Mieszkanie dla seniora w Rzeszowie - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 7 stycznia 2018

Mieszkanie dla seniora – jak je urządzić?

Mieszkanie dla seniora – jak je urządzić?

Przede wszystkim musimy pomyśleć o tym jak ułatwić funkcjonowanie starszej osobie. Na co się zdecydować, czego lepiej unikać. Oto parę porad dla osób, które stoją przed wyzwaniem urządzenia mieszkania dla seniora.

 

Mniejsze czy większe?

 

To pierwsza decyzja jaką musimy podjąć. Z perspektywy seniora lepszym rozwiązaniem będzie wybór mniejszego mieszkania. Musimy mieć świadomość wyzwań jakie będą stały przed starszą osobą w przypadku dużej powierzchni. Oczywiście w miarę możliwości będziemy pomagali np. w sprzątaniu takiego mieszkania, ale nie zawsze będzie to możliwe. Kolejna sprawa przy zakupie, którą należy uwzględnić, to piętro. Najlepiej oczywiście będzie jak najniżej. Ułatwieniem jest oczywiście winda. Rozwiązaniem dobrym z perspektywy seniora jest niska zabudowa ( w Rzeszowie – Osiedle Zawisza).

 

Z drugiej strony również i wyższy budynek (oczywiście z windą) może się sprawdzić. W obu przypadkach warto przede wszystkim zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie. Każdy osoba ma oczywiście swoje indywidualne potrzeby, ale istnieją pewne ogólne cechy osiedla, które będą „przydatne” dla seniora.


Jedną z nich jest bliskość przychodni, szpitala i apteki. Na takim osiedlu powinny się również znajdować sklepy spożywcze. Niekoniecznie musi to być hipermarket. Wiele starszych osób zdecydowanie bardziej woli robić zakupy w niewielkich osiedlowych sklepach. Kolejna kwestia to bezpieczeństwo i spokój. Biorąc pod uwagę te dwie cechy zwykle wybór w przypadku mieszkania dla seniora pada na przedmieścia. To one są wymieniane jako bezpieczne i spokojnie. Nie zawsze jednak tak jest. Mieszkanie bliżej centrum również może leżeć w bezpiecznej okolicy. Do tego ma jeszcze jeden plus. To zwykle w centrach miast są najważniejsze urzędy.

 

W Rzeszowie takim miejscem jest Osiedle Bella Dolina. Nie leży ono w samym centrum. Ma za nim bardzo dobrze połączenie (transport publiczny). To osiedle na którym powstają zarówno budynki wysokie, jak i niska zabudowa. To teren bezpieczny (całodobowy monitoring). Seniorów może zainteresować to dwupokojowe mieszkanie.

 

Zwróć uwagę na łazienkę

 

W tym wypadku musimy spojrzeć na kwestię aranżacji w dłuższej perspektywie. Osoba starsza może w tej chwili nie mieć na przykład problemów z chodzeniem, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że się one pojawią. Dlatego też koniecznie zwracamy na uwagę na podłogę. Pod żadnym pozorem nie może być ona śliska. Kolejna sprawa to wysokość na jakiej znajdą się poszczególne sprzęty w łazience. Ważny jest też odpowiedni odstęp między nimi. Tak aby poruszanie się w łazience odbywało się swobodnie i komfortowo.

 

Generalnie jeśli urządzamy mieszkanie dla naszych dziadków lub rodziców, musimy mieć cały czas „z tyłu” głowy jedną bardzo ważną sprawę. Wraz z wiekiem zmieniają się nie tylko potrzeby, ale przede wszystkim możliwości. To co nam – nie sprawa żadnego problemu – dla seniora może być ogromnym wyzwaniem. Większe jest też ryzyko kontuzji. Nie tylko oczywiście w łazience, chociaż na to pomieszczenie warto zwrócić szczególną uwagę.

 

Jak urządzić sypialnię?

