Wybór mieszkania – najważniejsze kryteria
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Wybór mieszkania – najważniejsze kryteria

Wybór mieszkania – najważniejsze kryteria

Każdy z nas ma swoją własną wizję wymarzonego „eM”. Wybór mieszkania to jednak nie tylko nasze indywidualne preferencje. Trzeba mieć na uwadze kilka istotnych aspektów, które będą miały wpływ na codzienne życie.

 

Wybór mieszkania – po pierwsze lokalizacja

 

To kryterium, które ma wpływ na wiele innych aspektów związanych z całym procesem. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest podjęcie decyzji o zakupie mieszkania. Kolejnym krokiem jest właśnie wybór lokalizacji. To w rzeczywistości od niej powinniśmy zacząć proces wyboru mieszkania. Dodajmy – żmudny i nierzadko bardzo długi. Pełen pułapek i błędów. O tych ostatnich przeczytacie w jednym z naszych poradników.

 

Wróćmy do wyboru lokalizacji. Najbardziej podstawowy podział to centrum i przedmieścia. Oczywiście znajdziemy również lokalizacje mające zalety obu wymienionych. Jednocześnie znajdujące się w innych częściach miasta. Lokalizacja ma wpływ nie tylko na cenę, chociaż ten aspekt jest zwykle przywoływany w jej kontekście. Będzie miała ona ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Jeśli lubimy spokój, to zapewne wybierzemy lokalizację z dala od centrum. Z kolei szeroki dostęp do oferty kulturalnej i rozrywkowej to domena serca miasta.

 

Przy wyborze mieszkania, a dokładniej jego lokalizacji trzeba również zwrócić uwagę na infrastrukturę drogową. I to jak wygląda transport publiczny w danym mieście. Obie te informacje są istotne z punktu widzenia czasu jaki przyjdzie nam spędzić „w drodze”. Dojazd do pracy, odwiezienie dzieci do szkół, powrót do domu itp.

 

Wybór mieszkania – infrastruktura wokół niego

 

To kolejny istotny aspekt. Wybierając mieszkanie musimy zwrócić uwagę jak wygląda najbliższe otoczenie bloku. Po pierwsze czy znajdują się w nim sklepy z produktami codziennego użytku. Nie musi to być galeria handlowa. Chociaż warto zauważyć, że lokalizacje w przypadku których znajduje się ona w niedalekiej odległości, cieszą się popularnością.

 

Oprócz sklepów z produktami codziennego użytku przydadzą się inne punkty. Mamy tutaj na myśli na przykład aptekę i przychodnię. Oczywiście nieco inaczej na wspomniane punkty spojrzy singiel a inaczej rodzina z dzieckiem. W tym drugim przypadku obecność żłobka i przedszkola (i oczywiście placu zabaw) będzie ogromnym plusem lokalizacji. Singiel (mamy tutaj na myśli młodą osobę rozpoczynającą dorosłe życie) uzna takie punkty za niepotrzebne „źródła” hałasu. Również obecność apteki nie będzie tak istotna dla niego.

 

Natomiast w przypadku obu – dość różnych grup – wartością dodaną lokalizacji będzie obecność terenów zielonych i rekreacyjnych. Im więcej i bliżej domu, tym lepiej.

 

Rodzaj budownictwa – rynek pierwotny czy wtórny?

 

To kolejne kryterium związane z wyborem mieszkania. Zwykle jest ono podnoszone wcześniej niż temat lokalizacji. Co prawda jeszcze kilkanaście lat temu wybór rynku determinował aspekt lokalizacji, ale obecnie się to zmieniło. Chodzi o nowoczesne osiedla. Wcześniej dominowały one głównie na przedmieściach. Obecnie można je spotkać również w innych częściach miasta. Nawet w centrum. Wiele w tej kwestii zależy od specyfiki miast. Rzeszów pod kątem wyboru lokalizacji nowoczesnych osiedli jest bogaty. Można zdecydować się między innymi na osiedle Bella Dolina i Nova Graniczna. Koniecznie zajrzyjcie do naszej wyszukiwarki mieszkań.

 

Rynek pierwotny i wtórny mają swoje zalety. Warto je poznać, zanim podejmiemy decyzję. O plusach wyboru starszego budownictwa przeczytacie w tym miejscu. Zajrzyjcie również do poradnika „Zalety rynku pierwotnego”.

 

Wielkość i wygląd mieszkania

 

Każdy z nas już na początku całego procesu ma wizję, jak ma wyglądać dom. Jego wielkość, ilość pomieszczeń itd. Ta wizja jednak często w czasie szukania i wyboru mieszkania zmienia się. Nie chodzi o ustępstwa. To raczej modyfikacje pierwotnego pomysłu. Takie, które tworzą jeszcze bardziej przytulne mieszkanie.

 

Na początek jego metraż. Przyjęło, że osoby młode wybierają mniejsze mieszkania. Rodzina z dzieckiem szuka zdecydowanie większego metrażu. Natomiast chcieliśmy podnieść inną kwestię. Podejdźcie do wyboru metrażu przyszłościowo. W tym momencie możecie nie planować założenia rodziny, ale może za kilka lat? I czy nie lepszym rozwiązaniem jest kupno mieszkania o większym metrażu już teraz?

 

Kwestia wyglądu i rozmieszczenia pomieszczeń, to oczywiście jak najbardziej indywidualne podejście. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na pewną rzecz. A w zasadzie pomieszczenie. Mamy na myśli kuchnię. Miejsce istotne dla rodziny, ale również i singla. Nawet jeśli ten ostatni częściej jada „na mieście”. Obecnie modne są kuchnie otwarte na salon/pokój dzienny. Takie rozwiązanie przede wszystkim oferuje rynek pierwotny. W starszym budownictwie dominują niewielkie, zamknięte kuchnie.

 

Jest jeszcze jeden aspekt, który dla wielu osób jest naprawdę ważny. Mamy tutaj na myśli piętro na którym znajduje się mieszkania. Z jednej strony wiele osób boi się mieszkania na parterze. Ze względu na większe ryzyko włamania. Przeszkodą może być też hałas. Mieszkania na parterze cieszą się popularnością wśród osób starszych. Przede wszystkim ze względu na łatwość dostępu. Wyższe piętra mają swoje zalety, ale nie dla wszystkich. Często mieszkania położone wyżej są lepiej nasłonecznione. Nie każdy jednak lubi nazbyt ciepłą przestrzeń.

 

 

 

 

Artykuły

Czy warto kupić  dom w zabudowie szeregowej ?
sobota, 6 marca 2021

Czy warto kupić dom w zabudowie szeregowej ?

Z naszego poradnika dowiesz się dlaczego dom w szeregówce jest tak często wybierany.
Kupno mieszkania w centrum – zalety i wady takiego wyboru
środa, 3 marca 2021

Kupno mieszkania w centrum – zalety i wady takiego wyboru

Kto powinien wybrać centrum jako lokalizację mieszkania? Podpowiadamy
Jak kupić mieszkanie pod wynajem
niedziela, 28 lutego 2021

Jak kupić mieszkanie pod wynajem

Poradnik z którego dowiecie się jak szukać i kupić mieszkanie, które będzie przyciągać najemców.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Wybór mieszkania – najważniejsze kryteria
Ocena 4.74/5 na podstawie 93 Opinii.