prawideł.

 

Są trzy główne zasady aranżacji wnętrz. Mieszkanie powinno być urządzane w sposób funkcjonalny, bezpieczny i praktyczny. Niezależnie od tego czy tworzycie przestrzeń wyłącznie dla siebie, czy dla całej rodziny. Oczywiście w przypadku obecności w domu małych dzieci szczególnego znaczenia nabiera kwestia bezpieczeństwa.

 

Mieszkanie musi być dostosowane do Waszych potrzeb i stylu życia. Jednym z częściej podawanych przykładów jest singiel i lodówka. Jeśli mieszkacie sami i raczej „stołujecie się” na mieście, to zakup dużego modelu tego urządzenia jest niepraktyczny. I przede wszystkim niedostosowany do Waszych potrzeb i stylu życia.

 

Aranżacją mieszkania – na co zwrócić uwagę?

 

Urządzanie swojego pierwszego mieszkania, jak i kolejne zmiany wystroju nie obędą się bez projektu, a szerzej planu kolejnych prac. Ten ostatni nie dość, że ułatwi cały proces, to pozwoli również – w pewnym przybliżeniu – ocenić czas i koszt przygotowania aranżacji mieszkania.

 

Przygotowanie projektu można zlecić firmie lub osobie, która się tym zajmuje. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to samemu. Chociaż w przypadku urządzania pierwszego mieszkania przestrzegamy przed zbytnią wiarą we własne możliwości. Jeśli oczywiście do tej pory nie mieliście żadnego doświadczenia.

 

Jak zostało wspomniane wyżej, mieszkanie powinno być urządzone zgodnie z Waszą wizją i potrzebami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z gotowych rozwiązań w postaci stylów aranżacji wnętrz. Przestrzegamy natomiast przed kopiowaniem aranżacji z katalogów. Nawet, jeśli zachwycają one Wasze oczy. Najczęściej rzeczywistość bywa bardzo brutalna i elementy doskonale pasujące do katalogowego wystroju w naszej przestrzeni okazują się być zupełnie niepraktyczne. Wnętrze skopiowane z katalogu okazuje się kompletnie niefunkcjonalne oraz nie spełniające zasad bezpieczeństwa. A jakby tego było mało, to w rzeczywistości wygląd aranżacji odbiega od zdjęcia z katalogu.

 

Urządzając swoje pierwsze mieszkanie powinniście zwrócić też baczną uwagę na jakość materiałów. I to zarówno tych użytych do wykończenia (np. podłogi, ściany), jak i tych z których zrobione są między innymi meble. I na tym aspekcie naprawdę nie warto oszczędzać. Za przykład posłuży tutaj podłoga w kuchni. Załóżmy, że decydujecie się na jedno z najpopularniejszych rozwiązań, czyli płytki. Jeśli kupicie te najtańsze – przy okazji nie zwracając kompletnie uwagi na parametry – to bardzo szybko może się okazać, że trzeba je będzie wymienić po upływie nawet kilku miesięcy. A to oznacza dodatkowe koszty. Przy wyborze płytek do kuchni na podłogę trzeba wziąć pod uwagę klasę ścieralności, nasiąkliwość i antypoślizgowość. Te parametry mają największe znaczenie w tej części naszego domu.

 

Pomysły do małego mieszkania

 

Kawalerki popularne wśród młodych osób mają – co oczywiste – swoje ograniczenia. Urządzenie małego mieszkania może, zwłaszcza, jeśli robicie to pierwszy raz, sprawić pewne problemy. Przede wszystkim przyda się kreatywność, tak aby do maksimum wykorzystać dostępną powierzchnię.

 

W małych mieszkaniach świetnie sprawdzają się meble o kilku funkcjach. Jednym z częściej podawanych w tym kontekście przykładów jest łóżko, które jednocześnie spełnia rolę biblioteczki. Mobilne meble w kawalerce to kolejny dobry pomysł. Łatwość ich przesuwania i przenoszenia to duża zaleta. Jednocześnie dzięki temu pewna część kawalerki może spełniać kilka funkcji.

 

W małym mieszkaniu, jeśli zachodzi taka potrzeba, możecie również urządzić miejsce do pracy. Trzymając się wspomnianych wyżej zasad aranżacji wnętrz. Oczywiście praca z domu daje możliwość umieszczenia swojego „miejsca dowodzenia” na łóżku. Z funkcjonalnością i praktycznością na dłuższą metę nie ma to jednak nic wspólnego. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie miejsca do pracy. Biurko i krzesło mogą być w kawalerce luksusem. Dlatego często proponowanym rozwiązaniem są wysuwane blaty. Mamy więc miejsce do pracy i jednocześnie poza nią pustą przestrzeń.

 

Odrębną kwestię przy urządzaniu małego mieszkania jest jego optyczne powiększanie. Przede wszystkim wybierajcie oszczędne style aranżacji. Na przykład minimalistyczny lub skandynawski. Oparte o najbardziej potrzebne meble i sprzęt do codziennego życia. Jednocześnie pozbawione zbędnych dodatków. Istnieją też pewne tricki, które często poleca się przy niewielkiej przestrzeni. Malowanie ścian jasnymi kolorami i umieszczanie luster w specyficznych miejscach, aby optycznie powiększyć pomieszczenie.

 

Jak urządzić mieszkanie do 50 metrów?

 

W tym wypadku możliwe, że będzie to przestrzeń życiowa dla więcej niż jednej osoby. I to trzeba będzie wziąć pod uwagę w trakcie tworzenia projektu. Jeśli właśnie kupiliście mieszkanie o takim metrażu i będziecie je urządzać po raz pierwszy, warto skonsultować swoje pomysły. Na małej przestrzeni – zwłaszcza, jeśli brakuje Wam doświadczenia – łatwo o błędy.

 

Zastanawiając się nad urządzeniem takiego mieszkania warto przywołać cel jaki ma przyświecać aranżacji. I znowu za przykład posłuży osoba pracująca w domu. W tym wypadku cel skupia się na dwóch kwestiach. Przede wszystkim wygodne i funkcjonalne miejsce do pracy. Druga sprawa to kuchnia. Chyba, że nie gotujecie za często, wtedy drugim istotnym miejscem będzie sypialnia. I wokół tych dwóch części mieszkania możecie zbudować projekt mieszkania.

 

Przy metrażu do 50 metrów trzeba będzie godzić się na pewne kompromisy. Chociaż rzadziej niż w 30-metrowej kawalerce. Natomiast podobnie jak w tym ostatnim przypadku warto wybierać meble o kilku funkcjach. Możliwe, że będzie je trzeba przygotować na zamówienie. Natomiast obecnie raczej nie ma problemu z kupieniem mebli i sprzętu AGD o „specjalnych wymiarach” do małych mieszkań. Jednym z przykład jest pralka ładowana od góry. Specyficzny model o niewielkich wymiarach, który zmieści się w małej łazience. I może być wykorzystywany nie tylko przez jedną osobę.

 

W małych mieszkaniach często poszczególne strefy (jadalna, relaksu itd.) są wyznaczane w sposób sztuczny. Mamy tutaj na myśli między innymi meble, które ustawiane są na ich granicach. Ażurowe lub przeszklone ściany – to kolejne często polecane rozwiązania. Takie strefy warto w swoim mieszkaniu wyznaczyć. Wpływa to bowiem na komfort codziennego życia. A ten ostatni jest głównym aspektem jakim powinniście kierować się przy urządzaniu – nie tylko pierwszego – mieszkania.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie? Praktyczne wskazówki
Ocena 4.90/5 na podstawie 70 Opinii.