demo
Udostępnij:
16 kwietnia 2018

Jak przeprowadzić drobne naprawy w domu? (cz. 1)

Przede wszystkim szybko, sprawnie i skutecznie:). Z wieloma z usterek można sobie spokojnie poradzić samemu. Wystarczy pamiętać o paru ważnych sprawach i poznać proste sposoby na nie. Pozwoli to oszczędzić czas, a przede wszystkim więcej zostanie nam w portfelu.


Zatkany zlew


Zdarza się często i warto wiedzieć jak sobie z nim szybko poradzić. Na początek powinniśmy wiedzieć co jest przyczyną zatkanego zlewu. Oczywiście najwięcej w tej kwestii mówi nam pomieszczenie w którym on jest. Jeśli problemem jest zlew w kuchni, to można wypróbować najstarszą i chyba najbardziej znaną metodę. Mowa o wrzącej wodzie. Wystarczy ją wlać do zlewu. Wrzątek między innymi rozpuszcza resztki tłuszczu. To one bardzo często blokują odpływ wody. Do wrzątku można też dodać soli.


Kolejny sposób wymaga od nas octu, soli i sody oczyszczonej (w równych porcjach). Mieszamy składniki. Następnie dodajemy wody. Cztery razy więcej niż jest użytych do tego sposobu składników. Taką mieszankę wlewamy do odpływu. Czekamy kilka minut i spłukujemy.


Drobna naprawa wanny


W przebiegu jej użytkowania mogą pojawić się rysy i odpryski. Na szczęście nie będziemy musieli od razu wydawać ogromnych sum pieniędzy na nową wannę. Do naprawy potrzebujemy masy szpachlowej, papieru ściernego i szpachelki. Pierwsze co należy zrobić, to oczyścić miejsce, które będzie poddane renowacji.


Następnie nakładamy rozdrobnioną masę szpachlową. Postarajmy się to zrobić szybko. Potem należy ją zostawić, aż wyschnie (tak na około 30 minut). Kolejnym krokiem jest użycie papieru ściernego. Zacznijmy od takiego z grubym ziarnem. Szlifujemy nim miejsce gdzie nałożyliśmy masę szpachlową. Ostatnim krokiem jest pomalowanie wanny. Oczywiście wystarczy zrobić to w miejscu, które naprawialiśmy. Najlepiej wykorzystać do tego farbę natryskową. Na koniec jeszcze jedna istotna sprawa. Taka naprawiona wanna powinna stać nieużywana przez kilka następnych dni.


Można w tym czasie zastanowić się nad na pewną sprawą. Czy może nasza łazienka wymaga nieco więcej pracy? Pewnych zmian w aranżacji, lub nawet remontu. W tym pierwszym wypadku można zastanowić się nad wymianą wanny na kabinę prysznicową. Ma ona pewne zalety, które mogą nas do tego przekonać. Jedną z nich jest oszczędność wody. W kabinie prysznicowej zużywamy jej zdecydowanie mniej niż w wannie. Łatwiej będzie również zaaranżować mniejszą łazienkę. Taką jak chociażby w tym mieszkaniu na Osiedlu Skyres, idealnym dla singla.


Naprawa rys i pęknięć


Ściana z nimi wygląda mało estetycznie. Na szczęście nie musimy od razu wzywać specjalisty. Poradzimy sobie z tym sami. Do pozbycia się rysy czy pęknięć będziemy potrzebowali gipsu szpachlowego i taśmy z fizeliny (zbrojącej).


Cały proces rozpoczynamy od powiększenia rysy czy pęknięcia. O kilka milimetrów. Z każdej jej strony. Pozbywamy się z powstałej dziury pyłu. Następnie należy zagruntować to miejsce. Kolejnym krokiem jest zaszpachlowanie ubytku. Produkt, który do tego celu wykorzystamy, należy najpierw przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.


