To poważna inwestycja, która wymaga wiedzy i czasu. Jeśli decydujecie się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, musicie mieć też świadomość pewnych minusów takiego rozwiązania. Z drugiej strony nie można zapominać o zaletach. Aby cały proces przebiegł sprawnie i bez przykrych niespodzianek przydadzą się Wam poniższe wskazówki.
Kupno mieszkania z rynku wtórnego – ocena siły nabywczej
Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na nabycie nieruchomości używanej, czy jednak nowej, od wspomnianej oceny musi zacząć się cały proces. Środki, którymi dysponujecie sami to jedno. Zapewne jednak będziecie potrzebowali kredytu hipotecznego. Zanim przejrzycie oferty banków, sprawdźcie swoją zdolność kredytową. Można to zrobić przy pomocy jednego z kalkulatorów dostępnych w Internecie.
Decydując się na kupno mieszkania z rynku wtórnego warto wziąć pod uwagę dodatkowe koszty, jakie przyjdzie Wam ponieść. Korzystniej pod tym kątem wygląda nowe budownictwo. Unikniecie chociażby kosztów – często bardzo wysokich – związanych z remontem mieszkania. Więcej na temat zalet rynku pierwotnego znajdziecie w naszym poradniku. Inne dodatkowe koszty to podatki, które w przypadku rynku wtórnego mogą być znacznie wyższe, niż przy zakupie lokum od dewelopera.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji?
Niezależnie czy kupujecie mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego, wybór i lokalizacji jest niezbędnym elementem całego procesu. Wręcz kluczowym. Jak znaleźć idealną lokalizację? Po pierwsze jej wybór jest w dużym stopniu zależny od tego kto kupuje mieszkanie. W pewnym uproszczeniu: na co innego zwracają uwagę osoby młode, wchodzące dopiero w dorosłe życie, a inne aspekty lokalizacji będą ważne dla rodziny z dziećmi.
Natomiast w obu przypadkach – dodajmy skrajnych – istnieją elementy wspólne charakteryzujące idealne miejsce do zamieszkania. Po pierwsze dostęp do punktów codziennego użytku. Mamy tutaj na myśli sklepy spożywcze i drogerie. Bliskość apteki czy przychodni też będzie wartością dodaną lokalizacji. Tereny zielone i rekreacyjne również są jej zaletą.
Szukając, a następnie oglądając lokalizację mieszkania, koniecznie powinniście zwrócić uwagę to, czy w okolicy nie znajduje się zakład pracy, który generuje hałas. Cicha i spokojna lokalizacja to świetna informacja z punktu widzenia osoby chcącej kupić w niej mieszkanie.
Koniecznie trzeba też sprawdzić jak wygląda najbliższa okolica pod kątem bezpieczeństwa. Mamy tutaj na myśli między innymi odsetek przestępstw w danej części miasta. Dla rodziny z małym dzieckiem poziom bezpieczeństwa będzie dodatkowo wyznaczał stan infrastruktury drogowej w najbliższej okolicy. W tym aspekcie przewagę ma rynek pierwotny. Nowo powstające osiedla są bezpieczne i przyjazne dla mieszkańców.
Sprawdź stan mieszkania
Jego ocena jest w procesie zakupu kwestią kluczową. Po pierwsze dlatego, że przeoczenie jakiegoś mankamentu w mieszkaniu, oznacza de facto zgodę na mało komfortowe codzienne życie. Oczywiście pewnie niedoróbki można naprawić. Ale to oznacza dodatkowe koszty. Wracając do kwestii oceny stanu mieszkania. Im bardziej profesjonalnie podejdziecie do tej części zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, tym precyzyjniej będziecie mogli ocenić dodatkowy koszt w postaci remontu.
Możecie to zrobić sami, ale jeśli nie czujecie się na siłach, lepiej zdecydować się na fachowców. Dodatkowy koszt, który jednak pozwoli Wam uniknąć zakupu mieszkania – finansowej studni bez dna.
Ale nie tylko stan samego lokalu jest ważny. Oglądając mieszkanie zwróćcie też baczną uwagę na budynek. To, w jakim stanie jest elewacja. Wnętrze bloku również jest ważne. Przydatna będzie informacja kiedy – jeśli w ogóle - był przeprowadzany jego remont. Szczególnie instalacji (elektrycznej, wodnej itd.).
Sprawdźcie stan prawny nieruchomości
Kolejny bardzo ważny element procesu zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Dzięki zapoznaniu się ze stanem prawnym nieruchomości unikniecie poważnych problemów. Przykładem tych ostatnich może być niechciany lokator w mieszkaniu, które kupicie, nie sprawdzając wcześniej, czy osoby trzecie nie posiadają do niego praw. Ze szczególnym uwzględnieniem umowy o dożywocie. To rodzaj umowy, w której jedna ze stron w zamian za przeniesienie praw własności nieruchomości zobowiązuje się osobie zbywającej dożywotnie utrzymanie. W momencie sprzedaży takiego lokalu ten obowiązek przechodzi na nowego właściciela.
Zacznijcie jednak od ustalenia, kim jest sprzedający mieszkanie. To bardzo istotna informacja, chociażby dlatego, że określa plenipotencję takiej osoby. Jeśli to właściciel mieszkania, koniecznie poproście o dokument, który wskazuje, że posiada on pełnię praw do nieruchomości.
Ostatni, ale wcale nie najmniej istotny aspekt, który musicie sprawdzić, to obciążenie hipoteczne. Właściciel sprzedawanego mieszkania powinien wykazać, że nie ma żadnych nieuregulowanych zobowiązań finansowych dotyczących lokalu. To może być zaległy czynsz, albo rachunki za media. Obciążenia hipoteczne, podobnie jak i inne informacje znajdziecie w księdze wieczystej nieruchomości. Możecie ją sprawdzić nie wychodząc z mieszkania. Księgi wieczyste są dostępne online na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.
Kupno mieszkania z rynku wtórnego to proces skomplikowany, ale przy odpowiednim zaangażowaniu i dostatecznej wiedzy można go przeprowadzić z sukcesem. Na koniec jeszcze jedna rada. Szukając mieszkania, weźcie pod uwagę sytuację, w której będziecie je chcieli odsprzedać za jakiś czas. Czy dane miejsce jest pod tym względem perspektywiczne?