Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Najważniejsze kwestie
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 10 lutego 2022

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Najważniejsze kwestie

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Najważniejsze kwestie

W ostatnich latach nowoczesne osiedla osiągnęły ogromną popularność wśród nabywców nieruchomości. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest nieco mniej skomplikowany niż lokalu po właścicielu. Trzeba jednak się do niego odpowiednio przygotować.

 

Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

 

Jedną z częściej podawanych zalet w porównaniu do nieruchomości, która miała już co najmniej jednego właściciela, jest możliwość zaprojektowania wnętrz i ich wykończenia. Wiele osób woli nowe mieszkanie. Takie z którym będzie się mogło zidentyfikować jako pierwszy i jedyny właściciel.

 

To oczywiście nie jest najważniejszy czynnik, który wpływa na zakup mieszkania właśnie z rynku pierwotnego. Nowe budownictwo to przede wszystkim rozwiązania wpływające na komfort i bezpieczeństwo. Dotyczą one nie tylko samych mieszkań, ale też okolicy i całego osiedla. Mamy tutaj na myśli między innymi takie sprawy jak oświetlenie, monitoring, czy progi zwalniające. To oczywiście tylko ułamek rozwiązań stosowanych na rynku pierwotnym.

 

Wybór tego ostatniego wiele osób motywuje też szerokim dostępem do lokalizacji. Ten z kolei może różnić się zależnie od miasta. Natomiast niezaprzeczalnym faktem jest to, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat znacząco zwiększyła się pula lokalizacji w których można kupić mieszkanie z rynku pierwotnego. To już nie tylko przedmieścia, ale również serce miasta. Miejsce, które chętnie wybierają młode osoby, rozpoczynające swoje dorosłe życie zawodowe.

 

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – od czego zacząć?

 

Zanim zaczniecie szukać miejsca w którym spędzicie najbliższe kilkadziesiąt lat życia trzeba określić potrzeby i możliwości finansowe. Te drugie nierzadko weryfikują możliwości jakie przyjdzie Wam rozważyć. Zacznijmy jednak od potrzeb. Tutaj przede wszystkim pod uwagę bierze się lokalizację w jakiej chcecie zamieszkać, a także pewne ogólne cechy mieszkania. Mamy tutaj na myśli między innymi metraż i ilość pomieszczeń. To także piętro i orientacja według stron świata. To można powiedzieć taki najbardziej ogólny opis mieszkania.

 

Kolejna to wspominane możliwości finansowe. Ile jesteście w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Pojawi się zapewne kwestia kredytu. To w zasadzie odrębna kwestia, która za chwilę się zajmiemy. Kiedy określicie potrzeby i możliwości finansowe można przejść do kolejnego kroku. To sprawdzenie jak wygląda rynek pierwotny w danym mieście. To właśnie w czasie tego kroku zaczniecie sprawdzać lokalizację i tworzyć listę mieszkań, które moglibyście kupić.

 

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

 

Niezależnie od tego czy decydujecie się na rynek pierwotny, czy jednak starsze budownictwo za pewne będziecie brali kredyt na zakup mieszkania. Zanim zaczniecie sprawdzać oferty banków, powinniście ocenić możliwość dostania pożyczki. Czyli sprawdzić swoją zdolność kredytów. Banki też oczywiście zrobią, zanim zdecydują o udzieleniu Wam pożyczki.

 

Jak wygląda sprawdzanie zdolności kredytowej? W przypadku banków jest ona podzielona na dwie analizy. Pierwszą z nich określa się mianem ilościowej. To w największym skrócie ocena Waszej sytuacji finansowej. Brane są pod uwagę między innymi uzyskiwane dochody i koszty utrzymania (czynsz, rachunki itp.). W obu przypadkach za miesiąc. Analiza finansowa to także Wasze obecne zadłużenie. To mogą być pożyczki, które aktualnie spłacacie. To również wysokość zadłużenia na karcie kredytowej. Drugi etap to analiza jakościowa. Można ją opisać jak sprawdzenie czy kredytobiorca będzie „skłonny” do wywiązania się z danego zobowiązania.

 

Analiza jakościowa zdolności kredytowej:

 

  • wiek, stan cywilny i liczba osób na utrzymaniu,

  • obecny status mieszkaniowy i majątkowy,

  • wykształcenie, zawód i staż pracy,

  • historia kredytowa.

 

Zanim w ogóle zdecydujecie się na pożyczkę w banku powinniście sprawdzić swoją historię w BIK. To Biuro Informacji Kredytowej. Dowiecie się tego w jaki sposób spłacaliście dotychczasowe pożyczki. Czy przypadkiem nie macie jakieś nieuregulowanej płatności. Warto to zweryfikować.

 

Czy zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest bezpieczny?

 

Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: tak. U niektórych osób pewną obawę wywołuje to, że wybierając rynek pierwotny zwykle kupuje się tzw. dziurę w ziemi. Budowa bloku na przykład została rozpoczęta, albo jeszcze nie wbito pierwszej łopaty.

 

Warto wiedzieć, że nabywca mieszkania z rynku pierwotnego jest bardzo dobrze chroniony przez prawo. To między innymi zasługa tzw. ustawy deweloperskiej. W ciągu ostatnich kilku lat doprecyzowano przepisy w niej zawarte, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo nabywcy. W ubiegłym roku – 20 maja 2021 – uchwalono nową ustawę deweloperską. Dostosowaną ją do obecnych warunków i zawarto w niej wspomniane doprecyzowania i też uzupełniono pewne luki.

 

Niezależnie od tego powinniście sprawdzić dewelopera od którego kupujecie mieszkanie. Przydatna będzie między innymi znajomość jego dotychczasowych realizacji. W jaki sposób przebiegały? Czy były jakieś opóźnienia? A także to z czego one wynikały. Preferowani są deweloperzy z pewną historią na rynku, a nie firny, które dopiero się na nim pojawiły. Ten pierwszy wybór jest zdecydowanie bardziej bezpieczny. Warto też zapoznać się z opiniami na temat danej firmy. Oczywiście z dużym dystansem należy podejść do tych zamieszczanych w internecie. Zwłaszcza, jeśli są anonimowe. Niezależnie od tego, czy wychwalają danego dewelopera, czy wypowiadają się w bardzo negatywnym tonie.

 

Jeśli szukacie mieszkania z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy również dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (Skyres).

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Najważniejsze kwestie
Ocena 4.83/5 na podstawie 124 Opinii.