Pułapki rynku wtórnego nieruchomości
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 18 lutego 2018

Jakie pułapki czyhają na kupujących mieszkanie z rynku wtórnego?

Jakie pułapki czyhają na kupujących mieszkanie z rynku wtórnego?

Decyzja o tym czy wybieramy taką drogę, czy jednak rynek pierwotny ma ogromne przełożenie na to, jak cały proces będzie wyglądał potem. Chociażby to ile będziemy musieli wydać pieniędzy na ewentualne remonty i przeróbki. Jeśli decydujemy się na rynek wtórny, to warto wiedzieć jakie pułapki mogą na nas czyhać.

Lokator na gapę

To wcale nie tak rzadko zdarzająca się sytuacja. Wiadomo, że kupując mieszkanie, chcielibyśmy je mieć tylko i wyłącznie dla siebie. To przecież jest naszym celem. Warto więc przed wyborem takiego mieszkania z rynku wtórnego dowiedzieć się, czy przypadkiem nie jest tam nikt zameldowany. Gdyby doszło do takiej sytuacji, to istnieje całkiem duże ryzyko sporu między nowym właścicielem a lokatorem. Trzeba więc zdobyć stosowne zaświadczenie. Zwykle robi dzień przed lub w tym w którym zawiera się akt notarialny.

 

Niezweryfikowany sprzedawca

 

To rzecz, którą trzeba sprawdzić na samym początku, jeszcze przed podjęciem decyzji o obejrzeniu mieszkania (nie mówiąc o jego kupnie). Po pierwsze czy osoba sprzedająca jest tą za którą się podaje. Druga sprawa to musimy się dowiedzieć czy ma ona prawo dysponować daną nieruchomością. Dobrym pomysłem będzie też zajrzenie do księgi wieczystej.

 

Obciążenie hipoteką

 

Takie informacje znajdziemy w IV części wspomnianej księgi wieczystej. To nie tyle pułapka, co sytuacja do której należy się wcześniej przygotować. Przede wszystkim pod kątem wiedzy jak takie mieszkanie kupić. To w IV części znajdziemy informacje jakim rodzajem hipoteki obciążona jest dana nieruchomość oraz to na rzecz jakiego podmiotu została wystawiona. Przy zakupie takiego mieszkania trzeba zwrócić uwagę na trzy sprawy. Są to odpowiednio: wysokość hipoteki, kredytu i aktualne zadłużenie.

 

Warto dokładnie zapoznać się z księgą wieczystą. Od 2014 roku można to zrobić przez internet. Dzięki systemowi elektronicznych ksiąg wieczystych. Można go znaleźć na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Księga wieczysta to rejestr (publiczny) w którym opisany jest stan prawnej danej nieruchomości. Podzielona jest ona na cztery działy. W pierwszym z nich znajdują się dane pochodzące z ewidencji gruntu. To w nim również są informacje dotyczące ewentualnych praw związanych z nieruchomością. Dział II to oznaczenie właściciela.

 

W trzecim są informacje dotyczące między innymi ograniczonym praw rzeczowych. Z wyłączeniem jednak hipotek. Są również tutaj prawa osobiste i roszczenia, które ciążą na nieruchomości. W uzupełnieniu do opisanego już wyżej czwartego działu księgi wieczystej warto dodać, że znajdują się w nim informacje o hipotece, takie jakie na przykład wysokość, waluta a także jej zakres.


Sytuacja spółdzielni mieszkaniowej

 

To też sprawa, którą warto nieco wcześniej sprawdzić. Przyczyna takiej sytuacji jest prosta. Jeśli kondycja finansowa spółdzielni nie jest zbyt dobra, to możemy się dość szybko spodziewać podniesienia kosztów utrzymania. Chociażby na poczet pilnych remontów, które „czekają” blok w którym nabyliśmy mieszkanie. Zwykle rynek wtórny jest tańszy niż pierwotny. Dużym „ale” są jednak dodatkowe koszty. I to nie tylko związane ze wspomnianym remontem bloku.

