Aranżacja łazienki – praktyczne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 6 października 2021

Aranżacja łazienki – praktyczne wskazówki

Aranżacja łazienki – praktyczne wskazówki

To obok kuchni najważniejsze pomieszczenie w naszych mieszkaniach. Aranżacja łazienki wymaga nie tylko precyzyjnego projektu. Poniżej znajdziecie praktyczne wskazówki, które usprawnią cały proces.

 

Aranżacja łazienki – zacznijcie od remontu

 

To miejsce w mieszkaniu, które szczególnie jest narażone na uszkodzenia. I to nie tylko te mechaniczne. Remontu w tym pomieszczeniu nie warto odkładać „na kiedyś”. Efektem tego będzie nie tylko, że koszt odświeżenia znacząco wzrośnie. Brak remontu to większe ryzyko niebezpiecznych sytuacji w czasie korzystania z łazienki. A warto mieć świadomość, że to pomieszczenie pod względem ilości wypadków plasuje się na drugim miejscu. Zaraz za kuchnią.

 

Czy remont łazienki można przeprowadzić samemu, czy konieczne będzie ekipa fachowców? To pytanie na którym warto się poważnie zastanowić. Jeśli nie posiadacie umiejętności związanych z poszczególnymi pracami, lepiej zawierzyć remont ekipie. Wbrew pozorom oszczędzicie na tym nie tylko czas, ale i pieniądze. Poprawki po nieumiejętnym remoncie potrafią być bardzo kosztowne.

 

Jak powinna wyglądać aranżacja łazienki?

 

Niezależnie od tego, czy dysponujecie sporym metrażem, czy niewielkim jedna zasada obowiązuje zawsze. Przy tworzeniu aranżacji łazienki dostępną powierzchnię należy wykorzystać w optymalny sposób. Warto też mieć świadomość, że poszczególne elementy wystroju potrzebują pewnej przestrzeni. Tak, aby korzystanie z nich nie było utrudnione. Mamy tutaj na myśli takie „szczegóły” jak dostęp do pralki, czy prysznica lub umywalki. Są to aspekty, które mogą urosnąć do problemów o ogromnym znaczeniu.

 

Wręcz obowiązkiem przy tworzeniu planu aranżacji łazienki jest pozostawienie wolnej przestrzeni przed umywalką, wanną lub prysznicem. Jeśli ma się to odbyć kosztem na przykład mniejszej szafki, to nie ma się nad czym zastanawiać. To wspomniane elementy mają kluczowe znaczenie w stworzeniu praktycznej, bezpiecznej, a przede wszystkim funkcjonalnej aranżacji łazienki.

 

Kolejną zasadą, którą warto się kierować jest spójność wystroju. Lepiej wybrać jeden styl aranżacji właśnie w łazience, niż próbować połączyć kilka. Zwykle to ostatnie na siłę. W łazience liczy się przede wszystkim wspominana już funkcjonalność. Szczególnie dotyczy to sytuacji w której nie dysponujecie dużą powierzchnią. Brak spójności może przytłoczyć to pomieszczenie. To przy niewielkim metrażu poważny błąd. Jeśli chodzi o wybór konkretnego stylu pozostawiamy go Wam. Natomiast lepiej sprawdzają się rozwiązania proste. Takie, które są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego i minimalistycznego.

 

Jakie płytki wybrać do łazienki?

 

To kolejne pytanie na które odpowiedzi szuka wiele osób po raz pierwszy urządzając łazienkę w swoim mieszkaniu. Wybierając płytki należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka parametrów. Na początek wielkość. Ma ona znaczenie nie tylko wizualne, ale przede wszystkim praktyczne. Większe płytki to lepsze rozwiązanie do niewielkiej łazienki.

 

Kolejna kwestia to materiał z jakich są one wykonane. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są płytki ceramiczne. Mogą być one gresowe (świetnie sprawdzają się na ścianie i podłodze), glazurowe i terakotowe. Te ostanie wykorzystuje się do wykończenia podłóg. Są jeszcze płytki cotto. One z kolei są polecane do ogrzewania podłogowego.

 

Kolorystyka i wzór to kolejny istotny parametr. Nie tylko ze względu na kwestię wyglądu łazienki. Źle dobrany kolor i wzór płytek potrafią na przykład przytłoczyć wnętrze. Z kolei odpowiedni wybór zaowocuje optycznych powiększeniem powierzchni łazienki.

 

Jeśli to pomieszczenie w Waszym mieszkaniu jest niewielkie, to dobrym rozwiązaniem będzie wybór jasnych i chłodnych barw. Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Płytki w łazience nie muszą znajdować się na całej jej powierzchni. Najlepiej umieścić je w miejscach, które są najbardziej podatne na zamoczenie. Odrębną kwestią jest też wysokość na której znajdą się ostatnie płytki. Jest to oczywiście kwestia indywidualna. Natomiast zwykle poleca się kłaść jest do 2/3 wysokości tego pomieszczenia.

 

Jak wybrać oświetlenie do łazienki?

 

Ostatnia niezwykle ważna kwestia w aranżacji łazienki. Ma ona wpływ zarówno na funkcjonalność tej części naszego mieszkania, ale również bezpieczeństwo. W łazience powinno się znaleźć co najmniej dwa źródła światła: główne i funkcyjne. Trzeci rodzaj to oświetlenie dekoracyjne.

 

Kolejna sprawa to moc. W przypadku łazienki oświetlenie ma przede wszystkim znaczenie praktyczne. Oczywiście przy jego pomocy tworzy się też „klimat”, ale to pierwsza kwestia jest ważniejsza. Jeśli łazienka ma być mocno oświetlona, to przy założeniu, że jej wielkość wynosi 6 metrów kwadratowych, to najlepsza będzie moc 150W. Jeśli dysponujecie większym metrażem tego pomieszczenia, to dobrze będzie wybrać żarówkę o mocy 250W.

 

Na koniec kwestia barwy. W łazience zdecydowanie najlepiej sprawdzi się ciepłe lub neutralne światło. Na pewno należy unikać barwy zimnej. Zakładamy przecież, że łazienka ma być przytulna i korzystanie z niej nie będzie przypominać wizyty w szpitalu. Główne światło powinno mieć barwę między 3500 a 4000K.

Artykuły

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?
poniedziałek, 18 października 2021

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Chcesz kupić używane mieszkanie? Sprawdź nasz poradnik, aby dowiedzieć się na co trzeba uważać.
Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne wskazówki
piątek, 15 października 2021

Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne wskazówki

Na co zwrócić szczególną uwagę przy inwestowaniu w mieszkania? Zajrzyj do naszego poradnika.
Wybór mieszkania – jak go dokonać?
wtorek, 12 października 2021

Wybór mieszkania – jak go dokonać?

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mieszkania. Jaki rynek wybrać? Dowiecie się tego z naszego poradnika.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Aranżacja łazienki – praktyczne wskazówki
Ocena 4.89/5 na podstawie 77 Opinii.