Jednym z aspektów nabywania nieruchomości jest kwestia wyboru jak go dokonujecie. Czy decydujecie się na rynek pierwotny, czy wtórny. Oba posiadają zalety, ale i pewne wady. Wybór więc w dużym stopniu będzie uzależniony od cech indywidualnych kupującego.
Mieszkanie „spod igły”
To jedna z częściej wymienianych zalet rynku pierwotnego. Nic w nim nie wymaga remontu, a więc przynajmniej w tej kwestii możecie oszczędzić. Co ważne dla wielu osób, deweloperzy często pozwalają „zaprojektować” (oczywiście w miarę możliwości) mieszkanie przez osobę, która decyduje się na zakup.
Nowe budownictwo
To kolejna, dość oczywista zaleta. Obecnie w budownictwie kubaturowym wykorzystuje się technologie, które jeszcze 30 lat temu, były niedostępne. Zmieniła się także jakość wykonania obiektów mieszkalnych. Chociaż trzeba powiedzieć, że zdarzają się jeszcze wpadki. Na przykład przeciekający dach. Nie można nie wspomnieć o dużo lepszej jakości materiału z których wykonywane są bloki. Wyższy jest też standard. Dostęp do wind, parkingów podziemnych, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.
Możliwość uzyskania rabatu
To zaleta, ale jak wskazują badania rynku wcale nie wymieniana na pierwszym miejscu. Co prawda coraz częściej ceny mieszkań ulegają „zamrożeniu”, ale wciąż istnieje duża szansa na uzyskanie korzystnego rabatu w przypadku wyboru rynku pierwotnego. Wiele w kwestii tego, czy w ogóle uzyskacie i jak duży on będzie, zależy od sytuacji mieszkaniowej w miejscu, gdzie chcecie „osiąść”. Chociażby to jak bardzo zmonopolizowany jest rynek deweloperów. Wpływ ma także wybór mieszkania. Im większy lokal, to rabat będzie wyższy.
Dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych
Funkcjonuje od 2014 roku. Został wprowadzony w Polsce przez rząd jako następca programu „Rodzina na swoim”. Mieszkanie dla Młodych to jednorazowe dofinansowanie wkładu własnego. Od stycznia bieżącego roku uruchomiono drugą pulę założoną na 2017 rok. Do dyspozycji oddano 373 mln PLN. Dofinansowanie obejmuje rynek pierwotny, ale warto wiedzieć, że od 2015 roku również i wtórny. Wysokość dopłaty jest zależna od tzw. wysokości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego. Ten ustalany jest dwa razy w ciągu (co 6 miesięcy) przez wojewodę danego województwa. Wpływ ma także wielkość mieszkania na które chcecie się zdecydować. Dofinansowanie należy się osobom do 35 roku.
Wykończenie pod klucz
To opcja, która kosztuje, ale ma wiele zalet. To co raz częściej stosowana przez developerów alternatywa. Ma ona sporo zalet. Przede wszystkim jako nabywca takiego mieszkania nie musicie zajmować się pracami wykończeniowymi. Jedyne co Wam pozostaje to umeblowanie. To jak dużo więcej zapłacicie za to mieszkanie zależne jest między innymi od materiałów jakimi zostanie ono wykończone. No i odpada Wam kontakt z „fachowcami”. A o tym, że bywa ona trudny, nikogo przekonywać nie trzeba. Oszczędzacie więc sporo cennego czasu. Developres oferuje na Osiedlu Zawiszy (Rzeszów, ul. Siemiońskiego) 3 standardy mieszkania pod klucz. Różnią się one nie tylko ceną, ale także typem prac doradczych i wykończeniowych.
Zabezpieczenie mieszkania
Chodzi o kwestie gwarancji i rękojmi. W przypadku mieszkań pochodzących z rynku wtórnego rękojmia również obowiązuje, ale można ją ograniczyć, a nawet ją „wyłączyć”. Jest to zależne od tego w jaki sposób „dogadają się” sprzedający i kupujący mieszkanie.
Czym różni się gwarancja od rękojmi? Zaczniemy od tego drugiej. Jeśli zdarzy się nam usterki w nowo kupionym mieszkaniu, to na podstawie kodeksu cywilnego będziemy mogli zażądać od dewelopera, aby je naprawił. To właśnie dzięki rękojmi. Jest dość istotna kwestia. Usterki mogą nam umknąć w momencie odbioru mieszkania. Jeśli zauważymy je na przykład parę miesięcy później, to wciąż je później zgłosić do dewelopera. Warto wczytać się w artykuł 27 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu.
W kodeksie cywilnym uregulowane są kwestie związane między innymi z sytuacją, gdy warunki mieszkaniowe o których zapewnia deweloper, nie zostały spełnione. Kolejna sprawa dotyczy wady w lokalu, który zmniejsza jej wartość. Czas trwania rękojmi – w kwestii wad – to 5 lat. To wynik zmian, które wprowadzono w 2014 roku. Wcześniej ten okres wynosił 3 lata.
Jakie mamy prawa z niej wynikające? Usuwanie usterki odbywa się na koszt dewelopera. W przypadku, gdy wada lokalu jest duża i bardzo utrudnia nam jego użytkowanie, możemy odstąpić od umowy. Podobnie możemy zachować się w sytuacji w której deweloper nie usunął usterki. Mamy też możliwość negocjowania ceny takiego lokalu.
Czym jest gwarancja? Pierwszą i podstawową różnicą między nią a rękojmią, jest to, że ta ostatnia jest unormowana przepisami prawnymi. Gwarancja jest dobrowolna. To czy ją dostaniemy zależy od dewelopera. Natomiast taka informacja powinna się znaleźć w umowie. Może ona na przykład obejmować naprawianie jakieś usterki, która pojawi się w terminie określonym w gwarancji. Co jeszcze warto wiedzieć? Gwarancja i rękojmia są od siebie niezależne.
Dobra inwestycja
To zaleta dla osób, które kupują mieszkanie z myślą o tym, aby za parę lat je sprzedać. Ale przez ten czas na nim zarobić. Inwestowanie w mieszkania i wynajmowanie ich to coraz popularniejsza forma pomnażania pieniędzy. Wiele osób wybierających takie rozwiązania liczy na długofalowe zyski. Można jednak nowe mieszkanie po kilku latach sprzedać, bo wciąż będzie miał dużą wartość rynkową. Oczywiście wiele zależy od tego komu będziemy je wynajmować.
Inwestowanie w nowe mieszkanie pod wynajem niesie ze sobą pewne koszty. Na początku, poza oczywiście jego zakupem, będzie je trzeba wyposażyć. Można to oczywiście zrobić niskim nakładem finansowym, ale możemy mieć problem z wynajęciem takiego lokalu. W przypadku studentów, a więc w największej grupie poszukującej mieszkań, w ciągu kilkunastu ostatnich lat mocno wzrosły wymagania. I to nie tylko w kwestii samego wykończenia lokalu (więcej o dawaniu dachu na głową adeptom: „Wynajem mieszkania dla studentów – o czym trzeba wiedzieć”).