 

Najważniejszym elementem w tym pomieszczeniu jest łóżko. Po pierwsze musi być ono na odpowiedniej wysokości. Najlepsze rozwiązanie – na poziomie kolan. Oczywiście pod uwagę trzeba również wziąć materac (jego twardość). Kolejna sprawa to podłoga. A dokładniej to co znajdzie na niej. W okolicach łóżka najlepiej postawić na dywany, które będą przymocowane do podłogi. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko upadku i kontuzji.

 

Kolejna sprawa to materac. Jest on o tyle ważny, że dzięki odpowiedni dobranemu senior może uniknąć problemów zdrowotnych, lub w dużym je ograniczyć. Mowa tutaj chociażby o bólu kręgosłupa. Na wybór materaca trzeba więc poświęcić nieco więcej czasu. Podstawową zasadą jest to, że powinien być on dopasowany indywidualnie. Nie możemy my sprawdzać czy jest on wygodny. To zadanie dla osoby, która będzie nam później spać. Wyróżnia się kilka rodzajów materaca ze względu na twardość (to oczywiście nie jedyny podział). Zasada jest następująca. Osoby, które ważą do 80 kilogramów, powinny zdecydować się na materac oznaczony jako H2. Jeśli komuś na wadze pojawia się wyższa liczba, wybiera H3. Więcej na temat możecie przeczytać w tekście „Jaki materac wybrać – kilka porad”.

 

Obok łóżka powinna się znaleźć element (podpora, może drabinka), która ułatwi kładzenie się do niego, jak i wstawanie. Znowu pod uwagę bierzemy wspominaną zasadę, to że nam to nie sprawia problemu, nie znaczy iż osobie starszej również. Zwłaszcza jeśli rodzice (dziadkowie) są schorowani. Zwróćmy również uwagę na oświetlenie. Im więcej naturalnego, tym oczywiście lepiej dla wzroku. W sypialnie nie może zabraknąć lampek. Koniecznie powinny się one znajdować w zasięgu ręki. Tak aby można je było „zgasić” bez wstawania z łóżka.


Odrębną kwestię stanowi kolorystyka sypialni. W tym wypadku przede wszystkim należy wziąć pod uwagę stonowane kolory. Relaksujące. Chociaż w tej materii najwięcej do powiedzenia powinna mieć osoba, która będzie tym w mieszkaniu przebywać.

 

Ułatwienia w kuchni

 

W tym wypadku stawiamy przede wszystkim na funkcjonalność. Im kuchnia bliżej wejścia do mieszkania tym lepiej. Zmniejsza to odległość jaką będzie trzeba przebywać z zakupami. Odrębną kwestią jest to czy postawić na kuchnię otwartą czy zamkniętą. Częściej poleca się to pierwsze rozwiązanie. Przede wszystkim dlatego, że ułatwia to planowanie i rozmieszczenie poszczególnych mebli. Po drugie – daje większą swobodę poruszania się po takiej kuchni.

 

Na pewno pod uwagę trzeba wziąć rodzaj szafek. Przede wszystkim dostęp do nich powinien być łatwy i szybki. W wypadku mieszkania dla seniora lepszym rozwiązaniem będą szafki dolne. Wszelkie elementy w kuchni powinny być na wyciągnięcie ręki seniora. Dobrze byłoby też postawić na rozwiązanie w przypadku którego blat roboczy, zlewozmywak i kuchenka znajdują się obok siebie. W przypadku urządzania kuchni (ale tak naprawdę całego mieszkania) starajmy się unikać mebli o ostrych krawędziach.

 

I przede wszystkim udogodnienia

 

Wszędzie gdzie tylko jest to możliwe. Rozwój technologii daje obecnie sporo możliwości w tej materii. Oprócz tego warto też postawić na uchwyty. Umieszczane w najbardziej newralgicznych punktach mieszkania ułatwią seniorowi funkcjonowanie. W łazience przydadzą się maty antypoślizgowe.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Mieszkanie dla seniora – jak je urządzić?
Ocena 4.86/5 na podstawie 107 Opinii.