Remont pokoju dziecięcego - praktyczne porady - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Jak wyremontować pokój dziecka?

Jak wyremontować pokój dziecka?

W tym wypadku musimy przede wszystkim kierować się funkcjonalnością i bezpieczeństwem naszej pociechy. W czasie remontu pokoju dziecka możemy też pokusić się o niespodziankę (np. w postaci ciekawych dodatków), która stworzy miłą atmosferę w pomieszczeniu.


Kiedy zacząć?


Czas wakacji jest najlepszym wyborem. Latem łatwiej będzie przeprowadzić taki remont. Zimowe ferie również są dobrym czasem do przeprowadzenia zmian w pokoju dziecka. Zdecydowanie łatwiej będzie nam zrobić remont w momencie, gdy będziemy mieli do niego nieograniczony dostęp. Dzięki temu zrobimy go dużo szybciej.


Jak zacząć?


Przede wszystkim potrzebujemy dobrego planu. W czasie jego tworzenia będziemy mogli wstępnie ocenić jaki koszt poniesiemy przy wprowadzaniu zmian. Dwie naczelne zasady przy remoncie dziecięcego pokoju zostały już wspomniane we wstępie. „Z tyłu głowy” powinniśmy mieć też to, że nowe meble prawdopodobnie będziemy musieli wymienić w krótkim czasie. Nie warto więc wydawać na nie „szalonych” kwot.


 

Kolejny istotny element to podział dziecięcego pokoju na trzy strefy. Musimy o nich pamiętać w czasie remontu. Zmiany, które się w nich pojawiają warto dobrze zaplanować. Te trzy strefy to: zabawa, nauka i sen. Im większą powierzchnię możemy przeznaczyć w mieszkaniu dla dziecka, tym oczywiście lepiej. Taki komfort daje nam na przykład to ponad 55-metrowe na budowanym właśnie Osiedlu Bella Dolina.


 

Wspomniany został już kosztorys remontu takiego pokoju. Z jednej strony nie powinniśmy wpadać w przesadę (a już na pewno należy unikać sytuacji w której np. kupujemy meble, bo są po prostu ładne), ale też nie warto na dziecku oszczędzać.


Jakie meble wybrać?


Trwałe – to po pierwsze. Będą one użytkowane codziennie, do tego za pewne nie zawsze zgodnie z przeznaczeniem. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na materiał z którego są one wykonane. Trwały to jedno. Łatwy do czyszczenia – o tym też musimy pamiętać przy wyborze. Bardzo ważną sprawą jest bezpieczeństwo. Im mniejsze dziecko tym większy nacisk musimy na to położyć.


 

Bardzo istotną kwestią są meble związane ze strefą do nauki. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to by były one ergonomiczne. Zapewnienie dostosowanie poszczególnych mebli do cech fizycznych naszego dziecka (np. wzrost) zmniejsza ryzyko chociażby wad postawy. Dotyczy to oczywiście nie tylko biurka i krzesła i strefy nauki. Ale to właśnie temu pierwszemu meblowi musimy poświecić więcej naszego zainteresowania. Wybór biurka musimy być poprzedzony odpowiednim „wywiadem”. Trzeba uzbroić się w wiedzę na przykład dotyczącego tego jaki model będzie odpowiedni dla kręgosłupa naszego dziecka. To też bardzo ważna kwestia w przypadku krzesła. Musi być ono dostosowane do wzrostu malucha. Wygodne, ale bezpieczne dla jego kręgosłupa.


Drugim najważniejszym meblem w pokoju dziecka jest łóżko. Na jego wybór musimy poświęcić trochę więcej czasu.


Niech za przykład posłuży przykład kilkuletniego dziecka. Wybierając dla niego łóżko przede wszystkim musimy kierować się jego bezpieczeństwem. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to w jaki sposób jest ono wykończone. Czy nie ma na przykład ostrych krawędzi. Takie łóżko powinno być zrobione z materiałów bardzo dobrej jakości. Dzieci przecież często rozpiera energia:). Skakanie po łóżku to minimum co ten mebel będzie musiał wytrzymać. Warto też zwrócić uwagę na to jakie posiada ono atesty i certyfikaty. Powinniśmy również podpytać o informacje dotyczące preparatu konserwującego użytego w przypadku danego łóżka. To ma spore znaczenie z punktu widzenia maluchów zmagających się z alergią.


