Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Remont mieszkania – praktyczne porady

Remont mieszkania – praktyczne porady

Za najlepszy czas na zmiany uznaje się okres lata (do którego jeszcze trochę zostało;) ). Remont to zawsze wyzwanie, nie tylko dla naszego portfela. Czy można w jaki sposób ułatwić sobie ten proces?

 

Przede wszystkim kosztorys

 

W dużym stopniu na to ile wydamy wpływ ma to czy remontujemy swoje mieszkanie czy dopiero co zakupione z rynku wtórnego. Bez kosztorysu się nie obędzie i dobrze sobie z tego zdajemy sprawę. Nie zastanawiamy się więc nad tym czy go robić, tylko o czym pamiętać, by jak najdokładniej ocenić faktyczny koszt remontu. Zawsze należy mieć zapas gotówki. Kosztorys tak naprawdę jest wstępnym projektem. Tego ile pieniędzy chcemy wydać na nasze „”nowe” mieszkanie. Ten zapas jest po to, abyśmy nie zostali w połowie remontu. Bez szans na jego dokończenie. Być może w kwestii kosztów będziemy musieli podjąć decyzje o wzięciu kredytu.

 

Czy można zaoszczędzić przy remoncie? To kwestia nad którą można długo dyskutować i nie dojdziemy do konsensusu:). Na pewno, jeśli mamy takie umiejętności, to wykonanie samemu pewnych prac, pozwoli obniżyć koszt remontu. Możemy poszukać promocji na zakup materiałów. Jeśli decydujmy się na profesjonalną firmę, to zwykle ma ona swoje stałe źródło zaopatrzenia. Bardzo często w korzystnych cenach.

 

Plan remontu

 

To kolejna istotna sprawą, którą powinniśmy robić razem z ustalaniem kosztów. Remont mieszkania to naprawdę duże przedsięwzięcie, również pod kątem logistycznym. Warto rozplanować poszczególne zadania. Dzięki temu jesteśmy w stanie przejść przez remont w miarę „bezboleśnie”. Musimy ustalić, które prace są naprawdę pilne, a jakie możemy odłożyć na później. To na tym etapie warto odwiedzić markety budowlane. I przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie. Czy zdajemy się na własne siły, czy jednak weźmiemy kogoś do pomocy.

 

Wybór ekipy remontowej

 

O tym w jaki sposób pracują fachowcy można by napisać elaborat. Chociaż czasy w których „złote rączki” robiły coś na przysłowiowe „jakoś to będzie” na szczęście powoli odchodzą w zapomnienie. Coraz więcej mamy profesjonalnych firm remontowych. Oczywiście nie zwalnia nas to od pilnowania osób, które będą zmieniać nasze mieszkanie.


Na pewno na etapie wyboru takiej firmy warto zwrócić uwagę kogo ono zatrudnia. Czy ma w swojej grupie takich specjalistów jak elektryk, czy hydraulik. To daje nam pewne poczucie „bezpieczeństwa”, że za remont biorą się osoby mające wiedzę. Oczywiście to jak dużą będziemy mogli zweryfikować w czasie ich pracy.

 

Warto jednak podpytać znajomych o firmy z usług których korzystali. Takie polecanie to wciąż najlepsza metoda na to, aby się „nie sparzyć” przy wyborze. Oczywiście coraz więcej firm ma swoje strony internetowe, gdzie można między innymi zobaczyć wykonane przez nich remonty.

 

Odnawiamy mieszkanie sami

 

W tym wypadku przede wszystkim dobrze byłoby być świadomym swoim umiejętności, a więc również ograniczeń. Co będziemy w stanie wyremontować sami, a do czego przyda się nam pomóc. Nie od razu oczywiście ekipy fachowców. Może wystarczy pomoc znajomego, który zna się lepiej na tym temacie. I kilka remontów już „przeżył”. Niezależnie od tego czy faktycznie będziemy mogli na taką pomoc liczyć, warto przed przystąpieniem do zmian w mieszkaniu, uzbroić się w coś bez czego raczej na pewno poniesiemy klęskę – wiedzę. Niekoniecznie musi być ona na poziomie eksperckim, ale podstawy powinniśmy znać.

