demo
Udostępnij:
18 maja 2017

Ubezpieczenie mieszkania – o czym musimy wiedzieć?

Każda nasza nieobecność to ryzyko. Nie tylko przypadkowego zalania sąsiada, ale również i włamania. Z jednej strony nie możemy popadać w przesadę i przestać wychodzić z domu. Warto więc ubezpieczyć mieszkanie.

 

Przede wszystkim jeśli robimy to pierwszy raz, czeka nas sporo pracy. Istnieje wiele firm ubezpieczających mieszkania. Mają one różne -często bardzo – oferty. Można się w nich pogubić. Jest jednak pewien element wspólny.

 

Zawsze czytaj „mały druk”

 

Pod żadnym pozorem nie warto go lekceważyć. I to nie tylko w przypadku mniej znanych firm zajmujących się ubezpieczaniem. Chociaż do tych bardziej popularnych możemy mieć większe zaufanie, to wciąż jednak ograniczone.


Po pierwsze musimy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Określa się je skrótem OWU. To przepisy prawne, które są dostosowane do wszystkich ubezpieczeń danego działu. Można powiedzieć, że „ustalają” one przedmiot a także zakres i czas trwania. To cechy odpowiedzialności ubezpieczyciela. OWU to także prawa i obowiązki stron umowy. Zawierają one sposób ustalania wysokości szkody, jak również zasady wypłaty. W kwestii OWU warto wiedzieć jeszcze o dwóch sprawach. Po pierwsze powinny być one zgodne z normami prawnymi. Po drugie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej i przepisami kodeksu cywilnego (odnoszącymi się do niej). Podczas czytania OWU nie możemy pominąć niczego. Warto mieć to „z tyłu głowy”.

 

Co obejmuje ubezpieczenie?

 

Standardowo dotyczy ono elementów stałych nieruchomości. Zalicza się do nich mury czy instalacje. W tej grupie znajdują się też okna, drzwi i armatura sanitarna. Oczywiście możemy też ubezpieczyć to co znajduje się w naszym mieszkaniu. W tym wypadku mowa o mieniu ruchomym. To odrębna kategoria. Zalicza się do niej między innymi sprzęt AGD i elektroniczny. Mogą to być też rzeczy wartościowe takie jak na przykład dzieła sztuki i biżuteria. Elementy stałe zwykle obejmuje się ubezpieczeniem od zdarzeń losowych. Mienie ruchome od kradzieży.

 

W przypadku ubezpieczania warto rozważyć też pakiety dodatkowe. Zależą one od firmy, którą wybierzemy. W przypadku domu możemy na przykład zdecydować się na ubezpieczenie altany ogrodowej. Jeśli nasza posesja stoi na terenach zalewowych, musimy rozważyć czy chcemy się jakoś zabezpieczyć.

 

Jaka kwota?

 

To kolejna istotna sprawa. Musimy bardzo poważnie przemyśleć wysokość kwoty odtworzeniowej. To suma jaka będzie potrzebna do usunięcia szkód i zniszczeń. Fachowo to pojęcie brzmi wartość odtworzeniowa. Jest ona podstawą do ustalenia sumy ubezpieczeniowej. Niekoniecznie dobrym pomysłem jest zaniżanie takiej kwoty. Owszem będziemy wtedy mieli szansę na płacenie mniejszych składek. Tylko problem pojawi się w momencie, gdy faktycznie „nawiedzi nas” jakaś katastrofa. I wtedy okaże się, że kwota była za mała. Przez to niemożliwe jest usunięcie w całości powstałych szkód i zniszczeń. Jeśli już jesteśmy gdzieś ubezpieczeni (np. polisa na życia), to warto w pierwszej kolejności uwzględnić opcję od „naszej” firmy.

 

 

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN