Jak zaprojektować salon? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 19 stycznia 2018

Projektowanie salonu – praktyczne porady

Projektowanie salonu – praktyczne porady

To jedno z większych wyzwań jakie stoją przed nami w mieszkaniu. Musimy pamiętać między innymi o tym, że salon jest miejscem reprezentacyjnym.

 

Generalnie zwykle to właśnie w tym pomieszczeniu ustawiamy najbardziej eleganckie meble. Dotyczy to również przeróżnego rodzaju dodatków. Od tych bardziej praktycznych jak lampy po niej mniej, ale za to z wartością sentymentalną. To również zwykle w salonie stawiamy – często drogi – sprzęt RTV.

 

Przede wszystkim – zachowajmy balans

 

Chociaż salon ma pełnić funkcję reprezentacyjną, a więc co za tym idziemy wybieramy w tym wypadku droższe rozwiązania, to nie powinno się to odbić na pozostałych pomieszczeniach. Nie możemy być między nimi zbyt dużych dysproporcji.

 

Pewne wytyczne w kwestii urządzaniu salonu daje nam wybór konkretnego stylu aranżacji. Oczywiście nie jesteśmy zmuszeni do kopiowania każdego rozwiązania. Jeśli jednak decydujemy się na jakiś konkretny styl, to pewne cechy – możemy je określić mianem charakterystycznych – zapewne uwzględnimy. Wybór jest oczywiście zależny od naszych preferencji.

 

Jedna z możliwości to styl skandynawski. Zwolennicy takiego sposobu aranżowania podkreślają, że sprawdzi się on zarówno w przypadku niewielkiego, jak i dużego salonu. To pomieszczenie może mieć dzięki takiemu wyborowi bardzo spokojny, stonowany charakter. Idealnie więc będzie nadawał do złapania chwili oddechu. Dodatkowo styl skandynawski zapewnia funkcjonalność. Można zdecydować się na połączenie bieli i czerni.

 

Innym rozwiązaniem może być wybór stylu prowansalskiego. Chociaż wykorzystuje się go przede wszystkim w domach, to można też znaleźć pomysły na zaaranżowanie w taki sposób mieszkania w bloku. Styl ten kojarzy się z latem i naturą. Salon w tym przypadku może być miejscem, gdzie zebrane będzie wiele rzeczy (dodatków). To na pewno nie jest dobry wybór dla osób, które cenią sobie przestrzeń i niewielką ilość przedmiotów. Oczywiście to nie są jedyne możliwości urządzania mieszkania. O innych przeczytacie w tekście „Style aranżacji wnętrz – przegląd (część 2)”.

 

Przy aranżowaniu salonu wybieramy droższe materiały wykończeniowe. To zwykle właśnie w tym pomieszczeniu pojawiają się posadzki z kamienia, czy zaprojektowane specjalnie sufity. W przypadku zakupu nowego mieszkania (takich jak ta kawalerka w powstającym bloku na Osiedlu Skyres) problem wykończenia może rozwiązać się sam. Istnieje możliwość wyboru standardu tegoż. W przypadku Developres jest to aż 5 opcji. Od stanu deweloperskiego po pakiet złoty. Ten ostatni to wybór dla osób, które cenią pewien szyk, elegancję jak również bardzo dużą trwałość materiałów.

 

Przestrzeń jest najważniejsza

 

Musimy mieć świadomość tego, że salon to miejsce w którym będzie spotykała się cała rodzina, ale też i tutaj będziemy przyjmowali gości. Dlatego już przy wyborze pomieszczenia trzeba spojrzeć na to pod kątem przestrzeni. Salon musi być na tyle duży bo pomieścić wszystkich domowników. Bierzemy też pod uwagę umeblowanie. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie miejsce, gdzie będzie można w miarę swobodnie obok siebie funkcjonować. Z drugiej strony jeśli nie mam zbyt wielu mebli, to nie ma sensu projektować zbyt dużego salonu, bo będzie „straszył” pustką. Jeśli zależy na powiększeniu przestrzeni pomieszczenia mamy kilka możliwości. Jedną z nich jest obniżenie podłogi o kilka centymetrów.

 

Koniecznie musimy wziąć pod uwagę rozplanowanie komunikacji. To między innymi przestrzeń ruchu. Składają się na nią najkrótsze drogi jakimi będziemy się poruszali.

 

Salon z kuchnią czy bez?

 

To kolejne pytanie, które przed nami stoi. Połączenie tych dwóch pomieszczeń optycznie powiększy salon. To rozwiązanie dla mniejszych mieszkań. Wiele osób ma dość tradycyjne podejście i oddziela kuchnię jako miejsce tradycyjnie „hałaśliwe i łatwo brudzące się”. Natomiast obecnie coraz chętniej łączy się te dwa pomieszczenia. W dużym stopniu z chęci integracji domowników. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie będziemy musieli zastanowić się nad m niedogodności związanych z kuchnią. Można ją na przykład wydzielić w aneksie.

 

Bardzo ważna jest też jeszcze jedna kwestia. Jeśli decydujemy się na salon z kuchnią to oba pomieszczenia muszą być spójne stylistycznie.

 

Zwróćmy uwagę na światło

 

Jest jedna podstawowa zasada w tej kwestii. W salonie powinno być jak najwięcej światła naturalnego. Najlepsza więc jest ekspozycja południowa. Posiadanie oświetlenia z trzech kierunków to idealne rozwiązanie. Okno po zachodniej stronie salonu to więcej naturalnego światła latem. Zimą taką funkcję pełni południowe. Salon powinien mieć duże okna. To daje efekt przestrzenny. Można się zdecydować na okna z niskimi parapetami. Sprawdzą się też tutaj doskonale drzwi tarasowe. Jeśli salon jest dwukondygnacyjny to istotne stają się okna połaciowe. Dodatkowo „doświetlają” to pomieszczenie.

 

Zatrzymajmy się na chwilę przy oświetleniu sztucznym. Na jakie lampy zdecydować się w przypadku salonu? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że w tym pomieszczeniu będziemy zapewne spędzać najwięcej czasu. Nie można więc wybrać rozwiązania, które nie spełni pewnych norm i wymagań. Dodatkowo w przypadku salonu trzeba wziąć pod uwagę kilka źródeł oświetlenia. Ważne jest też jego natężenie.

 

Potrzebne mogą się okazać lampy stojące. Sprawdzą się one w sytuacji, gdy nasz salon jest również miejscem w którym będziemy czytali. Jak wygląda sprawa w kwestii oświetlenia górnego? Jego wybór w pewnym stopniu jest zależny od wielkości salonu. Jeśli jest on przestronny, to możemy zdecydować się na żyrandol. Jeśli jednak salon nie jest zbyt duży, to dobrym rozwiązaniem będą reflektory halogenowe. Tak naprawdę jednak najważniejszą sprawą przy wyborze jego rodzaju, jest to by oświetlało ono salon w jak najpełniejszym stopniu.

 

Wróćmy jeszcze do lamp stojącym. Jedną z opcji przy ich wyborze, którą warto wziąć pod uwagę, jest model z możliwością regulowania natężenia światła. Istotną sprawą – chociaż nie stojącą na pierwszym miejscu – jakość wykonania i materiały z których są one zrobione. Co oczywiste wybieramy modele, które „nie rozpadną się” nam w trakcie użytkowania.

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Projektowanie salonu – praktyczne porady
Ocena 4.87/5 na podstawie 255 Opinii.