Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – najczęściej popełniane
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 18 lutego 2022

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – najczęściej popełniane błędy

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – najczęściej popełniane błędy

Ich znajomość pozwoli ustrzec się kosztownych wpadek, ale też zrozumieć cały proces. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem wymaga pewnej wiedzy. Poniżej znajdziecie wiele cennych wskazówek na ten temat.

 

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – nieznajomość najemców

 

A dokładniej rzecz biorąc ich wymagań, jak również potrzeb. Cały proces inwestycji w mieszkanie pod wynajem należy zacząć właśnie od takiego rozpoznania. Wybór jednej lub kilku grup potencjalnych najemców jest zdecydowanie bardziej trudny w kontekście znalezienia odpowiedniej lokalizacji i samego mieszkania, ale daje szansę na większe i przede wszystkim ciągłe zyski. Ilość chętnych na daną nieruchomość pozwoli Wam bowiem uniknąć przestojów. Na przykład wynikających z czasowego – wakacyjnego – braku studentów. A oni akurat nie zawsze zgadzają się na płacenie za wynajem (nawet jeśli jest to niższa kwota) w czasie kiedy nie mieszkają.

 

Nieznajomość wymagań i potrzeb najemców może skutkować sporymi kosztami. Po pierwsze wynikającymi z tego, że będzie trzeba takie mieszkanie pod wynajem ponownie zaaranżować. A być może również odświeżyć poprzez generalny remont. Drugą kwestią to sytuacja w której Wasza inwestycja będzie stała pusta w skutek braku zainteresowanych. I będzie generowała koszty.

 

Brak rozeznania lokalizacji mieszkania pod wynajem

 

To kolejny możliwy błąd, który spowoduje, że będziecie mogli zapomnieć o zyskach z takiego rodzaju inwestycji. Brak rozeznania lokalizacji mieszkania pod wynajem można rozumieć na kilka sposobów. Po pierwsze – bardzo poważny błąd – niezaznajomienie się z tym co oferuje dane miasto. W kontekście rynku nieruchomości. Najlepszych lokalizacji. Tego w jaki sposób są one skomunikowane z pozostałymi częściami miasta. Jak wygląda rynek pierwotny? Jakie daje możliwości jeśli chodzi o wybór lokalizacji? To pytanie na które warto sobie odpowiedzieć.

 

Kolejny sposób w jaki można rozumieć brak rozeznania lokalizacji określimy jako „skala mikro”. Tego jak wygląda najbliższa okolicy Waszej potencjalnej inwestycji. I znowu – należy na to spojrzeć z perspektywy potencjalnych najemców. Są trzy podstawowe grupy osób zainteresowanych mieszkań pod wynajem. Największa z nich to oczywiście studenci. Następnie w kolejności: młode osoby rozpoczynające dorosłe życie zawodowe i rodzice z małymi dziećmi. Każda z wymienionych grup ma swoje indywidualne wymagania. Jest jednak zestaw pewnych ogólnych cech najbliższej okolicy nieruchomości, które powinno być spełnione.

 

Atrakcyjna lokalizacja mieszkania pod wynajem to:

 

  • rozwinięte zaplecze handlowo – usługowe,

  • rozwiązania wpływające na bezpieczeństwo,

  • dostęp do terenów rekreacyjnych i zielonych,

  • apteka, ośrodek zdrowia,

  • niski poziom czynów o charakterze przestępczym.

 

Brak rozeznania może przykładowo spowodować, że zainwestujecie w okolicę w której ostatni z wymienionych czynników będzie bardzo wysoki. Owszem zwykle mieszkania w takim miejscu są tanie, ale ta pozorna oszczędność na nic Wam się nie zda. Trudno będzie znaleźć chętnych na zamieszkanie w lokalizacji owianej złą sławą.

 

Nieznajomość formalności związanych z kupnem mieszkania

 

To bardzo poważny błąd, który może wręcz „wysadzić” Waszą inwestycję w nieruchomość. Nie tylko pod wynajem długoterminowy. To problem, który w większym stopniu dotyczy rynku wtórnego. W przypadku nowoczesnych osiedli zakup mieszkania jest zdecydowanie bardziej przejrzysty pod kątem formalnym i prawnym.

 

Jeśli decydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku wtórnego, to koniecznie powinniście poznać wszelkie aspekty – dotyczące takiego procesu – tak, aby przygotować się na ewentualne niespodzianki. Jedną z nich może być nabycie nieruchomości z lokatorem mającym prawo mieszkać w niej aż do śmierci. To popularne w ostatnich latach rozwiązanie. Seniorzy mający problemy finansowe sprzedają swoje mieszkania z zachowaniem wspomnianego prawa do życia w nim.

 

Co może ustrzec Was jako inwestorów przed taką sytuacją? Koniecznie w czasie pierwszej rozmowy ze sprzedającym takie mieszkanie powinniście poruszyć tę kwestię. To oczywiście nie wszystko. Tym bardziej, że w przypadku inwestycji w nieruchomość, powinna Was obowiązywać zasada ograniczonego zaufania. Istotne informacje na temat danego mieszkania z rynku wtórnego znajdziecie w księdze wieczystej. Jeśli posiada ono takową. W przypadki braku księgi warto bardzo poważne zastanowić się nad zakupem takiego mieszkania.

 

Co znajduje się w tym dokumencie? Jest on podzielony na cztery części. To między innymi informacje dotyczące adresu i przeznaczenia danej nieruchomości. To właśnie w księdze wieczystej są zapisane prawa osób trzecich do danego lokalu. Warto też – przed podjęciem decyzji o zainwestowanie w wdanej mieszkanie z rynku wtórnego zapoznać się dokładnie z czwartym działem tego dokumentu. Znajdują się w nim zapisy dotyczące zadłużenia nieruchomości. Mamy tutaj na myśli hipotekę. W takiej sytuacji prawo do takiego lokalu posiada zwykle bank.

 

A jeśli jesteśmy przy zadłużeniu, to zanim zdecydujecie na kupno mieszkania, koniecznie sprawdźcie, czy nie ma ono jakiś nieuregulowanych spraw wobec spółdzielni czy wspólnoty. Przydadzą się też informacje na temat rachunków za media. Nie muszą to być wysokie długi, ale po co je płacić za kogoś?

 

Jeśli jesteście zainteresowani inwestycją w mieszkanie pod wynajem z rynku pierwotnego w Rzeszowie zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy także dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18. W swojej ofercie mamy niezwykle atrakcyjne lokalizacje, takie jak Skyres i Bella Dolina.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – najczęściej popełniane błędy
Ocena 4.96/5 na podstawie 89 Opinii.