Dobrze się wyśpij - jaki materac wybrać? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 4 grudnia 2017

Jaki materac wybrać – kilka porad

Jaki materac wybrać – kilka porad

Przeciętnie człowiek spędza 1/3 swojego życia śpiąc w łóżku. To główny argument za tym, żeby dobrze zastanowić się nad wyborem materaca. Regularny sen to odpowiednia regeneracja organizmu. To argument numer dwa.

Zaczniemy od tego, że skupiamy się na materacach, bo jednak wersalka, czy sofa to rozwiązanie niespecjalnie przeznaczone do spania. To meble raczej do siedzenia. Ewentualnie dostosowane do poobiedniej drzemki.

Rodzaj materaca

Aby wybrać odpowiedni dla siebie warto je poznać. Rodzaje rozróżniamy na podstawie konstrukcji, a także materiału z którego zostały wykonane. I tak na przykład mamy bardzo popularne materace kieszonkowe, ale również bonellowe (czyli tzw. sprężynowe). Te ostatnie raczej obecnie są mniej popularne. To efekt sprężyn. Dokładniej mówiąc kilku niedogodności związanych z nimi.

Po pierwsze sprężyny w takich materacach zwykle mają sporą średnicę. Po drugie połączone są one drutem. Obie te kwestie mają negatywny wpływ na elastyczność takiego materaca. Do tego problemem może być dopasowanie do kręgosłupa.

Materace kieszonkowe też mają sprężynowe, ale sama konstrukcja jest inna. Przede wszystkim każda z nich znajduje się w odrębnej kieszonce. Inna też jest ich średnica w porównaniu do wyżej opisanego typu. Są one bardzo małe.

Kończąc temat rodzajów materaca warto jeszcze nadmienić między innymi o lateksowych i wysokoelastycznych. Pierwszy z wymienionych jest bardzo „plastyczny”. Zrobiony jest z mieszaniny lateksu i mleczka kauczukowego. Materac wysokoelastyczny z kolei z pewnego rodzaju pianki. Charakteryzuje się dużą lekkością. W ich przypadku można wybierać rodzaj twardości.

O czym warto pamiętać przy zakupie materaca?

Przede wszystkim przy wyborze należy zwrócić na wspominaną już twardość. Kupno zbyt miękkiego materaca to spory problem dla kręgosłupa. To obciążenie go w czasie snu. A przecież nikt nie lubi wstawać „połamany”. Warto mieć jednak świadomość, że i wybór zbyt twardego materaca nie jest dobrym pomysłem. Nie nadaje się on dla osób starszych, a także mających problem z układem krążenia. W przypadku takiego materaca może wystąpić czasowe drętwienie kończyn.

Odpowiednio dobrana twardość to przede wszystkim odciążenie dla kręgosłupa. Na tym właśnie powinno Wam zależeć najbardziej. Dzięki temu sen będzie spełniał wszystkie swoje funkcje. Odpowiednia „da” kręgosłupowi możliwość przybrania naturalnego wygięcia.

Twardość dobiera się też do wagi. Osoby nieprzekraczające 80 kg powinny zdecydować się na poziom „średni”. To materac o twardości oznaczonej H2. Jeśli waga przekracza osiemdziesiąt kilogramów, wybór powinien paść na H3. Warto też wspomnieć, że odczuwanie twardości materaca jest w dużym stopniu subiektywne. Zależne też od naszej wagi.

Kolejna ważna sprawa w omawianym aspekcie to „strefa twardości materaca”. Nasze ciało w nierówny sposób wywiera nacisk na podłoże. Inaczej wygląda to w przypadku głowy, ramion czy bioder. To powoduje ryzyko odkształceń materaca. W starszych modelach było to na porządku dziennym. Obecnie większa część materacy ma konstrukcję w której wydziela się wspomnianą strefą twardości. W zależności od jego typu może być ich 3, 5 lub 7.

W tym pierwszym przypadku stawia się przede wszystkim na wzmocnienie strefy w której będą się znajdować nasze biodra. Będzie mieć ona wyższą twardość. W przypadku materaca z 5 strefami pewnym stopniem „amortyzacji” obejmuje się też ramiona.