 

Oprócz bezpieczeństwa istotna jest też funkcjonalność tego mebla. Powinniśmy nieco dłużej zatrzymać się przy wyborze materaca dla dziecka. I tutaj najlepszym rozwiązaniem może się okazać model średnio twardy. Zbyt twardy materac to katorga dla kręgosłupa. Jeśli będzie on za miękki, to ryzykujemy odkształcenia materaca, które utrudniają wysypianie się.


 

Kolejną bardzo ważną sprawą jest materiał z którego jest on wykonany. Szczególną uwagę muszą na to zwrócić rodzice dzieci z alergią. W takim wypadku wybór materaca wykonanego z naturalnego materiału może nie być dobrym rozwiązaniem. Ta część łóżka również powinna posiadać atesty.


 

Materac może być wykonany między innymi z lateksu lub z naturalnego włókna kokosowego. W tym drugim wypadku mamy pewność, że nie będzie się on odkształcał. Taki materac przepuszcza również powietrze. To bardzo ważne. Materac lateksowy również „oddycha”. Dostosowuje się on od kształtu ciała.


Zaprojektuj pokój dla dziecka


Często się o tym zapomina. Skutkiem czego taki pokój wygląda bardziej jak projekcja dziecięcym marzeń rodziców. Warto uwzględnić chociażby pasje naszej pociechy. To daje nam naprawdę duże możliwości aranżacyjne. Najlepiej sprawdzą się tutaj dodatki, które łatwo będzie wymienić. Dzieci bardzo szybko potrafią zmienić zainteresowania.


 

Bardzo ważne jest to co znajdzie się na ścianach. To czy decydujemy się na malowanie czy pokryjemy je tapetą, zależne jest od czasu jaki mamy i budżetu. W tym pierwszym przypadku pamiętajmy, aby nie przesadzić z kolorystyką. Warto się nad tym zastanowić. Z jednej strony żywe kolory to „zachęcenie” do większej aktywności dziecka. Mogą one jednak w dłuższej perspektywie męczyć. Może więc lepszym rozwiązaniem będą pastele. Za to dodatki będą bardziej jaskrawe. Ciekawym pomysłem są naklejki, którymi możemy ubarwić ścianę. Bez większego problemu kupimy je zarówno w sklepach stacjonarnych jak i w internecie.


 

Projektując pokój dla dziecka trzeba też wziąć pod uwagę wspominaną już kilkakrotnie kwestię bezpieczeństwa. Od momentu kiedy nasz maluch zaczyna raczkować, trzeba na to zwrócić jeszcze większą uwagę. Zabezpieczamy nie tylko jego pokój. Szczególną uwagę zwróćmy na łazienkę i kuchnię. W jednym i drugim pomieszczeniu zwykle trzymamy produkty, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka. To między innymi preparaty do czyszczenia. Musimy więc zabezpieczyć szafki w których się one znajdują.


 

Wróćmy do pokoju dziecka. Na pewno przy remoncie warto pomyśleć o zabezpieczeniu kontaktów. Kupujemy w tym celu specjalne „zaślepki” na nie. Przy wyborze mebli musimy zwrócić uwagę na krawędzie. Wszelkie ostre będzie trzeba zabezpieczyć. Więcej na ten temat – bo takich informacji nigdy nie jest za mało - możecie przeczytać w tekście „Bezpieczne mieszkanie dla dziecka”.

Artykuły

Czy warto kupić  dom w zabudowie szeregowej ?
sobota, 6 marca 2021

Czy warto kupić dom w zabudowie szeregowej ?

Z naszego poradnika dowiesz się dlaczego dom w szeregówce jest tak często wybierany.
Kupno mieszkania w centrum – zalety i wady takiego wyboru
środa, 3 marca 2021

Kupno mieszkania w centrum – zalety i wady takiego wyboru

Kto powinien wybrać centrum jako lokalizację mieszkania? Podpowiadamy
Jak kupić mieszkanie pod wynajem
niedziela, 28 lutego 2021

Jak kupić mieszkanie pod wynajem

Poradnik z którego dowiecie się jak szukać i kupić mieszkanie, które będzie przyciągać najemców.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak wyremontować pokój dziecka?
Ocena 4.70/5 na podstawie 81 Opinii.