O czym pamiętać planując oświetlenie mieszkania - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 30 maja 2018

Oświetlenie w mieszkaniu – o czym trzeba wiedzieć? (cz. 1)

Oświetlenie w mieszkaniu – o czym trzeba wiedzieć? (cz. 1)

Jeśli w odpowiedni sposób je rozplanujemy, możemy między innymi wyeksponować te elementy naszego mieszkania, którymi chcemy się pochwalić. Oświetlenie ważne jest też dla naszego zdrowia. I nie chodzi tylko o wzrok.

 

Oświetlenie a samopoczucie

 

I od kwestii zdrowotnych zaczniemy. To w jaki sposób oświetlone jest mieszkanie ma istotny wpływ na wzrok, samopoczucie, a także naszą kreatywność i energię do działania. I tak na przykład światło dzienne reguluje nasz tryb funkcjonowania. Jego niedobór powoduje między innymi obniżenie nastroju.

 

W przypadku oświetlenia sztucznego możemy „regulować” jego wpływ na nas. Robi się to przy pomocy odpowiedniego doboru barwy i natężenia światła. Istotny jest również wskaźnik oddawania barw. Jeśli wybierzemy odpowiednie sztuczne oświetlenie w mieszkaniu, to nie tylko zadbamy o jego wystrój, ale pozytywnie wpłyniemy na nasze codzienne funkcjonowanie.

 

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę?

 

3 z nich zostały już wspomniane i od nich zaczniemy. Pierwszy z nich to barwa. W jaki sposób się ją określa? Przez podanie temperatury barwowej. Jest ona wyrażona w stopniach Kelvina. Przykładowo barwa w oświetleniu świeczki wynosi 1800 K. Żarówkowa - określana też jako bardzo ciepłobiała – 2800 K. Takie oświetlenie sprzyja relaksowi. Jeśli chcemy „zmusić” się do pracy, to w pokoju powinno być obecne oświetlenie o barwie 4600 K. Określane jest ono jako zimne.

 

Kolejny parametr to natężenie światła. Jego wartość jest podawana w luksach. Dobór do danego pomieszczenia zależny jest od tego co w nim będziemy robić. Jeśli w danym miejscu pokoju będziemy na przykład czytać, to zwykle proponowane natężenie światła mieści się między 300 a 500 lx. Pomieszczenie przeznaczone do pracy wymagającej od nas dużej precyzji to 1000 do 1500 luksów.

 

Ostatni z wymienionych parametrów to wskaźnik oddawania barw. Jest on wyrażany liczbą od zera do 100. Pierwsza z wymienionych oznacza światło monochromatyczne. Liczba 100 jest przypisana do światła białego. Współczynnik ten określa w jaki sposób postrzegana jest barwa oświetlonego przedmiotu. Przy jego podawaniu stosuje się skrót CRI. Dla przykładu żarówka to 100 CRI. Lampa ledowa 80 CRI. Mogą jednak wystąpić pewne różnice. Niektóre z lamp ledowych mają nawet 93 CRI.

 

Na jakie jeszcze parametry trzeba zwrócić uwagę? Jednym z nich jest strumień świetlny. Jego wielkość podawana jest w lumenach. To parametr, który przydaje się przy porównywaniu żarówek ze świetlówkami.

 

Wśród właściwości opisujących elektryczne źródło światła znajdują się jeszcze między innymi moc znamionowa, sprawność całkowita, skuteczność świetlna i napięcie znamionowe. To ostatnie jest wyrażane w voltach. Parametr określany jako sprawność całkowita, to stosunek rzeczywistej skuteczności świetlnej do teoretycznie największej.

 

Uzbrojeni w taką wiedzę będziemy mogli zabrać się do oświetlania naszego mieszkania. W następnej części tej mini – serii, będzie można się dowiedzieć między innymi jak powiększyć przy pomocy odpowiednio dobranych źródeł światła niewielkie mieszkanie.

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Oświetlenie w mieszkaniu – o czym trzeba wiedzieć? (cz. 1)
Ocena 4.94/5 na podstawie 154 Opinii.