Aranżacja kuchni – praktyczne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 3 października 2021

Aranżacja kuchni – praktyczne wskazówki

Aranżacja kuchni – praktyczne wskazówki

To jedno z najbardziej istotnych pomieszczeń w naszych mieszkaniach. Dlatego też aranżacja kuchni będzie wymagała pewnego wysiłku. Aby cały proces ułatwić, przydadzą się Wam poniżej opisane wskazówki.

 

Aranżacja kuchni – od czego zacząć?

 

Jak w przypadku każdej części mieszkania na początek trzeba stworzyć projekt. Niezależnie od tego czy macie kuchnię zamkniętą (charakterystyczna dla domów z rynku wtórnego), czy otwartą – jak w nowoczesnym budownictwie. Projekt obejmuje nie tylko koncepcję tego jak to pomieszczenie będzie wyglądało. Kuchnia to miejsce gdzie przede wszystkim liczy się funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przygotowując projekt aranżacji te dwie zasady powinniście mieć na uwadze przez cały czas.

 

Aranżacja kuchni – wybór sprzętu AGD

 

Należy tego dokonać już w czasie przygotowania projektu wystroju tego pomieszczenia. Pierwsza decyzja przed jaką zostaniecie postawieni brzmi: sprzęt AGD do zabudowy czy jednak wolnostojący? Dopiero potem wybór będzie dotyczył lodówki, kuchenki, zmywarki (jeśli oczywiście będziecie chcieli mieć to urządzenie w swojej kuchni) i okapu.

 

Wybierając, a następnie projektując ustawienie poszczególnych elementów wystroju, powinniście mieć na uwadze strefy robocze. Generalnie aranżacja kuchni powinna być stworzona w taki sposób, aby w czasie korzystania z tego pomieszczenia nie trzeba się zbyt dużo się po nim poruszać. Mowa tutaj o strefach roboczych o których więcej będzie poniżej.

 

Wybór sprzętu AGD to też oczywiście aspekt parametrów jakimi się charakteryzuje. Mamy tutaj na myśli nie tylko klasę energetyczną, czy rodzaj płyty w przypadku kuchenki. To wiele drobnych rzeczy, które składają się na idealny dla Was sprzęt AGD. To między innymi dodatkowe funkcje lodówki czy kuchenki. Takie, które w Waszej kuchni będą niezbędne. Nie mam tutaj jednej koncepcji jaką należy się kierować. Może poza tym, że kupowanie sprzętu AGD najeżonego dodatkami nie ma żadnego sensu. To wydawanie pieniędzy na coś co pewnie nigdy nie będzie wykorzystywane.

 

Strefy robocze w kuchni

 

Jest ich pięć. Od odpowiedniego umiejscowienia każdej ze strefy roboczej zależy nie tylko funkcjonalność kuchni, ale także bezpieczeństwo korzystania z tego pomieszczenia. Warto mieć świadomość, że to właśnie w nim zdarza się najwięcej domowych wypadków.

 

Kuchnia dzieli się na:

  • strefę zapasów,
  • strefę przechowywania,
  • strefę zmywania,
  • strefę przygotowywania posiłków,
  • strefę gotowania.

Przy projektowaniu i umieszczaniu poszczególnych przestrzenie roboczych należy kierować się zasadą ergonomii. Ta mówi, aby poszczególne strefy umieszczać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli osoby, które będą korzystały z kuchni są praworęczne. I ta zasada obowiązuje zarówno na małym metrażu, jak i w dużych (na przykład otwartych na pozostałą część mieszkania) pomieszczeniach.

 

Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?

 

To kolejny bardzo istotny aspekt związany z aranżacją tego miejsca w naszych mieszkaniach. Oświetlenie w kuchni nabiera ogromnego znaczenia. Ma ono bowiem wpływ na bezpieczeństwo korzystania z tego pomieszczenia.

 

Oświetlenie w kuchni to trzy rodzaje punktów świetlnych. Pierwszy z nich określamy mianem „głównego”. To centralny punkt świetlny. Nie zawsze musi być to pojedyncza lampa. Kolejny typ określa się mianem zadaniowego. Swoje przeznaczenie znajdzie ono między innymi w strefie przygotowywania potraw. Pamiętajcie, że wiele razy przyjdzie Wam to robić wieczorem, albo wcześnie rano, kiedy za oknem wciąż będzie ciemno. Oświetlenie zadaniowe zwiększa bezpieczeństwo korzystania z kuchni.

 

Jeszcze jeden rodzaj, który może się pojawić w tym pomieszczeniu, ale nie musi. Mowa o oświetleniu dekoracyjnym. Warto zaznaczyć, że punkty świetlne o charakterze zadaniowym, może też wpływać na wygląd aranżacji. Podkreślać ją. Przykładowo lampki umieszczone nad wiszącymi półkami z jednej strony będzie miało rolę dekoracji, ale jednocześnie oświetli wnętrze. Dzięki temu łatwiej znajdziecie produkt, sprzęt który Was interesuje.

 

Wróćmy do oświetlenia głównego. Jak zostało wspomniane to może być jedna lampa, ale z powodzeniem sprawdzi się kilka punktów. Mamy tutaj na przykład na myśli oświetlenie LED.

 

Często stosowanym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo korzystania z kuchni jest umieszczenia punktów świetlnym pod wiszącymi szafkami. Te ostatnie mogą się znajdować nad strefą przygotowywania posiłków. Można wykorzystać wspomniane już oświetlenie LED. Często poleca się także kilka punktów świetlnych. W tym ostatnim wypadku istotne jest ich odpowiednie rozmieszczenie. Mamy tutaj odległość między nimi. Powinna ona wynosić między 40 a 60 centymetrów.

 

A jeśli jesteśmy przy oświetleniu w kuchni, to trzeba podnieść jeszcze jeden istotny aspekt. Mamy tutaj na myśli punkty elektryczne. Każdy ze sprzętów AGD powinien mieć swój. To sytuacja idealna, ale przede wszystkim praktyczne. Oczywiście można – jeśli zachodzi taka potrzeba – wykorzystać przedłużacze. Nie można również o rozmieszczeniu gniazd użytkowych. Czyli takich do których podłączycie chociażby mikser, czy blender. Urządzenia, które na czas wykorzystywania, będą wyciągane z szafek.

 

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Opisane powyżej wskazówki dotyczą zarówno aranżacji kuchni we własnym mieszkaniu, jak i tym pod wynajem. Inwestując w nieruchomość celem jest udostępnienia na przykład studentom warto przygotować funkcjonalne wnętrza.

 

Artykuły

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?
poniedziałek, 18 października 2021

Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Chcesz kupić używane mieszkanie? Sprawdź nasz poradnik, aby dowiedzieć się na co trzeba uważać.
Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne wskazówki
piątek, 15 października 2021

Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne wskazówki

Na co zwrócić szczególną uwagę przy inwestowaniu w mieszkania? Zajrzyj do naszego poradnika.
Wybór mieszkania – jak go dokonać?
wtorek, 12 października 2021

Wybór mieszkania – jak go dokonać?

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mieszkania. Jaki rynek wybrać? Dowiecie się tego z naszego poradnika.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Aranżacja kuchni – praktyczne wskazówki
Ocena 4.82/5 na podstawie 285 Opinii.