Pokój dla dziecka - jak go urządzić? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 12 lutego 2018

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest oczywiście w dużym stopniu zależna od wieku naszej pociechy. Istnieją jednak pewne kwestie, które są ważne niezależnie od tego ile dziecko ma lat. I koniecznie musimy o nich pamiętać.

 

Przede wszystkim bezpieczeństwo

 

Im młodsze dziecko, tym oczywiście bardziej musimy o to zadbać. Starać się przewidzieć jak najwięcej. W przypadku, gdy nasz maluch zaczyna raczkować, koniecznością staje się zabezpieczenie różnych rzeczy, które się w takim pokoju znajdują. To przede wszystkim oklejenie wszelkich kantów, ostrych powierzchni. Na pewno przy urządzaniu pokoju dla dziecka należy pamiętać o zabezpieczeniu kontaktów.

 

Na te ostatnie trzeba nałożyć plastikowe zaślepki. Kosztują one grosze, a dzięki nim zabezpieczymy kontakty przed ciekawskim maluchem. Wróćmy do mebli. Oprócz zabezpieczenia krawędzi, warto zadbać o szafki. Można na nie nałożyć specjalne zatrzaski, które uniemożliwią ich otworzenie. I – wychodząc na chwilę z dziecięcego pokoju – powinniśmy zabezpieczyć całe mieszkanie. Szczególną uwagę musimy zwrócić na szafki w łazience i kuchni. Nie tylko na szuflady w których trzymamy noże, ale też i na przykład miejsce gdzie są preparaty chemiczne do czyszczenia.

 

Wróćmy do pokoju dla dziecka i przyjrzymy się oknom. Je też koniecznie powinniśmy zabezpieczyć. Przede wszystkim w taki sposób, aby nasza pociecha nie była w stanie sama ich otworzyć. Takie zabezpieczenia można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

 

W przypadku „starszaków” pod uwagę musimy wziąć między innymi wysokość na której stoją pewne przedmioty. Do minimum ograniczyć te, którymi mogą sobie one zrobić krzywdę. Chociaż akurat w tym wypadku będzie to niestety bardzo trudne. Wyobraźnia dziecka jest przecież nieograniczona. Zwróćmy uwagę na podłogę. Nie powinna być śliska. Jeśli jednak taka jest, rozwiązaniem będzie dywan. Można go przymocować do podłogi, tak aby był bardziej stabilny.

 

3 strefy w pokoju dziecka

 

To kolejna rzecz nad którą musimy się zastanowić. W pokoju dziecka powinno się znaleźć miejsce do nauki, zabawy i spania (odpoczynku). Takie pomieszczenie dzielimy też na strefę nocną i dzienna. W tej pierwszej oprócz łóżka powinna się znaleźć nocna lampka (jeśli dziecko jest starsze) i niewielka szafka. W strefie dziennej między innymi biurko przy którym nasza pociecha będzie odrabiać lekcje. Powinniśmy też zagospodarować miejsce do zabawy.

 

Zatrzymajmy się na chwilę przy biurku. Jego wybór, a także krzesła na którym dziecko będzie siedziało, to bardzo istotna sprawa. Przede wszystkim dla zdrowia malucha Oczywiście bierzemy też pod uwagę funkcjonalność tego mebla, tak aby zajęcia, które będzie przy nim wykonywało, nie sprawiało mu trudności.

 

Przede wszystkim biurko powinno być dostosowane do wzrostu i budowy dziecka. Wybieramy model posiadający system regulujący wysokość, ale także nachylenie blatu. Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny dla komfortu i zdrowia dziecka. W ten sposób zmniejszamy ryzyko problemów związanych z kręgosłupem. Wspominana funkcjonalność biurka jest w dużym stopniu związana z indywidualnymi potrzebami dziecka. Jeśli przykładowo w użyciu często jest komputer i akcesoria z nim związane (np. drukarka), to musimy wziąć to pod uwagę, przy wyborze konkretnego modelu.

