Inwestycja w mieszkanie pod wynajem z rynku pierwotnego
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 6 lutego 2022

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem z rynku pierwotnego

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem z rynku pierwotnego

To coraz popularniejsza forma lokowania oszczędności i zarabiania na nich. Poniżej znajdziecie najważniejsze kwestie związane z inwestycją w mieszkanie pod wynajem z rynku pierwotnego. Podstawy, które powinniście znać, zanim zdecydujecie się na taki krok.

 

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – czy to dobry pomysł?

 

To jedna z form inwestowania w nieruchomości. Wymieniana jest jako ta na której powinni skupić się początkujący. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem długoterminowy jest bezpieczną lokatą oszczędności. Wymaga oczywiście poświęcenia czasu, ale zdecydowanie mniej niż chociażby najem krótkoterminowy. Ten ostatni popularny jest przede wszystkim w rejonach o charakterze turystycznym.

 

Oczywiście inwestycja w mieszkanie pod wynajem wymaga odpowiedniego przygotowania a także pewnej wiedzy. Zasada jest dość prosta. Im więcej czasu poświęcicie na ten pierwszy aspekt, jak również zdobycie informacji (chociażby o rynku nieruchomości w danym mieście), tym bardziej bezpieczna będzie Wasza inwestycja. Jednocześnie rośnie szansa na wysokie zyski. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem to dobry pomysł. Zwłaszcza teraz – w 2022 roku. Rynek najmu po czasowej „zapaści” spowodowanej między innymi trybem zdalnej nauki w czasie pandemii Koronawirusa wrócił już do pełnej formy.

 

Dlaczego warto wybrać rynek pierwotny?

 

Jeśli studiowaliście lub po prostu mieliście okazję wynajmować mieszkanie kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, to na pewno trafiliście na dom z koszmaru. Stare mieszkanie z odrapanymi ścianami, grzybem i rozpadającymi się meblami. To było swoistego rodzaju standard na rynku najmu. Studenci, którzy są największą grupą wynajmująca mieszkania nie mieli wtedy z tym problemu. Istotne było to, żeby było wszędzie blisko i nie kapało na głowę. A przynajmniej nie zawsze.

 

Od tego czasu jednak mocno zmieniły się wymogi. Nie tylko studentów, ale tak naprawdę każdej grupy potencjalnych najemców. Od paru lat zauważalny jest trend dotyczący wyboru mieszkań pod wynajem z rynku pierwotnego. Charakteryzuje je wysoki standard i szeroki dostęp lokalizacji.

 

I między innymi z tego powodu warto rozważyć zakup nowego mieszkania. Celem wynajmowania go. Dlaczego warto wybrać na mieszkanie pod wynajem właśnie rynek pierwotny? Wspomnieliśmy o lokalizacjach. Te na przestrzeni ostatnich lat znacznie się „rozrosły”. Nowoczesne budownictwo kojarzone było przede wszystkim z przedmieściami. Wiele w tej materii się zmieniło. Rynek pierwotny znajdziecie obecnie w centrach miast. Jak również w pewnej – niedalekiej – odległości od niego. Wiele w tej materii – co powtarzamy do znudzenia – zależy od oczywiście od miasta. I tak na przykład w Rzeszowie bez trudu znajdziecie takie osiedla położone blisko centrum (chociażby Skyres położony między ulicą Warszawską i Lubelską).

 

Rynek pierwotny warto również wybrać ze względu na wysoki standard. Nie chodzi nam jedynie o same mieszkania. Również osiedla powstają przy zastosowaniu nowoczesnych technologii i oparte są o rozwiązania mające wpływ na jakość życia mieszkańców. Inwestycja w nieruchomość z rynku pierwotnego pod wynajem, kiedy zdecydujecie się z tego ostatniego zrezygnować, daje szansę na sprzedanie takiego mieszkania z zyskiem. To kolejna zaleta takiego wyboru.

 

Co sprawdzić przed inwestycją w mieszkanie pod wynajem z rynku pierwotnego?

 

To pytanie otwarte i można by się skupić na co najmniej kilku aspektach. Na pewno trzeba sprawdzić rynek najmu w danym mieście. Jak wygląda dostęp do samych mieszkań z rynku pierwotnego. Samo miasto również należy poddać lustracji. Jakie ma perspektywy rozwoju? Czy jest to miasto do którego ściągają ludzie z całego regionu, czy jednak uciekają z nie? To tylko dwa z szeregu pytań jakie należy sobie zadać.

 

My jednak skupimy się tutaj na sprawdzeniu dewelopera. Oczywiście, że w ciągu ostatnich lat, bardzo dużo zrobiono - w kwestiach prawnych – w celu zabezpieczenia kupujących mieszkania z rynku pierwotnego. Mamy tutaj na myśli tzw. ustawę deweloperską. Reguluje ona kontakty między firmą budującą mieszkania a nabywcą. Wprowadza zabezpieczenia środków finansowych tego ostatniego itd.

 

Nie oznacza to jednak, że sami przed podjęciem decyzji o inwestycji w mieszkanie z rynku pierwotnego nie powinniście sprawdzić dewelopera. Co należy zrobić? Na pewno trzeba zajrzeć do Krajowego Rejestru Długów. Kolejnym bardzo ważnym źródłem informacji jest baza Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

 

To wciąż nie wszystko. Wiele na temat dewelopera i jego wiarygodności powiem Wam historia firmy. To jak wyglądały wcześniejsze realizacje. Czy zostały przeprowadzone zgodnie z planem? Czy jednak pojawiały się jakieś opóźnienia. Na pewno lepszym wyborem są deweloperzy, którzy mają za sobą już kilka udanych realizacji. Ważnym źródłem informacji będzie strona internetowa takiej firmy. Muszą się tam znaleźć konkretne dane, które dają Wam szansę poznać takiego dewelopera.

 

Ostatnim ale nie najmniej ważnym źródłem będzie prospekt informacji dotyczący konkretnego przedsięwzięcia. Otrzymacie go od dewelopera. Znajdziecie wiele przydatnych danych. Co istotne musicie otrzymać taki prospekt informacyjny. Wynika to ze wspominanej wyżej ustawy deweloperskiej. Dowiecie się z niego między innymi tego jak wygląda harmonogram realizacji projektu, standardy wykończenia mieszkań, a także ceny tych ostatnich. Jeszcze jedna kwestia na koniec. Warto przed zainwestowaniem w mieszkanie z rynku pierwotnej w konkretnej lokalizacji sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego.

 

Jeśli chcecie kupić nowoczesne mieszkanie celem jego wynajmu w Rzeszowie, zapraszamy do kontaktu z Nami.

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem z rynku pierwotnego
Ocena 4.72/5 na podstawie 57 Opinii.