Jak to wygląda w przypadku 7 stref? Pierwsza z nich jest najszersza. Jest ona też najtwardsza. Obejmuje miejsce gdzie znajdują się biodra. Poniżej niej i powyżej mamy strefę o pośredniej twardości. Następna obejmuje miejsce gdzie znajdują się barki. Powinna być ona twarda. Tam gdzie znajduje się nasza głowa (czyli czwarta), to tak zwana strefa skrajna. Twardość – średnia. Taka sama strefa znajduje się również tam, gdzie powinny być nogi.

Skupmy się na kwestii, która powinna być przy wyborze materaca na pierwszym miejscu. Na tym czym jest on wypełniony. O systemie sprężyn przeczytać możecie wyżej, ale to niejedyny interesujący nas aspekt. W materacu może znajdować się filc. Jego zadaniem jest ochrona układu sprężyn. Powoduje on również wyciszenie dźwięków, które są przez nie emitowane.

W materacach wykorzystuje się również piankę poliuretanową. Cechy charakterystyczne: elastyczność i to że jest ona bardzo miękka. Jej zadaniem jest między innymi wzmacnianie materaca. Kolejnym materiałem wypełniającym jest mata kokosowa. Jej głównym zadaniem jest utwardzenie. Materace z nią są polecane przede wszystkim osobom ważącym ponad 80 kg. Mata kokosowa jest bardzo odporna na odkształcenia.

Warto jeszcze wspomnieć o piance termoelastycznej. Jej głównym zadaniem jest wygody. Jest ona miękka i elastyczna. Dostosowuje się do danej pozycji ciała.

Jeśli chodzi o wymiar materacy to są dwa typy: standardowe i niestandardowe. W tej pierwszej grupie znajdują się między innymi 80cmx200cm, 90×200 (pojedyncze) i np. 140×200 (podwójny. Materace o niestandardowym rozmiarze są robione na zamówienie klienta. Zwykle taki wybór dotyczy osób o wysokim wzroście. Powyżej 190 cm. Zasada jest taka, że dla komfortu spania potrzebujemy 20 centymetrów materaca więcej niż nasz wzrost.
 

Pamiętajmy o stelażu

 

Na koniec jeszcze jedna kwestia, która pośrednio jest związana z wyborem materaca, a ma bezpośredni wpływ na wygodę spania. Najczęściej do wykonania używa się drewna (zwykle sosnowego lub bukowego). Dodatkowo stelaże mogą być też pokryte folią ochroną. Dzięki temu uodporniamy go na działanie takich szkodliwych dla nich czynników jak woda.


Istnieje kilka typów stelaży. Wybór może mieć przełożenie na to żywotność materaca. Część z takich konstrukcji stelaży w pewnym stopniu „przejmuje” ciężar ciała. Takim typem jest „elastyczny typu flex”. Występuje w nim – jak w klasycznym – rama oraz listewki. Tylko, że te ostatnie są mocowane przy użyciu plastikowych (najczęściej) kieszonek. Inny typ określa się jako „klasyczny na taśmie”. Można go zwinąć i przenosić. W tym wypadku listwy są montowane na taśmie.

 

Zakup materaca to jedna kwestia, ale warto w ogóle pomyśleć o zaplanowaniu pomieszczeniu gdzie będzie stało łóżko. Kilka porad znajdziecie w tekście „Sypialnia – o czym pamiętać przy jej urządzaniu”.

 

 

 

 

Artykuły

Jak zacząć inwestować w nieruchomości?
poniedziałek, 10 maja 2021

Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Z poradnika dowiesz w jaki sposób można rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości.
Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?
piątek, 7 maja 2021

Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?

Najważniejsze informacje z perspektywy osoby, które chce zainwestować w nieruchomość
Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?
poniedziałek, 3 maja 2021

Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?

Poznaj najważniejsze aspekty związane z odświeżeniem mieszkania.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jaki materac wybrać – kilka porad
Ocena 4.87/5 na podstawie 161 Opinii.