 

Prawdziwy koszt zakupu

 

Bo zakup z rynku wtórnego i cena jaką przyjdzie nam zapłacić to jedno. Musimy się przygotować na to, że koszt będzie zdecydowani większy. I niejako się na niego godzimy. Co oczywiste im starsza jest nieruchomość, tym większa szansa na to, że na przykład trzeba będzie wymienić rury, albo zrywać podłogę. Nie ominie nas raczej malowanie ścian i mniejsze prace przy naszym nowym – starym mieszkaniu. Remont w tym wypadku najlepiej podzielić na trzy etapy. Pierwszy będzie dotyczył łazienki. Kolejny etap to kuchnia. Na końcu zajmiemy się pozostałymi pomieszczeniami. Każdy etap musimy ocenić pod kątem kosztu oddzielnie. Suma dam nam przybliżoną odpowiedź na to ile faktycznie będziemy musieli wydać na remont takiego mieszkania.

 

Każde z tych etapów będzie od nas wymagał również zaangażowania. Jeśli oczywiście zdecydujemy się przeprowadzić taki remont sami. O ile mniejsze „sprawy” w mieszkaniu nie będą od nas wymagały większej wiedzy, o tyle bardziej gruntowne zmiany, już mogą nas przerosnąć. Warto to wziąć pod uwagę.

 

Za przykład zmiany, którą możemy wprowadzić sami, jest malowanie. Oczywiście będzie to od nas wymagało pewnej wiedzy, ale ją bez większego trudu zdobędziemy. Cały proces warto zacząć właśnie od „uzbrojenia się” w informacje, jak do malowania się zabrać. Od podstaw, a więc przygotowania pomieszczenia i zabezpieczenia go, a także czyszczenia ścian.

 

Odrębną kwestię stanowi wybór farby. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest to jakie pomieszczenia malujemy. Inaczej do kwestii wyboru farby podejdziemy, gdy malujemy kuchnię (narażoną na różnego rodzaju zabrudzenia), a inaczej gdy remontujemy pokój dla naszej pociechy. W tym wypadku na pierwszy plan wysuwa się bezpieczeństwo dziecka. Chociaż oczywiście i kwestie związane zabezpieczeniem przed brudem mają spore znaczenie. Więcej na ten temat znajdziecie w tekście „Jak wyremontować pokój dziecka?”

 

Wybór rynku pierwotnego

 

Mając na uwadze ryzyko związane z zakupem „przechodzonego” mieszkania, można zdecydować się na nowe. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze, tym bardziej że dużo zrobiono w kwestii zabezpieczenia zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Pod koniec 2014 roku na przykład wydłużono tak zwaną rękojmię z 3 do 5 lat. Jest to odpowiedzialność sprzedającego mieszkania wobec kupującego. Związana jest z możliwymi usterkami, wadami fizycznymi i prawnymi danego lokalu. Przepisy dotyczące tej odpowiedzialności znajdują się między w kodeksie cywilnym i tak zwanej ustawie deweloperskiej ( „o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011”).

 

Rynek pierwotny wbrew pozorom nie dotyczy tylko osiedlu budowanych na obrzeżach miast. W Rzeszowie najlepszym tego przykładem jest powstająca właśnie część Osiedla Skyres. Jest ono położone w niezbyt dużej odległości od centrum (kilka minut samochodem). Miejsca gdzie znajdują się zarówno ważne urzędy (między innymi miasta i wojewódzki), jak restauracje, kina, teatry i filharmonia. Na Osiedlu Skyres są mieszkania idealne dla singli – na przykład to nieco ponad 30-metrowe na 4 piętrze.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jakie pułapki czyhają na kupujących mieszkanie z rynku wtórnego?
Ocena 4.91/5 na podstawie 195 Opinii.