Zakup kuchenki – na co zwrócić uwagę?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Zakup kuchenki – na co zwrócić uwagę?

Zakup kuchenki – na co zwrócić uwagę?

To jeden z najważniejszych sprzętów w naszych mieszkaniach. Zakup kuchenki wymaga od nas uwzględnienia pewnych kwestii i oczywiście wiedzy Jeśli oczywiście nie chcemy wyrzucić pieniędzy „w błoto”. Poniżej znajdziecie najważniejsze aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę.

 

Zakup kuchenki – elektryczna, gazowa?

 

To pierwsze pytanie na jakie trzeba będzie sobie odpowiedzieć. Jaki rodzaj zasilania ma mieć ten sprzęt AGD? Mając do mieszkania podprowadzoną instalację gazową, zapewne wybierzemy kuchenkę w której się ją wykorzystuje. To tak przy okazji – najpopularniejsze rozwiązanie. Wynika to między innymi z ceny użytkowania takiej kuchenki.

 

Możemy wybrać sprzęt w którym gazem zasilana jest płyta na której gotujemy i smażymy, jak również piekarnik. Są dostępne modele w których ten ostatni jest na energią elektryczną. To rozwiązanie jest popularne, między innymi dlatego, że taki piekarnik posiada zwykle co najmniej kilka funkcji usprawniających przygotowywanie codziennych posiłków.

 

Jeśli w mieszkaniu nie ma instalacji gazowej, a także nie ma możliwości jej zainstalowania, pozostaje wybór kuchenki elektrycznej. Jej największą wadą jest koszt użytkowania. Co ważne przed zakupem takiego modelu, warto wiedzieć, czy instalacja elektryczna w naszym domu będzie w stanie sprostać mocy przyłączeniowej danego sprzętu. Jest jeszcze rodzaj kuchenki, jaki możemy wybrać. To zdecydowanie najrzadziej występujące modele. To kuchenka gazowo-elektryczna, ale nie ze wspominanym wcześniej podziałem płyta i piekarnik. Są dostępne modele w których ta pierwsza wykorzystuje oba źródła zasilania.

 

Nie może w tej wyliczance zabraknąć rozwiązania, które od paru lat wciąż zyskuje na popularności. To kuchenka z płytą indukcyjną. Źródłem zasilania w jej przypadku jest energia elektryczna. Sprzęt nie posiada „tradycyjnej” płyty grzewczej (np. żeliwnej), ale właśnie indukcyjną. W jaki sposób to działa? Pod płytą zamontowane są spiralne zwoje drutu (miedzianego). Przepływający przez nie prąd zamienia się w pole magnetyczne. Jego strumień ogrzewa daną część płyty. Wśród zalet takiego rozwiązania wymienia niższy koszt użytkowania, niż zwykłej kuchenki elektrycznej, jak również to, że łatwo ją sprzątać.

 

Wymiary kuchenki – ważne nie tylko w małej kuchni

 

Ale to właśnie w jej przypadku będą dla nas miały największe znaczenie. Co prawda większość dostępnych modeli ma standardowe rozmiary, ale przy zakupie kuchenki i tak musimy zwrócić na to uwagę. I jeszcze jedna sprawa. Czy płyta na której będziemy przygotowywać posiłki, pomieści kilka dużych garnków jednocześnie. To szczególnie istotna kwestia dla rodzin wieloosobowych.

 

Jeśli decydujecie się na kuchenkę wolnostojącą, to ważna staje się również wysokość tego sprzętu. Tak by przygotowywanie posiłków nie stanowiło problemu. Wydaje się to nie być zbyt ważne, ale niedostosowanie wysokości do wzrostu na dłuższą metę (a przecież kuchenki używamy często kilka razy w ciągu dnia) będzie to naprawdę uciążliwe.

