Z ostatniego tekstu możecie dowiedzieć się między innymi na co zwrócić uwagę przy urządzeniu mieszkania na sposób kolonialny. Jeśli żadna z opisanych tam sposobów aranżacji wnętrz do Was nie przemówił, to być może znajdziecie coś w drugiej części naszego przeglądu.
Styl eko
W tym wypadku najbardziej charakterystyczne jest czerpanie inspiracji z natury. Wnętrza w tym stylu zwykle są połączeniem pewnej prostoty i nowoczesnego designu. Ten sposób aranżacji zdobywa coraz większą popularność. Przede wszystkim na fali obecnego trendu „ na ekologię”. To styl przeznaczony dla osób, które przede wszystkim cenią sobie prostotę i przytulność. We wnętrzach aranżowanych w taki sposób często łączy się rzeczy drogimi z tanimi.
Podstawą inspiracji jest drewno. Funkcjonuje ono w domowej przestrzeni na różnych płaszczyznach (podłoga, meble, dodatki). Jeśli chodzi o kolory, to w stylu eko często stawia się na biel. Mogą to być również beże i szarości.
Zatrzymajmy się na chwilę przy drewnianej podłodze i pytaniu „jaki jej rodzaj wybrać?”. Co będzie najlepsze? Parkiet, panele, a może deski? Za wyborem takiego materiału stoi wiele zalet. Zwykle w ich kontekście wymienia się przede wszystkim to, że taka drewniana podłoga nie przyciąga kurzu. Do tego nadaje wnętrzu przytulnego charakteru. Rozwiązanie takie nie jest jednak pozbawione wad. Tutaj z kolei najczęściej podnoszona jest wysoka cena tego materiału. Drewno jest też bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Koniecznie trzeba zadbać o jego odpowiednią konserwację.
Jeśli decydujemy się na parkiet, to dość istotny jest sposób jego układania. W mniejszych pomieszczeniach wzór musi być „spokojny”. W większych (takim jak chociażby 26-metrowy pokój z aneksem kuchennym w mieszkaniu na Osiedlu Skyres) można pozwolić sobie na kilka rodzajów drewna. Tak jak i na łączenie wzorów.
Kolejna możliwość to panele. Po pierwsze niska cena. Po drugie łatwy montaż. W przypadku drewnianych paneli mamy trzy warstwy. Pierwsze dwie są nośne. Ta która jest najwyżej jest dekoracyjna. Obecnie panele łączone są bezklejowo. Przy pomocy zatrzasków. Jedną z częściej wymienianych zalet jest to, że panele można w zasadzie kłaść wszędzie. Przeszkodzą nie jest tutaj zniszczona powierzchnia. Jeśli chodzi o wady paneli to najczęściej wymienia się, że te laminowane są jedynie imitacją drewna.
Ostatnie wymienione, czyli podłoga z desek może się okazać bardzo kłopotliwa. Przede wszystkim jej montaż. Szczególnie dla osób, które nie miały z takim rodzajem podłogi wcześniej do czynienia. Już na etapie zakupu desek warto dokładnie je sprawdzić. Trzeba sobie również zdać sprawę z tego, że jest to bardzo kosztowne rozwiązanie.
Styl romantyczny
To sposób aranżacji, który stawia przede wszystkim na lekkość i subtelność. W takich wnętrzach bardzo łatwo o wyciszenie. Sprzyjają one relaksowi. Styl ten (jak również jedynie charakterystyczne dla niego elementy) cieszy się od wielu lat dużą popularność. Z drugiej strony to sposób aranżowania mieszkania w przypadku którego łatwo wpaść w pułapkę tandetnych dodatków.
W tematyce kolorów styl romantyczny stawia przede wszystkim na pastele. Może to być między innymi kość słoniowa i pudrowy róż. Ten sposób aranżowania wnętrz bardzo często określa się mianem kobiecego. Elementem, który jest „obowiązkowy”, są tekstylia. To między innymi poduszki, serwetki czy koronkowe wykończenia na oknach. Kolejnym istotnym elementem wystroju są kwiaty. „Żywe” jak i sztuczne. Często w mieszkaniach urządzanych w takim stylu pojawiają się elementy innych sposobów aranżowania (np. wiktoriańskiego). Istotna jest też duża liczba dodatków we wnętrzach.
Przed ciekawym wyzwaniem w przypadku tego stylu staniemy w momencie aranżowania łazienki. Chociażby w kwestii doboru koloru. Zwykle ze stylem romantycznym kojarzy się różowy. Nie jest to kolor, który jest w stanie „pogodzić” wszystkich domowników. Rozwiązaniem, które zdecydowanie bardziej przemówi do mieszkańców, jest beż. Może się on pojawić przede wszystkim pod postacią dodatków. W takiej łazience bardzo dobrze sprawdzą się płytki z motywami florystycznymi. Styl romantyczny stawia na wyraziste dodatki. W łazience również nie powinno ich zabraknąć.
Odrębną kwestię – niezależną od sposobu w jaki urządzamy to pomieszczenie – jest wybór między wanną a kabiną prysznicową. Jest on w dużym stopniu uzależniony od wielkości tego pomieszczenia. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście „Wanna czy prysznic – na co się zdecydować?”.
Wróćmy jeszcze na chwilę do płytek. Jeśli nie jesteśmy pewnych swoich umiejętności (a te warto poddać naprawdę surowej ocenie), to oddajmy ich położenie w ręce fachowców. Proces ten wymaga dbałości o pewne szczegóły. Istotną kwestią jest odpowiednie ułożenie płytek. Jednym z powodów jest uniknięcie sytuacji w której woda będzie się dostawać tam gdzie nie powinna. Istotne jest też to aby płytki nie pękały i nie odpadały. W przypadku ich kładzenia bardzo ważne jest też przygotowanie powierzchni pod nimi. Musi być ona równa. Pozbawiona luźnych elementów. Trzeba również pamiętać o tym, aby oczyścić ją z kurzu i brudu.
Styl nowoczesny
Jednym z charakterystycznych elementów jest prosta i geometryczne kształty. W tego typu wnętrzach nie ma miejsca dla zbędnych bibelotów. Styl ten stawia też na przestrzeń. Podłogi zwykle są gładkie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby były one wykończone na przykład cegłą. To styl stawiający na prostotę i minimalizm. Wracając jeszcze do kwestii przestrzeni, to poszczególne pomieszczenia aranżowane są w taki sposób, aby sprawiały wrażenie większych niż w rzeczywistości.
Meble są pozbawione zdobień. Mają one zwykle geometryczne proste kształty. Nie brakuje jednak mebli o zaskakujących formach. Nowoczesne wnętrza często „wykorzystują” takie materiały jak wspomniana cegła, beton i kamień.
Jeśli chodzi o kolory, to opisywany styl stawia przede wszystkim na biel, czerń i beż. We wnętrzach pojawia się również beż. Bazę można nieco urozmaicić. Robi się to jednak tylko na dodatkach. Modnym kolorem w tym stylu jest niebieski. Można też urozmaicić wnętrze zielenią. Styl nowoczesny ma wiele odmian. Jednym z nich jest urządzanie mieszkania w sposób minimalistyczny.