Wspominaną taśmę zastosujemy przede wszystkim w sytuacji, gdy ubytek jest duży. Nakładamy ją na pierwszą warstwę szpachli. Zaraz potem nanosimy kolejny raz gips. Tak zrobioną ścianę zostawiamy to na noc. W kolejny dzień nasz wypełniony ubytek powinien być już w miarę suchy. Teraz czas na szlifowanie. Celem jest zlikwidowanie wszelkich nierówności, które mogły się pojawić w czasie wypełniania. Oczyszczamy ścianę z pyłu pojawiającego się przy szlifowaniu. Gruntujemy. Na drugi dzień możemy pomalować ścianę. Gotowe:).


Malowanie pokoju


Jest to oczywiście nieco większe wyzwanie, ale przy odrobinie chęci będziemy je mogli wykonać sami. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, to najlepiej będzie zlecić to fachowcom. Załóżmy jednak, że decydujemy się na to sami. Przed samym malowaniem przyda się nam trochę wiedzy. Po pierwsze wybór farby. W dużym stopniu zależy on od pomieszczenia, które będziemy malować.


W przypadku pokoju dziecięcego trzeba wziąć pod uwagę zdrowie naszej pociechy. Musi być ona bezpieczna i nie uczulać. Przy zakupie farby sprawdzamy przede wszystkim czy posiada certyfikat hipoalergiczny. Kolejną ważną kwestia jest to czy to produkt opisany jako dyspresyjny. Oznacza to, że taka farba daje ścianie „oddychać”. Powinna być ona również wodorozcieńczalna. Oznacza to, że nie użyto w niej chemicznych rozpuszczalników.


Warto też przy wyborze farby sprawdzić czy jest ona odporna na tarcie i zmywanie. W tym wypadku zwracamy uwagę na klasę. 1 oznacza wysoką odporność mechaniczną. Ścianę pomalowaną taką farbą można szorować na mokro.


Jak przygotować pomieszczenie? Zanim zabierzemy się do malowania musimy pamiętać o paru sprawach. Na zakupach oprócz oczywistego sprzętu dobrze byłoby również zaopatrzyć w folię i taśmę malarską. Dzięki nim łatwiej będzie uchronić meble przed zniszczeniem. Jeśli nie mamy możliwości ich wyniesienia z danego pomieszczenia. Obecność tapet, to konieczność ich usunięcia, ale o tym nieco dalej.


Przed malowaniem warto umyć ściany. Dzięki temu pozbędziemy się zalegającego brudu. Ściany muszą być czyste, zanim zabierzemy się do pokrywania ich nową warstwą farby. Wszelkie ubytki (pęknięcia itp.) trzeba wypełnić. Następnie przeczyścić papierem ściernym. Dzięki temu uzyskamy gładką powierzchnię.


Sam proces malowania rozpoczynamy od sufitu. Kiedy odświeżymy nasze pomieszczenie, odczekamy aż wyschnie, pozostaje nam już tylko jego posprzątanie:).


Jak pozbyć się tapety?


Jeśli były one na ścianach, to cały proces odświeżania pokoju może się znacznie wydłużyć. Jak się jej pozbyć? Meble już zabezpieczyliśmy, warto też zrobić coś z gniazdkami. Przy zrywaniu tapety będziemy wykorzystywać wodę. Można też proces przeprowadzić na sucho, ale będzie to trudne i zajmie nam naprawdę dużo czasu. Jednym z domowych sposobów jest wykorzystanie wody z octem. W proporcji pół na pół. Woda powinna być letnia. Spryskujemy ścianę. Możemy ją też po prostu przetrzeć gąbką. Czekamy 20 minut i usuwany tapetę. W przypadku gdybyśmy robili to na sucho, będziemy potrzebowali do tego dużo cierpliwości. Musimy też uważać, by robiąc to nie uszkodzić szpachelką ściany.


Jeśli chcecie przeprowadzić większe zmiany, to nieco informacji znajdziecie między innymi w tekście „Remont mieszkania – praktyczne porady”.Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN