Jak ubezpieczyć nowe mieszkanie? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 17 stycznia 2018

Ubezpieczenie mieszkania – o czym musimy wiedzieć?

Ubezpieczenie mieszkania – o czym musimy wiedzieć?

Każda nasza nieobecność to ryzyko. Nie tylko przypadkowego zalania przez sąsiada, ale również włamania. Nie możemy jednak przecież popadać w przesadę i przestać wychodzić z mieszkania. Warto więc ubezpieczyć mieszkanie.

 

Przede wszystkim jeśli robimy to pierwszy raz, czeka nas sporo pracy. Istnieje wiele firm ubezpieczających mieszkania. Mają one różne -często bardzo – oferty. Można się w nich pogubić. Jest jednak pewien element wspólny.

 

Zawsze czytajmy „mały druk”

 

Pod żadnym pozorem nie warto go lekceważyć. I to nie tylko w przypadku mniej znanych firm zajmujących się ubezpieczaniem. Chociaż do tych bardziej znanych możemy mieć większe zaufanie, to wciąż jednak ograniczone.


Po pierwsze musimy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Określa się je skrótem OWU. To przepisy prawne, które są dostosowane do wszystkich ubezpieczeń danego działu. Można powiedzieć, że „ustalają” one przedmiot a także zakres i czas trwania. To cechy odpowiedzialności ubezpieczyciela. OWU to także prawa i obowiązki stron umowy. Zawierają one też sposób ustalania wysokości szkody, jak również zasady wypłaty. W kwestii OWU warto wiedzieć jeszcze o dwóch sprawach. Po pierwsze powinny być one zgodne z normami prawnymi. Po drugie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej i przepisami kodeksu cywilnego (odnoszącymi się do niej). Podczas czytania OWU nie możemy pominąć niczego. Warto mieć to „z tyłu głowy”.

 

Wspominana ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, określa między innymi warunki wykonywania obu. Określa ona także zasady pracy między innymi aktuariusza, jak również sprawowania nadzoru ubezpieczeniowego.

 

Co obejmuje ubezpieczenie?

 

Standardowo dotyczy ono elementów starych nieruchomości. Zalicza się do nich mury czy instalacje. W tej grupie znajdują się też okna, drzwi i armatura sanitarna. Oczywiście możemy też ubezpieczyć to co znajduje się w naszym mieszkaniu. W tym wypadku mowa o mieniu ruchomym. To odrębna kategoria. Zalicza się do niej między innymi sprzęt AGD i elektroniczny. Mogą to być też rzeczy wartościowe takie jak na przykład dzieła sztuki i biżuteria. Elementy stałe zwykle obejmuje się ubezpieczeniem od zdarzeń losowych. Mienie ruchome od kradzieży.

 

W przypadku ubezpieczania warto rozważyć też pakiety dodatkowe. Zależą one od firmy, którą wybierzemy. W przypadku domu możemy na przykład zdecydować się na ubezpieczenie altany ogrodowej. Jeśli nasza posesja stoi na terenach zalewowych musimy rozważyć, czy chcemy się jakoś zabezpieczyć.

 

Jaka kwota?

 

To kolejna istotna sprawa. Musimy bardzo poważnie przemyśleć wysokość kwoty odtworzeniowej. To suma jaka będzie potrzebna do usunięcia szkód i zniszczeń. Fachowo to pojęcie brzmi wartość odtworzeniowa. Jest ona podstawą do ustalenia sumy ubezpieczeniowej. Niekoniecznie dobrym pomysłem jest zaniżanie takiej kwoty. Owszem będziemy wtedy mieli szansę na płacenie mniejszych składek. Tylko problem pojawi się w momencie gdy faktycznie „nawiedzi nas” jakaś katastrofa. I wtedy okaże się, że kwota była za mała. Przez to niemożliwe jest usunięcie w całości powstałych szkód i zniszczeń. Jeśli już jesteśmy gdzieś ubezpieczeni (np. polisa na życia), to warto w pierwszej kolejności uwzględnić opcję od „naszej” firmy.

 

Warto również samemu zabezpieczyć dom

 

Zarówno przed złodziejami, jak i losowymi zdarzeniami (pożar, zalanie). Co możemy w tej kwestii zrobić? Warto zainwestować nie tylko w masywne drzwi, ale również i zabezpieczyć okna. Już tego typu ochrona jest w stanie zapewnić nam spokój przed większą częścią złodziei. Chociaż jak przekonują eksperci, przed profesjonalnymi włamywaczami już niekoniecznie.

 

Wróćmy na chwilę do wspomnianych okien. Według statystyk to właśnie one są najczęściej wykorzystywane jako sposób na wejście do mieszkania. Dlatego warto zastanowić się nad ich wymianą (zwłaszcza jeśli kupujemy lokal z rynku wtórnego) i dodatkowymi zabezpieczeniami. Co możemy zrobić?

 

Mamy między innymi możliwość wyboru okien z szybami zespolonymi. Musimy też zwrócić uwagę na ich klasę. Większą odpornością na włamania charakteryzują się szyby od P3A do P5A. Są też szyby antywłamaniowe. W ich przypadku zakres klas jest od P6B do P8B. Dostępne są też rozwiązania zabezpieczające przed wyważaniem okna.

 

Kolejny sposób na ochronę przed włamaniem to rolety zewnętrzne. Są one dużo częściej wykorzystywane w domach niż w mieszkaniach. Przy wyborze takiego rozwiązania warto się zastanowić nad opcjami związanymi ze sposobem ich otwierania. Czy chcemy by był on automatyczny czy jednak ręczny. Ceny rolet są bardzo różne. Trzeba wspomnieć, że mają one również inną rolę. W pewnym stopniu mogą chronić dom przed zbytnim nagrzaniem lub wychłodzeniem.

 

Kolejna sprawa to zapobieganie pożarom. Musimy zadbać o instalację grzewczą. O to by była ona pozbawiona wad. Także jej nieprawidłowe użytkowanie może być przyczyną pożaru. Możemy w ramach większego zabezpieczenia mieszkania zamontować czujniki dymu czy instalację przeciwpożarową.

 

Czy mamy obowiązek trzymać w domu gaśnicę? Nie. Natomiast, jeśli chcemy zabezpieczyć mieszkanie przed szkodami wywołanymi przez pożar, to można ją w mieszkaniu czy domu mieć. Trzeba tylko pamiętać o jednej – naprawdę ważnej – sprawie. Gaśnice wymagają okresowych przeglądów. I bezwzględnie powinniśmy dotrzymywać terminów.

 

Jednym z dostępnych rozwiązań jest gaśnica proszkowa. Poradzi sobie ona z większością palących się materiałów. Nie są one jednak wskazane do gaszenia rzeczy, które znajdują się w ruchu.

 

Kiedy na pewno trzeba ubezpieczyć mieszkanie?

 

Chodzi o sytuację w której decydujemy się na wynajmowanie. Kupujemy mieszkanie, traktując je jako inwestycję. To pomysł coraz chętniej wprowadzany w życie, chociaż musimy mieć świadomość, że jego opłacalność jest zależna od wielu czynników. Więcej na temat przeczytacie w tekście „Mieszkanie pod wynajem”. Ubezpieczenie daje nam w tym momencie większy komfort. Nie użytkujemy tego mieszkania sami. Zwykle przebywają w nim studenci. Ale tak naprawdę każdy wynajmujący niekoniecznie musi o nie dbać. Bo nie jest jego własnością. I dlatego trzeba się przed tym zabezpieczyć.

 

Zakup mieszkania blisko centrum ( chociażby dwupokojowe na Osiedlu Skyres – termin oddania to wrzesień 2019, ale nie warto za długo czekać z decyzją:) ), to pomysł dla których chcą zainwestować w wynajem głównie młodym ludziom.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Ubezpieczenie mieszkania – o czym musimy wiedzieć?
Ocena 4.71/5 na podstawie 166 Opinii.