To jeden z najważniejszych sprzętów w naszym mieszkaniu. Kupowanie lodówki – wbrew pozorom - nie należy do najprostszych spraw. Poniższe praktyczne porady w dużym jednak stopniu ułatwią ten proces.
Kupujemy lodówkę – parę ważnych pytań
Od tego naprawdę powinniśmy rozpocząć cały proces. Zanim w ogóle zaczniemy przeglądać oferty sklepów ze sprzętem AGD. Po pierwsze odpowiedzmy sobie na pytanie „Jak dużą pojemność ma mieć nasza lodówka?”. Jeśli mieszkamy sami, a do tego często zdarza się nam „jeść na mieście”, to nie ma sensu wybierać zbyt „ogromnego” modelu. W przypadku rodziny z dziećmi spora pojemność lodówki nabiera oczywiście ogromnego znaczenia.
Warto też zastanowić w kontekście wyboru konkretnego modelu, jak wpasujemy ją w aranżację naszej kuchni. Biorąc pod uwagę między innymi to w którą stronę otwierają się jego drzwi. A także to czy to pomieszczenie będzie zrobione „pod zabudowę”. Lodówki najczęściej otwierają się na prawą stronę. Natomiast jeśli nasz pomysł na urządzenie tego pomieszczenia zakłada model „na lewą”, to też takowy znajdziemy.
Wracając jeszcze do kwestii kuchni pod zabudowę. To częściej wybierane rozwiązane. Jednak coraz więcej zwolenników mają lodówki wolnostojące. Co ważne – lepiej sprawdzają się one w większych kuchniach (takich w jak w tym 68-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Skyres). Model wolnostojący daje nam większą swobodę w urządzaniu tego pomieszczenia.
Aranżowanie kuchni to spore wyzwanie nie tylko oczywiście ze względu na wybór lodówki. W tym wypadku możemy skorzystać z gotowych rozwiązań (koniecznie sprawdźcie „W jakim stylu urządzić mieszkanie”). Chociaż nie warto też „ślepo” wprowadzać ich w naszych czterech ścianach.
Kolejna sprawą nad którą się powinniśmy zastanowić, to czy chcemy model z najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Taką „inteligentną” lodówkę. Wbrew pozorom nie jest to tak oczywisty wybór. Nie ma sensu – goniąc za technologicznymi nowinkami – kupować model „z bajerami”z których nie będziemy korzystać. Podobnie wygląda to w przypadku lodówki do mieszkania dla seniora. Dobrze, jeśli będzie miała pewne udogodnienia, ale nie ma sensu wybierać modelu z dużą ilością dodatkowych funkcji. Seniorom mogą się one po prostu nie przydać.
Kupujemy lodówkę – najważniejsze parametry
O pojemności już wspomnieliśmy. Jest ona wyrażana w litrach. To też jeden z najważniejszych parametrów opisujących lodówkę. Ma on ogromne znaczenie dla jej funkcjonalności. W internecie znajdziecie różne przeliczniki dotyczące potrzebnych litrów na jednego domownika. Dotyczą one nie tyko części chłodzącej, ale i zamrażalnika. Najczęściej pojawia się liczba 30 litrów na osobę w tej pierwszej części lodówki.
Jeśli decydujemy się na model z zamrażalnikiem, też bierzemy jego wielkość pod uwagę. W tym wypadku na każdą osobę w rodzinie powinniśmy założyć około 60 litrów.
Kolejnym niezwykle ważnym parametrów jest klasa energetyczna. Każda lodówka ma etykietę na której wymienione są najważniejsze informacje na jej temat. Znajduje się tam między innymi wspomniana klasa energetyczna. Oznaczona jest ona przy pomocy kolorowych pasków. Obecnie mamy modele od klasy A+++ do D. Ta pierwsze jest najbardziej energooszczędna. Natomiast warto mieć świadomość, że w obrębie klasy A występuję modele z różnym zapotrzebowaniem energetycznym.
Ważnym elementem lodówki jest zamrażarka. Nie chodzi tylko o jej pojemność, ale też umiejscowienie. Na rynku przeważają modele w których zamrażarka znajduje się na dole lodówki. Jeśli aranżujemy kuchnię dla seniora, warto rozważyć inne rozwiązanie. Zamrażarka w górnej części ułatwia osobie starszej korzystanie z pełni możliwości lodówki.
Obecność termostatów to kolejny element na który powinniśmy zwrócić uwagę. Starsze modele i te z niższą klasą zwykle posiadają jeden. Dwa termostaty to możliwość regulowania temperatury w poszczególnych częściach lodówki (a więc w zamrażarce i chłodzącej). Są też modele wyposażane w trzy tego typu elementy.
Warto zwrócić uwagę na pracę zamrażarki. Dzięki temu sprawdzamy jej wydajność. Ile produktów jest ona w stanie zamrozić w ciągu jednej doby. To istotna kwestia zwłaszcza w sytuacji, gdy zostaje nam sporo jedzenia, a nie chcemy go marnować.
Istotnym parametrem będzie też klasa zamrażania. Daje nam ona dwie informacje. Po pierwsze jaką minimalną temperaturę jest w stanie uzyskać zamrażarka. Parametr ten wskazuje również jak długo powinniśmy przechowywać w niej produkty. Przy najwyższej klasie temperatura wynosi ona -24 stopnie Celsjusza (chociaż są dostępne modele z jeszcze niższą). Oznacza to rok przechowywania produktów. Natomiast warto mieć świadomość, że niektórych z tych ostatnich tracą swoje walory zamrożone przez zbyt długi czas (na przykład zioła).
Kupując lodówkę powinniśmy też wziąć pod uwagę głośność jej pracy. Informację na ten temat również znajdziemy na wspominanej wcześniej etykiecie produktu. Głośność pracy lodówki ma przede wszystkim znaczenie w przypadku niewielkich mieszkań. Ale również kiedy kuchnia jest połączona z salonem. Coraz więcej modeli lodówek ma rozwiązania, które obniżają głośność pracy.