Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Oświetlenie w mieszkaniu – o czym trzeba wiedzieć? (cz. 1)

Oświetlenie w mieszkaniu – o czym trzeba wiedzieć? (cz. 1)

Jeśli w odpowiedni sposób je rozplanujemy, możemy między innymi wyeksponować te elementy naszego mieszkania, którymi chcemy się pochwalić. Oświetlenie ważne jest też dla naszego zdrowia. I nie chodzi tylko o wzrok.

 

Oświetlenie a samopoczucie

 

I od kwestii zdrowotnych zaczniemy. To w jaki sposób oświetlone jest mieszkanie ma istotny wpływ na wzrok, samopoczucie, a także naszą kreatywność i energię do działania. I tak na przykład światło dzienne reguluje nasz tryb funkcjonowania. Jego niedobór powoduje między innymi obniżenie nastroju.

 

W przypadku oświetlenia sztucznego możemy „regulować” jego wpływ na nas. Robi się to przy pomocy odpowiedniego doboru barwy i natężenia światła. Istotny jest również wskaźnik oddawania barw. Jeśli wybierzemy odpowiednie sztuczne oświetlenie w mieszkaniu, to nie tylko zadbamy o jego wystrój, ale pozytywnie wpłyniemy na nasze codzienne funkcjonowanie.

 

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę?

 

3 z nich zostały już wspomniane i od nich zaczniemy. Pierwszy z nich to barwa. W jaki sposób się ją określa? Przez podanie temperatury barwowej. Jest ona wyrażona w stopniach Kelvina. Przykładowo barwa w oświetleniu świeczki wynosi 1800 K. Żarówkowa - określana też jako bardzo ciepłobiała – 2800 K. Takie oświetlenie sprzyja relaksowi. Jeśli chcemy „zmusić” się do pracy, to w pokoju powinno być obecne oświetlenie o barwie 4600 K. Określane jest ono jako zimne.

 

Kolejny parametr to natężenie światła. Jego wartość jest podawana w luksach. Dobór do danego pomieszczenia zależny jest od tego co w nim będziemy robić. Jeśli w danym miejscu pokoju będziemy na przykład czytać, to zwykle proponowane natężenie światła mieści się między 300 a 500 lx. Pomieszczenie przeznaczone do pracy wymagającej od nas dużej precyzji to 1000 do 1500 luksów.

 

Ostatni z wymienionych parametrów to wskaźnik oddawania barw. Jest on wyrażany liczbą od zera do 100. Pierwsza z wymienionych oznacza światło monochromatyczne. Liczba 100 jest przypisana do światła białego. Współczynnik ten określa w jaki sposób postrzegana jest barwa oświetlonego przedmiotu. Przy jego podawaniu stosuje się skrót CRI. Dla przykładu żarówka to 100 CRI. Lampa ledowa 80 CRI. Mogą jednak wystąpić pewne różnice. Niektóre z lamp ledowych mają nawet 93 CRI.

 

Na jakie jeszcze parametry trzeba zwrócić uwagę? Jednym z nich jest strumień świetlny. Jego wielkość podawana jest w lumenach. To parametr, który przydaje się przy porównywaniu żarówek ze świetlówkami.

 

Wśród właściwości opisujących elektryczne źródło światła znajdują się jeszcze między innymi moc znamionowa, sprawność całkowita, skuteczność świetlna i napięcie znamionowe. To ostatnie jest wyrażane w voltach. Parametr określany jako sprawność całkowita, to stosunek rzeczywistej skuteczności świetlnej do teoretycznie największej.

 

Uzbrojeni w taką wiedzę będziemy mogli zabrać się do oświetlania naszego mieszkania. W następnej części tej mini – serii, będzie można się dowiedzieć między innymi jak powiększyć przy pomocy odpowiednio dobranych źródeł światła niewielkie mieszkanie.

 

Artykuły

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących
sobota, 20 lipca 2019

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących

Kilkanaście praktycznych porad dla osób, które urządzają swoje pierwsze mieszkanie. Dzięki nim stworzycie piękne wnętrza.
Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie
piątek, 19 lipca 2019

Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie

Baza informacji, która pozwoli znaleźć mieszkanie idealne dla siebie. Wskazówki i porady.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?
niedziela, 14 lipca 2019

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?

Praktyczne wskazówki, które uchronią przed problemami związanymi z zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba uważać, a czego (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Oświetlenie w mieszkaniu – o czym trzeba wiedzieć? (cz. 1)
Ocena 4.94/5 na podstawie 154 Opinii.