 

Za przykład posłuży tutaj wybór farb. Po pierwsze powinniśmy poznać ich rodzaje i to jakich pomieszczeniach się sprawdzą. A w których danej farby nie powinniśmy pod żadnych pozorem stosować. Kuchnia jest pomieszczeniem w którym musimy na to zwrócić szczególną uwagę. Łatwo się brudzi, a do tego ściany narażone są tam na działanie wysokich temperatur, a także sporą wilgotność. Wybrana farba musi więc być odporna na nie, a także na zabrudzenia. Obecnie można wybrać rozwiązania, które są dedykowane do konkretnych pomieszczeń. Warto to rozważyć.

Dużą uwagę musimy zwrócić przy remoncie miejsca w którym przebywa nasza pociecha. Dotyczy to nie tylko wspominanych farb. Ale o tym przeczytacie w tekście Jak wyremontować pokój dziecka?

 

Przyda nam się też oczywiście wiedza na temat tego jak w ogóle przygotować ściany do malowania. Tak aby uniknąć błędów, które spowodują, że cały proces trzeba będzie powtarzać. Te pierwsze mogą pojawić się już na początku, gdy właśnie powinniśmy przygotować ścianę do malowania. Jeśli jej nie oczyścimy (pozostaną na niej na przykład zatłuszczenia), to farbę będzie ciężko rozprowadzić. Do tego pojawią się smugi. Te mogą również wynikać z nierównego nakładania farby. To błąd „charakterystyczny” dla osób mających niewielkie doświadczenie w malowaniu. Na ścianie pozostaną widoczne ślady. Zbyt szybkie nanoszenie farby (kiedy powierzchnia jest jeszcze wilgotna) to kolejny bardzo często występujący błąd.

 

Jak już robimy remont, to przy okazji…

 

Można naprawić rzeczy, które zdążyły się nam w mieszkaniu przez lata użytkowania zepsuć. Zwykle odkładamy to „na później”. Kiedyś przy okazji zrobimy. I remont jest takim czasem, kiedy warto się tym zainteresować. Takich problemów do naprawy może być mnóstwo. Nie ze wszystkimi poradzimy sobie sami. I nawet w niektórych przypadkach lepiej nie próbować, mimo że przecież za wszelką cenę chcemy obniżyć koszty, więc nie będziemy zatrudniać fachowca. O ile w przypadku wymiany kilku rozbitych płytek nie zrobi to większego problemu. To znaczy i tak będziemy musieli, jeśli nam nie wyjdzie, wydać pieniądze po raz drugi. Nie będą one jednak spore. Nie grozi nam to jednak jakąś większą katastrofą w mieszkaniu. O tyle w sytuacji, gdy trzeba sobie poradzić z cieknącą rurą, już lepiej bez doświadczenia samemu tego nie robić. Chcąc obniżyć koszt i robiąc to samemu wydamy naprawdę sporo więcej. Taką rurę warto wymienić jak najszybciej. Często nie zdajemy sobie jak dużo wody w ten sposób tracimy i jaki to jest koszt w ciągu całego roku.

Zmieniać mieszkanie możemy cały rok

 

Chociaż większość prac wykonuje się od wiosny do jesieni. To bez wątpienia najlepszy czas na generalny remont. W tym czasie możemy – ze względu na warunki pogodowe – wymienić okna, ale też zdecydować się zmianę instalacji grzewczej, czy wodnej. Zimą z kolei bez większych problemów przeprowadzimy takie prace remontowe jak wymiana parkietu.

 

Wielu z takich problemów (łącznie z remontem) możemy uniknąć, wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego. Cena w porównaniu do lokali wymagających naszej ingerencji po jego zakupie, może się okazać konkurencyjna. O tym dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie, warto poczytać w „Kupno mieszkania – zalety rynku pierwotnego

Artykuły

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących
sobota, 20 lipca 2019

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących

Kilkanaście praktycznych porad dla osób, które urządzają swoje pierwsze mieszkanie. Dzięki nim stworzycie piękne wnętrza.
Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie
piątek, 19 lipca 2019

Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie

Baza informacji, która pozwoli znaleźć mieszkanie idealne dla siebie. Wskazówki i porady.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?
niedziela, 14 lipca 2019

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?

Praktyczne wskazówki, które uchronią przed problemami związanymi z zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba uważać, a czego (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Remont mieszkania – praktyczne porady
Ocena 4.74/5 na podstawie 152 Opinii.