 

Naprawdę niewielka kuchnia może wymusić na nas nietypowe rozwiązanie. Bardzo często stawiają na nie młode osoby mieszkające samotnie. Nierzadko „stołujące się” głównie poza domem, a więc nieco mniejszego znaczenia nabiera typ kuchenki. Jak również jego ewentualne dodatkowe „umiejętności”.

 

Zakup kuchenki elektrycznej – klasa energetyczna

 

To, że taki model jest drogi w użytkowaniu nie oznacza możliwości obniżenia kosztów. W tym wypadku na pomoc przychodzi nam jeden z najbardziej charakterystycznych dla sprzętów AGD parametrów – klasa energetyczna. Zasada jest dość prosta. Im wyższa klasa energetyczna, tym bardziej oszczędna może być w użytkowaniu kuchenka. Z pewnym „ale” o którym za chwilę. Najwyższa to A+++. Klasa ta jest dodatkowo oznacza butelkową zielenią. W zasadzie sprzęt AGD z oznaczeniami B, C, D straciły rację bytu. Aczkolwiek wciąż można je kupić. Zwłaszcza, jeśli decydujemy się na używane modele.

 

Wróćmy do wspominanego wyżej „ale”. Często pojawia się pytanie w kontekście różnych sprzętów AGD: „czy zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zakup modelu o klasie energetycznej A+++?” Odpowiedź jest dość prosta. Zanim zakupimy kuchenkę elektryczną z taką klasą, musimy zastanowić się, czy faktycznie ta oszczędność się nam „zwróci”. Może się okazać, że z wyliczeń (tak oczywiście ogólnych) wyjdzie, iż czas użytkowania będzie musiał wynieść na przykład 10 lat. Pytanie więc brzmi czy aż tyle będzie taki sprzęt w naszej kuchni wykorzystywany. I czy w ogóle wytrzyma taki czas użytkowania.

 

Kuchenka – dodatkowe rozwiązania

 

Za nie oczywiście będziemy musieli zapłacić więcej. Dlatego też decydując na zakup kuchenki, musimy zastanowić się, czy aby na pewne te dodatkowe rozwiązania są nam potrzebne. Singiel, który rzadko korzysta z kuchni w swoim mieszkaniu, raczej nie będzie ich potrzebować. Podobnie jak senior. W tym wypadku jednak mogą przydać rozwiązania, które nie tyle wnoszą umiejętność przygotowywania posiłków na poziom gwiazdki Michelina, a zapewniają bezpieczeństwo stosowania.

 

W temacie dodatków jeszcze bardzo ważna sprawa. Kupując kuchenkę do mieszkania w którym są małe dzieci, koniecznie musimy wziąć pod uwagę pewne czynniki związane z bezpieczeństwem naszych maluchów. W tym wypadku dodatkowe rozwiązania chroniące ich zdrowie i życie, takie jak na przykład tzw. system zimnych drzwiczek piekarnika, stają się naszym „obowiązkiem”, a nie fanaberią na którą wydamy więcej pieniędzy.

Artykuły

Czy inwestowanie w mieszkanie pod wynajem wciąż się opłaca?
środa, 28 października 2020

Czy inwestowanie w mieszkanie pod wynajem wciąż się opłaca?

O czym trzeba pamiętać, jeśli inwestycja ma przynosić zyski.
Jak zainwestować w mieszkanie, aby przynosiło zysk? Wybór lokalizacji
sobota, 24 października 2020

Jak zainwestować w mieszkanie, aby przynosiło zysk? Wybór lokalizacji

Najważniejsze aspekty związane z wyborem miejsca swojej inwestycji.
Jak mądrze zainwestować w mieszkanie pod wynajem?
środa, 21 października 2020

Jak mądrze zainwestować w mieszkanie pod wynajem?

Aspekty na które trzeba zwrócić szczególną uwagę przy inwestycji w mieszkanie.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Zakup kuchenki – na co zwrócić uwagę?
Ocena 4.76/5 na podstawie 50 Opinii.