demo
Udostępnij:
04 listopada 2018

Kupujemy pralkę – praktyczne porady

To kolejny po lodówce niezwykle ważny sprzęt w naszym mieszkaniu. Warto wcześniej zapoznać się z kilkoma istotnymi sprawami (między innymi dotyczącymi parametrami). Aby kupując pralkę, uniknąć błędów, bo te są zresztą dość częste w tym procesie.

Urządzamy łazienkę

Już w czasie aranżowania tego wnętrza warto zastanowić się nad umiejscowieniem pralki. Jeśli na przykład mamy większą rodzinę, to musimy uwzględnić to przy planowaniu łazienki. W przypadku gdy mamy sporą powierzchnię (taką jak w tym ponad 60-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Paderewskiego Park), możemy sobie pozwolić na więcej przy zagospodarowaniu tego pomieszczenia. Jeśli szukacie stylu aranżacji dla siebie, to w tym tekście przeczytacie o kilku z nich. W mniejszych mieszkaniach (w kawalerce) będziemy musieli zwrócić uwagę na gabaryty pralki. Lepszym rozwiązaniem będzie wąski model. Pojemność tego urządzenia powinna być dostosowana do osoby (osób) mieszkającej w takiej kawalerce. Pod uwagę w takiej sytuacji warto też wziąć sposób ładowania ubrań do pralki. O czym później.

Kupujemy pralkę na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze na to, że promocyjna cena nie zawsze oznacza dobrą okazję. Pralka to urządzenie, które powinniśmy użytkować co najmniej kilka (jeśli nie kilkanaście) lat. I to właśnie pod tym kątem będzie przebiegał jej wybór.

Słowo „oszczędność” powinno nam przyświecać przy kupowaniu pralki do naszego mieszkania. Dotyczy to między innymi częstotliwości prania, zużycia wody i energii elektrycznej. Wiele informacji znajdziemy na etykiecie takiego sprzętu. I tej ostatniej powinniśmy się dokładnie przyjrzeć.

Parametry opisujące pralkę

To właśnie na wspomnianej etykiecie się one znajdują. Jakie są najważniejsze parametry opisujące pralkę? Zaczniemy od klasy energetycznej. To jeden z najważniejszych cech sprzętów AGD. To od niej w dużym stopniu zależą koszty eksploatacji pralki. Wyróżnia się kilka klas energetycznych. Oznaczonych od A+++ do G. Najbardziej ekonomiczne będą modele z tą pierwszą klasą energetyczną.

Koszty eksploatacji to również pobór wody przez to urządzenie, a także efektywność wirowania. Jeśli chodzi o ten pierwszy parametr, to poszczególne pralki sporo się od siebie różnią. Na koszty eksploatacji wpływają też dodatkowe funkcje. Nowoczesne pralki posiadają na przykład „umiejętność” dobierania odpowiedniej ilości wody, zależnej od tego ile ubrań znajdzie się w bębnie.

Kolejny istotny aspekt, to wspominany sposób „ładowania” pralki. Obecnie w przypadku zdecydowanie większej liczby modeli robi się to od frontu. Jeśli jednak zależy nam na oszczędności miejsca (bo na przykład dysponujemy niewielką łazienką), to lepszym rozwiązaniem będzie pralka ładowana od góry. Ale pamiętajmy by uwzględnić w aranżacji klapę, którą będziemy otwierali w taki właśnie sposób.

Bardzo ważnym parametrem przy kupnie pralki jest pojemność. Co oczywiste im liczniejsza rodzina, tym musi być ona większa. Chociażby z tego powodu, aby prania nie robić codzienne, podnosząc tym znacznie rachunki za wodę i prąd. W przypadku jednej osoby powinna wystarczyć pralka o pojemności 3 kilogramów. Chociaż częściej jako polecane pojawiają się modele z 5 kg bębnem. Wiele zależy od tego jak duże rzeczy do prania będziemy mieli.

W przypadku dwóch osób powinna wystarczyć pralka pojemności 6 kg. Jak to wygląda w sytuacji, gdy w mieszkaniu mamy więcej członków rodziny? Tutaj pojemność bębna to co najmniej 8 kilogramów. Dostępne są również większe modele.

Wspomniane szybkość wirownia to kolejny parametr na który warto zwrócić uwagę przy kupnie pralki. Przede wszystkim musi być on regulowany. Poszczególne tkaniny powinno odwirowywać się przy innej „prędkości”. Ta ostatnia wyrażona jest w ilości obrotów na minutę. Im wyższe, tym bardziej suche ubranie po wyjęciu, ale też nieco ciężej będzie uprasować powstałe zagniecenia.

Z prędkością wirowania wiąże się kolejny czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie tego urządzenia. Można go określić mianem „kultury pracy pralki”. To jak głośno będzie w czasie prania. Na etykiecie znajdują się dwie istotne z tego punktu widzenia liczby. Pierwsza z nich to poziom decybeli w czasie pranie. Drugi to ta sama jednostka, ale podana dla wirowania.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy kupnie pralki?

Bardzo istotnym czynnikiem – zwłaszcza z punktu widzenia rodzin z dziećmi, ale i osób starszych jest bezpieczeństwo. Większość modeli dostępnych obecnie na rynku jest wyposażona w blokadę drzwiczek. To ochrona przed zbyt ciekawskim maluchem. Często przy małych dzieciach poleca się wybór pralki, którą ładuje się od góry. I to faktycznie w dużym stopniu ogranicza możliwe zagrożenia dla bezpieczeństwa malucha.

Nowoczesne pralki to elektroniczne wyświetlacze na których pojawia się coraz więcej informacji. To już nie tylko wybrany program, szybkość wirowania, czy temperatura prania. Pojawia się na nich informacja ile czasu zostało do końca tego procesu. Jedną z ciekawszych funkcji jest nastawienie godziny o której ma się zacząć pranie.

Na ilość „bajerów” jakie posiada dany model pralki również powinniśmy zwrócić uwagę. Wiadomo – dodatkowe funkcje muszą kosztować. Pytanie brzmi czy na pewno ich potrzebujemy. Pralka oprócz wytrzymałości i oszczędności powinna się charakteryzować funkcjonalnością.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN