demo
Udostępnij:
24 lutego 2018

Style aranżacji wnętrz – przegląd (część 1)

Wiele osób urządza swoje domy bez zachowania pewnej spójności. Nam jednak zależy na tym, aby mieszkanie miało swój jasno określony styl. Zaczynamy więc przyglądać tym w jaki sposób aranżuje się wnętrza. Szukając czegoś dla siebie. Oto przegląd popularnych pomysłów na urządzenie mieszkania.


Styl kolonialny


Często określa się go mianem tajemniczego i pierwotnego. Jest to jeden z ciekawszych pomysłów na urządzenie wnętrz. W tym wypadku łączymy ze sobą dwa elementy. Z jednej strony to klasyczne brytyjskie motywy (cechą przewodnią jest elegancja). Drugim elementem są ozdoby charakterystyczne dla Afryki lub Azji.

W przypadku tego stylu charakterystyczne są też masywne meble. W wielu domach urządzonych w taki sposób pojawiają się tkaniny z motywami zwierzęcymi. Wybór najczęściej pada na ciemną paletę barw. Kolory „nawiązują” do natury. Wspomniane ozdoby zwykle są pamiątka z egzotycznych wypraw. I całe wnętrze jest urządzane w takim stylu, właśnie ze względu na nie.


Styl Skandynawski


To obecnie jeden z bardziej popularnych sposobów na urządzenie wnętrz. Jakie elementy są dla niego charakterystyczne? Łączy on ze sobą funkcjonalność z estetyką. Styl ten można opisać jako prosty i oszczędny. W dużym stopniu stawia on też na ekologię. To minimalistyczne wykończenia i bardzo funkcjonalne rozwiązania w przestrzeni mieszkalnej.


Wracając do wspomnianej ekologii. Materiały z których wykonane są meble i dodatki to między innymi len i wełna. Styl ten stawia też na naturalne drewno. Na oknach bardzo rzadko goszczą firanki. Stawia się raczej na rolety. W przypadku tego stylu bardzo ważne jest odpowiednie doświetlenie pomieszczeń.


Jeśli chodzi o dominujące kolory to stawia się na jasne naturalne barwy. Biel, szarości i beże powiększają optycznie pomieszczenia. Jednym z charakterystycznych elementów jest bielona cegła. Ważne są też dodatki w postaci poduszek i narzut ze wspomnianych naturalnych materiałów.


Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, które może stać się wizytówką mieszkania urządzanego w tym stylu. O czym trzeba pamiętać? Na początku warto przejrzeć aranżacje kuchni właśnie w takim stylu. Da to nam ogólny obraz, a być podpatrzymy też jakieś gotowe rozwiązania.


Zacznijmy od doboru kolorów. W tym stylu dominuje biel. Kuchnia w aranżacji skandynawskiej jest przede wszystkim jasna. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na dodatki, które to zapewnią. To może być na przykład jasna roleta na okno. Generalnie w tym pomieszczeniu powinno być jak najwięcej światła dziennego.


A jeśli jesteśmy już przy wyborze kolorów, to warto zatrzymać się na chwilę przy farbach. Jeśli decydujemy się sami zrobić remont w mieszkaniu, a potem zaaranżować je na jakiś styl (lub według naszego autorskiego pomysłu, musimy uzbroić się w wiedzę. Podstawa to rodzaje dostępnych farb. I to w jakich pomieszczeniach mogą być użyte. A których lepiej w takich miejscach jak na przykład wspominana kuchnia unikać. Zwykle za farbę do tego pomieszczenia zapłacimy nieco więcej. Na ten temat przeprowadzania zmian w wyglądzie domu możecie dowiedzieć się, czytając „Remont mieszkania – praktyczne porady”.


Wróćmy do urządzania kuchni w stylu skandynawskim. Charakterystycznym elementem są meble. Zazwyczaj wykonane z surowego (jasnego) drewna. Meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne. W ogóle całe pomieszczenie musi być zaprojektowane w taki sposób, aby spełniało wszystkie nasze potrzeby.


Styl skandynawski sprawdzi się zarówno w większych, jak i mniejszych mieszkaniach. Chociażby w takim dwupokojowym (niespełna 35 metrowym) na budowanym właśnie Osiedla Bella Dolina. Dostępne jest ono w kilku standardach wykończenia. To między innymi pakiet ekonomiczny, srebrny i złoty.


Styl eklektyczny


Pozornie mieszkania urządzone w taki sposób wydają się być chaotyczne i niespójnego. Jeśli jednak przyjrzymy się im bliżej, to wrażenie znika. Taki sposób to połączenie kilku stylów. Cechą przewodnią jest kontrast. Można więc na przykład mieszać elementy retro z nowoczesnym designem. Może postawić na motywy zgodne z obecnymi trendami, dodając do wnętrz pewnych osobistych dodatków.


W przypadku tego stylu trudno uchwycić i wskazać uniwersalny przepis na zaaranżowanie wnętrza. Duży nacisk kładzie się na wyczucie. To czy poszczególne elementy do siebie pasują. Styl eklektyczny swoją genezę ma XIX – wiecznych wnętrzach.


Bardzo często w mieszkaniach tego typu pojawią się ryzykowne (takie jest zwykle pierwsze wrażenie) połączenia elementów. W jednym miejscu stosuje się rożne style, faktury i materiały. W pomieszczeniach, które są urządzone w taki sposób, mamy miks rzeczy twardych i miękkich, jasnych i ciemnych, starych i nowych. Za przykład posłuży kuchnia. Z jednej strony mamy klasyczną zabudowę, która tworzy „zręb” tego pomieszczenia. Dodajemy do niej nowoczesny, najlepiej stalowy okap.


Skupmy się na salonie jako miejscu najbardziej w naszym mieszkaniu reprezentatywnym. To właśnie w tym pomieszczeniu najlepiej widać wspominane wcześniej połączenie różnych elementów. W salonach urządzonych w taki sposób spotkacie meble w stylu barokowym, a zaraz obok nich dodatki art – deco. Często w kontekście takiego sposobu aranżacji wnętrz mówi się, że jest to sposób na umieszczenie w mieszkaniu wszystkiego co nam się podoba. W salonie możemy postawić na ulubione meble i dodatki. Ilość tych ostatnich zależy tylko i wyłącznie od naszego pomysłu.


Taka swoboda łączenia wielu pozornie różnych stylów, to przede wszystkim dobry wybór w przypadku, gdy nie boimy się eksperymentować.


A jeśli nasz ulubiony mebel wymaga renowacji, to przy odrobinie chęci i oczywiście czasu, możemy to zrobić sami. Tak aby potem stał się on jednym z charakterystycznych elementów wystroju naszego mieszkania.


Do takiej renowacji najpierw się trzeba dobrze przygotować. Na początek przyjrzymy się czym pokryty jest nasz mebel. Inaczej do procesu renowacji podejdziemy w przypadku, gdy jest pokryty lakierem, a inaczej jeśli politurą. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule „Renowacja mebli – praktyczne porady”.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN