Poniższa lista jest przede wszystkim dla osób, które lubią i chcą mieszkać we wnętrzach w których zachowana jest spójność i pewna myśl przewodnia. Zapraszamy na przegląd najpopularniejszych sposobów urządzania wnętrz.
Styl Art Deco
To ceniony przez wiele osób sposób aranżacji wnętrz. Co go wyróżnia? Art Deco to styl w sztuce, który powstała jak odpowiedź na sztukę secesyjną i jej jedną z głównych cech, czyli brak pewnej dyscypliny przestrzennej. Nazwa pochodzi z języka francuskiego od słów „sztuka” i dekoracyjna”. Styl ten powstał w 1919 roku.
W jaki sposób wyglądają wnętrza? Przede wszystkim cechuje je bogactwo dekoracji. Nie jest to styl, który będzie dobrym rozwiązaniem do małych mieszkań. Po drugie – dobór materiałów. W przypadku styl Art Deco stawia się na ich wysoką jakość. Nierzadko bez względu na cenę. We wnętrzach pojawia się między innymi egzotyczne drewno, marmur, skóra i gładkie szkło.
Aranżując wnętrza w taki sposób nie powinniśmy zapominać o funkcjonalności, natomiast stawiamy przede wszystkim na wygląd. Meble w stylu Art Deco są solidne. Dominują raczej obłe kształty. Bardzo często do opisania tego sposobu aranżacji używa się przymiotnika „wytworny”. Styl ten jednocześnie dopuszcza pewną frywolność w urządzaniu wnętrz.
Dominują w nim jasne, ale „zdecydowane” kolory. Wnętrza pełne są motywów geometrycznych. Bardzo często osoby wybierające te sposób urządzania wnętrz szukają inspiracji na Dalekim Wschodzie.
Styl loftowy
Sprawdza się on przede wszystkim w sytuacji, gdy mamy dostęp do dużej powierzchni. Moda na ten styl zaczęła się w latach pięćdziesiątych w USA. To wtedy masowo powstawały w opuszczonych halach fabrycznych i magazynach przestrzenie mieszkanie i pracownie artystyczne.
Od kilku lat obserwujemy powrót tego stylu. W większych miastach bez trudu znajdziemy przestrzenie, które można kupić i zaaranżować w taki sposób. Moda na wybór takich miejsc ma też charakter praktyczny. Często lofty znajdują się w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach miasta.
Czym charakteryzuje się ten styl? Przede wszystkim swobodą i otwartością. W sposobie aranżacji takich przestrzeni uwzględnia się ich – zwykle – wcześniejsze fabryczne przeznaczenie. Cechą charakterystyczną dla tego stylu są widoczne materiały, które posłużyły do konstrukcji. Na przykład nieotynkowana betonowa ściana, która będzie dość istotnym elementem aranżacji wnętrza.
Dość ciekawym aspektem jest oświetlenie. Po pierwsze często kable i przewody są wyeksponowane. Z racji tego że lofty zwykle są bardzo wysokie, możemy postawić na długie żyrandole. Oświetlenie w dużym stopniu musi podkreślać charakter wnętrz. I warte je wcześniej dobrze przemyśleć. I koniecznie zapoznać się z parametrami opisującymi oświetlenie.
Meble a także dodatki muszą współgrać z charakterem wnętrz. W przypadku loftów nie musimy się martwić o przestrzeń. Natomiast nie oznacza to, że mamy ją zagracić.
Styl skandynawski – prostota w urządzaniu mieszkania
Jeśli opisujemy najpopularniejsze sposoby aranżowania wnętrz, to nie może go zabraknąć. Styl skandynawski sprawdzi się zarówno w sytuacji, gdy mamy niewielką powierzchnię, jak i w dużych mieszkaniach (np. w tym 79-metrowym na Osiedlu Paderewskiego Park w Rzeszowie).
Czym charakteryzuje się ten sposób urządzania mieszkań? Przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Styl nie lubi dużej ilości dodatków. Kolejnym elementem, który charakteryzuje wnętrza jest biel. Często łamana innymi kolorami. Mieszkania urządzane w stylów skandynawskim są jasne i widne.
Ten sposób „kocha” wszystko co naturalne. Znajdziemy w nim drewniane meble (często z sosny lub brzozy). Sporo w wnętrzach w stylu skandynawskim naturalnych tkanin (len, wełna). Kolejnym elementem charakterystycznym dla tego sposobu urządzania mieszkań jest handmade. To mogą być własnoręcznie wykonane dodatki, ale również większe elementy – takie jak chociażby meble.
Styl ten świetnie sprawdza się w kuchni. Dzięki niemu możemy stworzyć bezpieczną i przede wszystkim funkcjonalną przestrzeń. To niezwykle ważne, gdy mamy w w mieszkaniu małe dzieci. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo warto poznać pewne zasady.
W kuchni w stylu skandynawskim świetnie sprawdza się nie tylko drewno, ale również kamień. Jej wnętrze (podobnie jak innych pomieszczeń w naszym mieszkaniu) powinno być jasne. Unikamy firanek i ciężkich zasłon. Możemy zdecydować się na drewniane rolety.
Każde pomieszczenie w tak urządzanym mieszkaniu jest przyjazne i wygodne. Styl ten kojarzy się z pewną surowością. Zwykle ta ostatnia przełamywana jest rozsądnie dobranymi dodatkami. Zatrzymajmy się przy nich na chwilę. Styl skandynawski stawia na prostotę i oszczędność. To nie oznacza, że nie możemy zdecydować się na dodatki, które wzbogacą wnętrza. Powinny być one przede wszystkim wyraziste. Będą one „przełamywały” obecną - w zasadzie wszędzie – biel.
Istotnym elementem przy urządzaniu mieszkania w tym stylu jest światło. O tym naturalnym już wspomnieliśmy. Ale bardzo dużą wagę należy zwrócić na sztuczne oświetlenie. Powinno być go sporo. Lampy powinna charakteryzować prostota, pewna surowość. Nie mogą się one również zbytnio rzucać w oczy.