 

Skupmy się teraz na krześle. Z jednej strony jego zadaniem jest odciążenie kręgosłupa i zapewnianie optymalnej pozycji ciała. Powinno mieć mechanizm regulujący, dzięki któremu będzie go można dopasować do wzrostu i budowy dziecka. Warto wybrać model z podłokietnikami. Po pierwsze w dużym stopniu pozwalają one odciążyć kręgosłup. Po drugie zmniejszają nieco napięcie w ramionach. Dla polepszenia funkcjonalności miejsca do nauki takie krzesło powinno być obrotowe.

 

Stworzenie tych wspominanych trzech stref jest możliwe przy założeniu, że mamy komfort dużego mieszkania (np. to ponad 80 metrowe na Osiedlu Urocze Nowe Miasto) i odrębnego pokoju dla dziecka. W innym przypadku będziemy zmuszeni do zaaranżowania takiego miejsca np. w naszej sypialni. Jeśli pokój dziecka jest mały, dobrym rozwiązaniem będą niewielkie, ale mające kilka funkcji meble. Dzięki temu mniejsza powierzchnia nie będzie oznaczać wymuszonych kompromisów w jej aranżowaniu.

 

Pamiętajmy o funkcjonalności

 

To druga po bezpieczeństwie ważna zasada. Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem jest kupowanie kolorowych (wręcz pstrokatych) typowo dziecięcych mebelków. Mają one jedną tak naprawdę zaletę. Cieszą oko. Problem polega na tym, że zwykle mało funkcjonalne. A kolory w pewnym momencie się opatrzą i po prostu znudzą.

 

Najlepiej więcej postawić na klasyczne rozwiązania. Dziecięcego charakteru nadadzą dodatki. I to najlepiej takie, które będzie się dało w miarę łatwo wymienić. Tak naprawdę wybór dodatków ogranicza tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia. Jeśli dziecko jest w wieku przedszkolnym można zdecydować się na elementy edukacyjne, które upiększą przy okazji pokój.

 

Jeśli o dobór kolorów to obecnie najchętniej stawia się na biel z pastelowymi dodatkami. Może być to również beż. Dużą popularnością cieszą się też pomieszczenia czarno-białe. Wypełnione są one kolorowymi dodatkami. Można przy wyborze barwy do pokoju naszej pociechy kierować się psychologią kolorów. Według niej na przykład czerwony lub pomarańczowy ładują nas energią. Z kolei zieleń to dobry wybór, jeśli potrzebne jest wyciszenie. W taki sam sposób działa kolor niebieski. W przypadku wspominanej wcześniej bieli warto mieć świadomość, że jeśli będzie jej za dużo w tym pomieszczeniu, to będzie ono sprawiało wrażenie bardzo surowego.

 

Warto też przemyśleć kwestię oświetlenia w takim pokoju. Najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia estetyki jest wybór zestawów. Dzięki temu unikamy wrażenia bałaganu w wyglądzie pomieszczenia.

 

W przypadku pokoju dla dziecka niezwykle ważną sprawą jest wybór farby. Musi być ona z jednej strony bezpieczna dla naszej pociechy, ale i nam powinna zapewnić pewien komfort. Związany chociażby z odpornością na różnego rodzaju zabrudzenia. Podstawową cechą jaką powinna mieć taka farba jest wodorozcieczalność. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są dyspresyjne. Można nimi pomalować prawie każde pomieszczenie. Ich zaletą jest też szybkie schnięcie. Są też trwałe i dobrze kryją.

 

Nie tylko o tym musimy pomyśleć przygotowując, czy remontując część mieszkania dla naszej pociechy. Więcej na ten temat znajdziecie między innymi w tekście „Jak wyremontować pokój dla dziecka”.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak urządzić pokój dla dziecka?
Ocena 4.70/5 na podstawie 149 Opinii.